info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه موقع می توانیم راه برویم؟

  🌺 بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه موقع می توانیم راه برویم؟

بیشترین سوالی که بیماران تعویض مفصل ران می پرسند. این است که چند روز باید در بیمارستان بمانند؟  بعد از آنکه مرخص شدند چه مدت باید استراحت کنند و چه زمانی می توانند راه بروند؟ چه زمانی می توانند از پله ها بالا و پایین بروند و چه موقع می توانند رانندگی کنند؟

بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه موقع می توانیم راه برویم؟

بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه موقع می توانیم راه برویم؟

جراحی مفصل ران

کسانی که نیاز به تعویض مفصل ران دارند، معمولا یک روز قبل از جراحی در بیمارستان بستری می شوند. ممکن است یک سری آزمایش و عکس لازم باشد تا قبل از عمل انجام شود. گاهی اوقات یک پزشک قلب و بیهوشی باید بیمار را معاینه کند تا دستور های لازم را برای آماده شدن بیمار جهت عمل جراحی بدهد. به خصوص در افراد سالمند واجب است.

مدت زمان جراحی

مدت زمان جراحی حدود 1 الی 2 ساعت طول می کشد. البته زمانی که جراحی پیچیده تر باشد یا برای بار دوم یا چندم انجام شود. این زمان ممکن است افزایش یابد. بیمار را  1 الی 2 ساعت قبل از شروع جراحی به اتاق عمل می برند. و یکی دو ساعت بعد از جراحی به بخش بستری منتقل می شود. پزشک بیمار را تشویق می کند تا یک روز بعد از جراحی راه برود. پس نیاری به خوابیدن و استراحت ندارد.

🌺 آیا بیمار می تواند در زمان راه رفتن پای خود را زمین بگذارد؟

زمین گذاشتن پای بیمار بستگی به وضعیت مفصل مصنوعی و عوامل دیگر دارد. که توسط پزشک متخصص ارتوپد باید تایید شود. اغلب بیمارانی که جراحی تعویض مفصل ران انجام داده اند یک روز بعد از جراحی، می توانند به کمک فیزیوتراپ و توسط واکر راه بروند. فیزیوتراپ به بیمار موارد زیر را آموزش می دهد:

  • پایین آمدن از تخت
  • ایستادن
  • نشستن و برخاستن از صندلی
  • راه رفتن با عصا یا واکر

🌺 بیمار چه مدت بعد از جراحی از عصا یا واکر استفاده می کند؟

استفاده از واکر یا عصا بستگی به شرایط بیمار، شدت درد، شدت آسیب مفصل، نوع مفصل مصنوعی و متغیر های دیگر متفاوت است. بعضی از بیماران می توانند یک روز بعد از جراحی بدون کمک عصا راه بروند. ولی در اکثر مواقع سه تا چهار هفته بعد از جراحی می توانند بدون کمک عصا راه بروند.

🌺 آیا جراحی تعویض مفصل ران درد دارد؟

درد در محل جراحی به آستانه تحمل بیمار و تکنیک جراحی بستگی دارد و متفاوت است. دردی که بیمار قبل از جراحی داشت، معمولا بعد از جراحی مفصل ران دیگر وجود ندارد. اما درد محل جراحی ممکن است تا 1 الی 2 هفته باقی بماند. که با استفاده از دارو می توان آن را کنترل کرد.

بعد از آنکه بیمار عصا را کنار گذاشت تا مدتی بعد از راه رفتن لنگ می زند. این هم بستگی به شرایط بیمار دارد. بعد از جراحی بیمار برای تقویت عضله ران باید ورزش کند. هرچقدر این عضلات بیشتر تقویت شوند لنگش بیمار کاهش می یابد. این لنگش ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشد که بستگی به همت بیمار در انجام ورزش ها دارد.

جراحی تعویض مفصل ران درصورتی که توسط متخصص ارتوپد خوب، به درستی انجام شود. و بیمار با پزشک همکاری لازم را داشته باشد. می تواند در کوتاه ترین زمان شما را به یک زندگی راحت و بدون درد برگرداند.

درمان آرتروز زانو به روش اوزون تراپی نیازمند دانش و مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

سایر مقالات مربوط:

نحوه خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

drjoulaei

پاسخ

4 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button