info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

تعویض هر دو مفصل لگن

تعویض هر دو مفصل لگن

بسیاری از افراد دچار بیماری هایی هستند که هر دو مفصل لگن شان را درگیر کرده است و می خواهند تا با یک عمل جراحی هر دو مفصل سمت راست و چپ خود را تعویض کنند . تعویض هر دو مفصل لگن یک گزینه انتخابی برای بیمارانی است که از سلامت و توان جسمی خوبی برخوردار هستند و تمایل دارند تا تحت یک عمل جراحی طولانی تری قرار بگیرند .

تعویض هر دو مفصل لگن بسیار عملی سخت می باشد و بایستی توسط جراح و متخصص ارتوپدی انجام شود که دارای تجربه و مهارت بسیاری باشد . دکتر هومن جولایی در سابقه پزشکی خود موفقیت های بسیاری را از آن خود کرده است و توانسته بیماران بسیاری را عمل کند و بدون هیچ نگرانی این عمل را به خوبی به پایان رساند .

جراحی دو طرفه تعویض مفصل لگن در یک جلسه چند مزیت دارد

• تنها نیاز به یک بار بستری شدن در بیمارستان دارد
• یک بار فرد بیهوش می شود .
• توان بخشی آن ها به طور همزمان انجام می شود و مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی تقریبا مشابه جراحی یک طرفه است .

البته تمام بیماران نمی توانند جراحی هم زمان تعویض هر دو مفصل لگن انجام دهند . تنها بیماران کاملا سالم که تحمل استرس یک عمل جراحی بزرگ تر را دارند می توانند از این گزینه استفاده کنند . افرادی که بیماری های دیگری مانند مشکلات قلبی حاد – مشکلات ریوی و یا مشکلات سیستمیک مانند دیابت – نقص ایمنی – بیماری های خونی و … دارند به هیچ عنوان نمی توانند تحت چنین عمل بزرگی قرار بگیرند . همچنین افراد مسن و افراد چاق کاندیدای مناسبی که دچار عارضه قلبی یا سابقه تشکیل لخته خون در بدن هستند هم نمی توانند چنین گزینه ای را برای عمل جراحی انتخاب کنند .
از دیدگاه آناتومیکی بیمارانی که کج شکلی های شدید مفصلی دارند و در نتیجه نیازمند بازسازی و عمل جراحی پیچیده در مفصل لگن خود هستند و ممکن است خون زیادی را هنگام جراحی از دست بدهند گزینه مناسبی برای عمل جراحی دو طرفه نیستند . مثلا افرادی که دچار در رفتگی مادرزادی لگن و یا افرادی که قبلا سابقه عمل جراحی لگن مبتلا را داشته اند .
به جز بیهوشی طولانی مدت خطر اصلی عمل جراحی دو طرفه لگن از دست دادن مقدار زیاد خون در هنگام عمل جراحی است . به طوری که بیمارانی که تحت این عمل قرار می گیرند ممکن است نیاز به چند واحد خون داشته باشند . هنوز مشخص نیست که آیا عمل جراحی دو طرفه خطر لخته شدن خون را نسبت به عمل یک طرفه افزایش می دهد یا خیر .
برخی مطالعات نشان می دهد که رخداد عوارض بعد از عمل جراحی وقتی که تنها یک عمل انجام شود نسبت به وقتی که دو عمل جراحی مجزا انجام شود کمتر است .

تعویض هر دو مفصل لگن

تعویض هر دو مفصل لگن

اگر هنگام عمل جراحی دو طرفه بعد از عمل یک سمت – به دلیل طول کشیدن وقت عمل و یا خونریزی شدید ، اوضاع بر طبق برنامه ریزی پیش نرود جراح این اجازه را دارد که عمل جراحی را متوقف و سمت دیگر را در عمل جراحی دیگر بعد از بهبودی طرف اول انجام دهد . همچنین جراح ممکن است انجام دو عمل جراحی تعویض مفصل لگن را در طی یک بار بستری شدن در بیمارستان و به فاصله چند روز انجام دهد .
به طور کلی درصد بیمارانی که تحت عمل جراحی دو طرفه قرار می گیرند پائین است . با این حال این عمل جراحی امتیازات زیادی دارد که برای بیماران واجد شرایط قابل تامل باشد و در صورتی که بیمار جوان و از نظر بیهوشی فاقد مشکل خاص باشد انجام تعویض مفصل دو طرفه در یک جلسه توصیه می شود .

drjoulaei

پاسخ

چهارده + 20 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button