info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

شرایط پس از تعویض مفصل زانو

شرایط پس از تعویض مفصل زانو

در ارتباط با شرایط پس از تعویض مفصل زانو سوالات بسیاری از جراح ارتوپدی پرسیده می شود مانند: پس از تعویض مفصل زانو چه فعالیت هایی می توان انجام داد؟ میزان توانایی فرد پس از جراحی چقدر است؟ پروتز زانو چقدر ماندگاری دارد؟ بعد از عمل زانو چه بخوریم؟ در این مقاله قصد داریم  به این سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم پس در صورت تمایل با ما همراه باشید.

پس-از-تعویض-مفصل-زانو

پس-از-تعویض-مفصل-زانو

فعالیت های پس از تعویض مفصل زانو

اصولا پس از عمل تعویض مفصل زانو، بیماران هیچ محدودیتی در انجام حرکات نخواهند داشت. بیمار 1 روز پس از عمل قادر است روی پاهایش راه برود و پس از تعویض مفصل زانو نیاز به هیچگونه گچ گیری یا گرفتن آتل نیست.

بیمار 2 روز پس از عمل تعویض مفصل زانو می تواند به تنهایی از توالت فرنگی استفاده کند و اصولا پس از عمل، فعالیت های بسیار بهتر از قبل خواهد شد.

طول عمر پروتز زانو

در ارتباط با عمر پروتز زانو، در صورتی که از پروتز مرغوب استفاده شود و رعایت نکاتی که در ارتباط با نگهداری پروتز می باشد، پروتزهای زانو حداقل بین 15 تا 20 سال طول عمر خواهند داشت.

در ارتباط با فعالیت های ورزشی باید گفت که بیمار اغلب فعالیت های ورزشی را می تواند انجام دهد. البته لازم به ذکر است ورزش های سنگین مانند بدنسازی، کشتی و ورزش های تماسی نباید انجام شود. بنابراین بیمار قادر به انجام فعالیت هایی از قبیل شنا، پیاده روی و حتی دویدن خواهد بود.

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

چه کسانی باید عمل تعویض مفصل زانو انجام دهند؟

زمان عمل هم در مواردی که بیمار دچار آرتروز شدید باشد، جراحی تعویض مفصل زانو ضروری می باشد و این عمل بسیار به بیمار کمک می کند که بتواند یک زندگی بدون درد، آسوده و بدون مشکلات ناشی از آرتروز را داشته باشد.

تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو

آب

بلافاصله پس از عمل به دلیل اینکه بدن بیمار حاوی داروهای بیهوشی است دچار کم آبی می شود، به همین دلیل نوشیدن مایعات پس از تعویض مفصل بسیار حیاتی است. هرچه بیمار بیشتر آب بخورد، زودتر از حالت بیهوشی خارج می شود. نوشیدن مایعات همچنین به کاهش یبوست که یک عارضه جانبی رایج پس از بیهوشی است، کمک می کند.

آدامس

جویدن آدامس ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. با این حال، مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس بعد از عمل می تواند تحرک دستگاه گوارش را افزایش دهد. کمک به هضم می تواند به جلوگیری از یبوست، عارضه بیهوشی بعد از عمل کمک کند.

از نوشیدن الکل خودداری کنید

الکل نه تنها بدن را خنثی می کند، بلکه نوشیدن الکل بعد از عمل اثر منفی دارد بنابراین باید از انجام آن خودداری کنید.

غذاهای غنی از آهن 

مصرف غذاهای غنی از آهن می توانند به بیماران کمک کنند. غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت قرمز، سبزیجات (مانند اسفناج و کلم)، لوبیا و میوه خشک است.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی شرایط بیمار پس از تعویض مفصل زانو و تغذیه مناسب پرداختیم. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با مطب دکتر هومن جولایی جراح و متخصص ارتوپدی تماس حاصل فرمایید.

drjoulaei

پاسخ

2 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button