info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو که با عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، روش جراحی است جهت بهبود مفصل آسیب دیده زانو در پی آرتروز و یا سایر شرایط خاص پزشکی. در این روش، اجزای فلزی و پلاستیکی که در اصطلاح پزشکی پروتز نامیده می شوند، جایگزین قسمت آسیب دیده مفصل شده و در قسمت انتهایی استخوان قرار می گیرند.

جراحی تعویض مفصل زانو، برای تمام افرادی که از آرتروز و یا آسیب و درد شدید زانو رنج می برند، توصیه می شود.

هدف از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، بازسازی مفصل آسیب دیده، تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی می باشد.

آناتومی زانو

مفصل عبارت است از فضای موجود میان دو و یا چند استخوان، که امکان حرکت استخوان ها را فراهم می کنند. زانو، یکی از بلند ترین استخوان ها است که توسط رشته ای از ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها نگه داشته می شود.

انتهای استخوان نیز توسط لایه ای از غضروف پوشیده شده تا مفصل زانو از آسیب و ضربات شدید محافظت شود. تاندون ها، رشته های محکمی از بافت همبندی هستند که استخوان و ماهیچه را به هم متصل می کنند. رباط ها نیز رشته های الاستیکی هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند. برخی از رباط ها مسئول محافظت از مفصل هستند، و برخی دیگر مسئول محدود کردن حرکات استخوان زانو به سمت جلو و عقب.

تعویض مفصل زانو عملی بسیار حساس می باشد به همین دلیل باید توسط یک متخصص ارتوپدی  خوب انجام شود .دکتر هومن جولایی جراح و متخصص ارتوپدی عمل تعویض مفصل زانو را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد . اگر شما هم از آ