info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

انحراف زانو

انحراف زانو

علائم انحراف زانو چیست؟

آیا انحراف زانو قابل درمان می باشد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با انحراف زانو مطالبی را برایتان شرح دهیم.

انواع انحراف زانو

اصولا انحراف زانو به دو حالت کلی تقسیم می شود:

  • حالت پرانتزی یا ژنوواروم
  • حالت ایکس یا ژنووالگوم
انحراف-زانو

انحراف-زانو

علل ایجاد انحراف زانو

دلایل مختلفی برای ایجاد کجی یا انحراف زانو وجود دارد که عبارتند از:

  • مهمترین دلیل در ایجاد انحراف زانو، دلایل ارثی و مسائل ژنتیکی می باشد.
  • علل تغذیه ای به خصوص در کودکان و نوجوانان و کمبود کلسیم و ویتامین D هم از دلایل مهم پرانتزی یا ضربدری شدن زانوها می باشد.
  • پوشیدن کفش های نامناسب به طور مثال کفش هایی که حالت طبی ندارند، کف کفش به صورت تخت می باشد و باعث افزایش فشار در ناحیه زانو می شود نیز از دلایل دیگر ایجاد انحراف زانو است.

علائم انحراف زانو

انحراف زانو اصولا به دو فرم پرانتزی یا ژنوواروم  و حالت ایکس یا ژنوالگوم می باشد. در کودکان انحراف زانو سبب می شود تا حالت راه رفتن آنها اردکی شکل شود و یا اینکه می تواند سبب شود در هنگام راه رفتن، زانوها به یکدیگر ساییده شوند و به هم برخورد کنند.

انحراف زانو در بالغین بیشتر به شکل درد به علت کجی زانو می باشد و همچنین در خانم ها و نوجوانان بیشتر از نظر زیبایی باعث ایجاد نگرانی در آنها می شود.

درمان انحراف زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان انحراف زانو

مهمترین نکته در درمان انحراف زانو این است که در چه سنی بیمار می خواهد اقدام به درمان نماید. اصولا درمان انحراف زان در دو دسته سنی قابل انجام است.

  • درمان انحراف زانو در کودکان و نوجوانان
  • درمان انحراف زانو در بزرگسالان

درمان انحراف زانو در کودکان و نوجوانان

جهت درمان انحراف زانو در کودکان و نوجوانان، حتما آنها باید در همین سنین توسط متخصص ارتوپد مورد بررسی قرار گیرند به همین علت در صورتی که والدین مشاهده کردند که حالت پرانتزی یا ضربدری شدن در زانوی فرزندشان وجود دارد حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند. مهمترین کاری که باید توسط پزشک انجام گیرد معاینه زانوها، معاینه مچ پا، معاینه جهت بررسی صاف بودن یا صاف نبودن کف پا و همچنین معاینه لگن کودک می باشد. اقدام پاراکلینیکی که انجام می گیرد عکسبرداری از زانوهای کودک یا نوجوان به صورت ایستاده می باشد. در صورتی که درمان انحراف زانو در این سنین به موقع و به طور صحیح انجام گیرد نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد و اصولا انحراف زانو در کودکان و نوجوانان قابل اصلاح می باشد.

روش های درمانی در کودکان و نوجوانان اصلاح وضعیت کلسیم بیمار است که این کار از طریق دادن داروهای حاوی کلسیم و ویتامین D انجام می گیرد که باعث استحکام و اصلاح انحراف زانو می شود.

مواردی که در کودکان و نوجوانان بسیار کاربرد دارد استفاده از کفی های طبی است. کفی های طبی نه فقط برای اصلاح صاف بودن کف پا توصیه می شوند بلکه برای اصلاح حالت پرانتزی یا ضربدری در زانوها کاربرد دارد.

پس از اسکن کف پا، اطلاع از وضعیت کف پا و تعیین نوع انحراف زانو می توان اقدام به درمان انحراف زانو از طریق کفی های طبی مخصوص نمود. همچنین در صورتی که در زانوی کودکان و نوجوانان آسیب استخوانی خاصی مشاهده شود در برخی از مواقع محدود جراح ارتوپد اقدام به بستن آتل های مخصوص در ناحیه زانو به منظور اصلاح انحراف زانو می نماید.

همچنین در موارد بسیار محدودی ممکن است درمان انحراف زانو در کودکان و نوجوانان نیاز به انجام جراحی و بستری شدن داشته باشد.

درمان انحراف زانو در بزرگسالان

در ارتباط با افراد بالغ مهمترین نکته ای که باید در نظر گرفت اهمیت زیبایی در بالغین و نوجوانان به خصوص در خانم ها می باشد.

در بالغین استفاده از کفی های طبی در صورتی که انحراف زانو شدید نباشد می تواند در جهت اصلاح آن کمک کننده باشد ولی در صورتی که انحراف زانو شدید باشد ممکن است که نیاز به جراحی باشد که در سال های اخیر با استفاده از تکنیک های مدرن جراحی انحراف زانو قابل اصلاح می باشد.

نتیجه گیری

انحراف زانو عارضه ای شایع و مهم در کودکان، نوجوانان و بالغین می باشد و نیاز است جهت اصلاح آن اقدام درمانی انجام گیرد که در این زمینه روش های درمانی بسیار متنوع و کارآمدی وجود دارند.

سایر خدمات دکترهومن جولایی متخصص ارتوپد:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل مچ پا

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی زانو

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

یک × یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button