info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

اسکولیوز ستون فقرات

اسکولیوز ستون فقرات

اگر از پشت به کسی نگاه کنید خواهید دید که ستون فقرات به طور مستقیم به وسط کمر می رسند اما زمانی که فردی دچار اسکولیوز می باشد، منحنی ستون فقرات او به سمت طرفین متمایل شده است.
زاویه این منحنی ممکن است کوچک یا بزرگ باشد. اما در صورتی که این زاویه بیشتر از 10 درجه باشد اسکولیوز نامیده می شود که از بیماری های ستون فقرات محسوب می شود. پزشکان اغلب از حروف C و S برای توصیف منحنی ستون فقرات استفاده می کنند.
هنگامی که فردی مبتلا به اسکولیوز ستون فقرات باشد و ایستاده باشد شما متوجه این موضوع خواهید شد. همچنین این انحنا ممکن است سبب شود که لگن یا شانه این افراد دارای ظاهری غیر طبیعی و ناخوشایند باشد.

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

علت ابتلا به اسکولیوز ستون فقرات چیست؟

در حدود 80٪ موارد، پزشکان دلیلی دقیق برای انحنای ستون فقرات پیدا نکردند. در صورتی که اسکولیوز ستون فقرات بدون علت شناخته شود در میان پزشکان با نام ایدوپاتی شهرت دارد.
اما برخی از انواع اسکولیوز علل آشکاری دارند. پزشکان این منحنی ها را به دو نوع تقسیم می کنند: ساختاری و غيرساختاری.
در اسکولیوز غیر ساختاری، ستون فقرات به طور طبیعی کار می کند، اما دارای انحنا می باشد. اما چرا این اتفاق می افتد؟ برای این موضوع دلایل متعددی وجود دارد از جمله اینکه یکی از پاها نسبت به پای دیگر بلندتر باشد، اسپاسم عضله و التهاب مانند آپاندیسیت. هنگامی که این مشکلات درمان شوند، این نوع اسکولیوز اغلب از بین می رود.
اما در اسکولیوز ساختاری، منحنی ستون فقرات سفت و محکم می باشد و خود به خود نمی تواند بهبود یابد.

دلایل عبارتند از:

1- فلج مغزی
2- دیستروفی عضلانی
3- نقایص هنگام تولد
4- عفونت ها
5- تومورها
6- شرایط ژنتیکی مانند سندرم مارفان و سندرم داون
اسکولیوز مادرزادی قبل از تولد کودک آغاز می شود. وجود مشکلات در استخوان های کوچک پشت می تواند منشأ انحنای ستون فقرات باشد. مهره ها ممکن است ناقص باشند و یا به درستی تقسیم نشده باشند. پزشکان ممکن است این وضعیت را زمانی که فرزند متولد می شود شناسایی کنند یا ممکن است این مشکل را تا سال های نوجوانی تشخیص ندهند.

درمان اسکولیوز ستون فقرات  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

همچنین تاریخچه خانوادگی و ژنتیک می تواند عامل خطری برای ابتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک باشد. اگر شما یا یکی از فرزندانتان این شرایط را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که بچه های دیگر شما دچار این مشکل نیستند.
اسکولیوز اغلب در طول رشد ناگهانی مشخص می شود، معمولا زمانی که بچه ها بین 10 تا 15 سالگی هستند. تعداد دختران و پسرانی که به این مشکل دچار می شوند معمولا یکسان است ولی در دختران این مشکل 10 برابر شدیدتر از پسران می تواند شود بنابراین نیاز به درمان دارند.
اغلب اسکولیوز در طول سال های نوجوانی تشخیص داده می شود و می تواند تا بزرگسالی هم ادامه یابد. همچنین زاویه منحنی ستون فقرات، احتمال دارد که در طول زمان افزایش یابد. در صورتی که شما قبلا اسکولیوز داشتید، لازم است به طور منظم توسط پزشکتان ویزیت شوید.

اسکولیوز-ستون-فقرات

اسکولیوز-ستون-فقرات

آیا می توان از ابتلا به اسکولیوز ستون فقرات جلوگیری کرد؟

خیر. جلوگیری از این مشکل امکان پذیر نیست و این موضوع که آسیب های ورزشی دوران کودکی می توانند سبب بروز اسکولیوز ستون فقرات شوند کاملا اشتباه است.
بهتر است بدانید در صورتی که فرزندتان به هنگام مدرسه رفتن کوله پشتی سنگین روی دوش خود قرار می دهد می تواند باعث ایجاد درد در پشت، شانه و کمر شود اما نمی تواند منجر به اسکولیوز گردد.
همچنین چگونگی ایستادن یا نشستن فرد بر شانس ابتلای افراد به اسکولیوز تاثیر نمی گذارد. اما در صورتی که مشاهده می کنید فرزندتان نمی تواند صاف بایستد بهتر است او را برای معاینه نزد متخصص ارتوپد ببرید.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی جراح ارتوپد در کرج:

درمان آرتروز زانو در کرج

تعویض مفصل زانو در کرج

تعویض مفصل لگن در کرج

عمل پارگی رباط صلیبی

drjoulaei

پاسخ

هفده + 7 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button