info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

جراحی تعویض مفصل زانو ممنوع!

جراحی تعویض مفصل زانو ممنوع!

داشتن زانوی سالم نقش اساسی در تحرک هر فرد دارد و بدون آن نمی توان دوید، راه رفت و یا حتی ایستاد. برای درک بهتر مشکلات زانو لازم است تا آناتومی بخش های مختلف این اندام و همچنین نقش هر یک از آنها را در عملکرد زانو بشناسیم.

🌸 بخش های اصلی زانو را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد که شامل:

  • استخوان ها
  • مفاصل
  • لیگامان ها (رباط)
  • تاندون ها
  • عضلات
  • اعصاب
  • وعروق خونی می باشند.

زانو مفصلی است که استخوان ران ( Femor ) و استخوان ساق ( Tibia ) را به یکدیگر متصل می کند کشکک زانو (Patella) قطعه استخوانی است که در جلوی زانو قرار دارد. زانو از جمله مفاصل زلاله ای می باشد این دسته از مفاصل درون کپسولی متشکل از لیگمان قرار دارند که حاوی مایع سینوویال است که نقش روانکاری را ایفا می کند بخش انتهایی ران و بخش بالایی ساق زانو را تشکیل می دهند. در بخش انتهایی ران دو برجستگی کروی شکل وجود دارد که کندیل نامیده می شوند.

🌸 نقش غضروف زانو

سطح استخوان ها در تمام مفاصل بدن توسط غضروف مفصلی پوشیده شده است و ضخامت آن در مفاصل بزرگ بدن حدود یک چهارم اینچ می باشد. غضروف مفصلی سفید رنگ بوده و حالت لاستیکی و لغزنده دارد که باعث می شود سطوح استخوانی بدن ایجاد صدمه بر روی یگدیگر حرکت کنند این پوشش ضمن ایجاد سطحی صیقلی و لغزنده از سطح مفصلی در مقابل ضربات نیز حفظ می کند. در تمام بخش های بدن که دو سطح استخوان با یکدیگر در تماس هستند غضروف مفصلی از سطوح استخوانی محافظت می کند.

🌸 نقش لیگمان ها (رباط ها)

رشته های مستحکمی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کنند در دو سمت زانو دو رباط بسیار مهم وجود دارد که رباط جانبی داخلی و رباط خارجی نام دارند. در بخش میانی زانو دو لیگامان مهم دیگر نیز استخوان های ران و ساق را به هم متصل می کنند رباط صلیبی قدامی در جلو و رباط صلیبی خلفی در پشت قرار گرفته اند.

🌸 نقش منیسک زانو

منیسک ها در ین استخوان ران و ساق پا قرار دارند این دو را گاها به عنوان غضروف دسته بندی می کنند اما منیسک ها با غضروف هایی که سطح استخوان را می پوشانند متفاوت هستند. منیسک ها به دو دلیل اهمیت زیادی دارند:

  • اولا مانند واشر عمل کرده و نیروی وزن بدن را بر روی سطح بزرگتری پخش می کنند.
  • دوما در کنار ساختار لیگامانی به پایداری زانو کمک می کنند.

حالا اگر هر یک از این اجزای زانو که توضیح دادیم دچار مشکل شوند نیاز به درمان می باشد یکی از این عارضه ها آرتروز زانو است. از آنجایی که درمان آرتروز زانو و جراحی تعویض مفصل زانو عمل سنگین پر ریسک و پر هزینه ای است. لذا امروزه تکنیک های جدید تر جهت درمان آرتروز زانو قبل از فاز جراحی ابداع شده است، از جمله این درمان ها عبارتند از:

🌸 تزریق غضروف مایع

استفاده از تزریق غضروف مایع به داخل مفصل زانو در اثر آرتروز می باشد که این غضروف مایع اقدام به ترمیم بافت ها و غضروف های آسیب دیده بیمار می کند.

🌸 اوزون تراپی زانو

در این روش گاز اوزون را به داخل زانوی بیمار تزریق می کنیم و از آنجایی که گاز اوزون بعد از مدتی جذب می شود هیچ عارضه ای برای بیمار ایجاد نمی کند. این روش در افراد جوان، میانسال و حتی مسن کارای بسیار بالایی دارد و با استفاده از گا اوزون قسمت های آسیب دیده زانو ترمیم می شود.

درمان آرتروز زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸 نتیجه گیری

بنابراین اگر فردی دچار ارتروز زانو شد نباید نگران باشد و این تصور را داشته باشد که حتما باید جراحی شود اگر بیمار قبل از پیشرفت بیماری آرتروز به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کند و تشخیص زود هنگام صورت گیرد، با استفاده از درمان های نوینی که در دسترس است، بهبودی کامل بیمار امکان پذیر است و حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به آرتروز زانو بدون استفاده از عمل جراحی و توسط روش های غیر جراحی قابل درمان هستند.

سایر مقالات متخصص و جراح ارتوپد خوب در کرج :

آرتروز چیست؟

آسیب های زانو

درمان آرتروز کمر

پاسخ

1 × 5 =