info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

رابطه پوکی استخوان با آرتروز

رابطه پوکی استخوان با آرتروز

آیا پوکی استخوان می تواند موجب ایجاد آرتروز زانو شود؟

ورزش های مناسب در درمان و پیشگیری از آرتروز زانو کدام ورزش ها هستند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا در رابطه با موضوع رابطه پوکی استخوان با آرتروز مطالبی را برای شما شرح دهیم.

دکتر-جولایی

دکتر-جولایی

از عوامل بسیار مهم در ایجاد آرتروز زانو، پوکی استخوان می باشد. پوکی استخوان از طریق ایجاد ضعف در استخوان های ما و همچنین از طریق کج شدن مفاصل ما باعث ایجاد آرتروز می شود. خصوصا در ناحیه زانو زمانی که پوکی استخوان ایجاد می شود به ویژه در افراد میانسال و مسن، زانو دچار انحراف می شود که این انحراف و کجی زمینه را برای ایجاد آرتروز زانو مهیا می کند به همین علت یکی از درمان های موثر در درمان آرتروز زانو، درمان و پیشگیری از پوکی استخوان می باشد و به این منظور متخصص ارتوپد در بیمارانی که دچار آرتروز زانو هستند به خصوص در افراد میانسال و مسن تست های مختلفی را انجام می دهند که از مهمترین این تست ها انجام تست سنجش تراکم استخوان در آنها می باشد.

درمان آرتروز زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

در صورتی که در تست سنجش تراکم استخوان، پوکی استخوان تشخیص داده شود، جراح ارتوپد درمان های مناسبی را برای آن انجام می دهد.

درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو با توجه به شدت بیماری و سن بیمار دارای درمان های نوین و متعددی می باشد. درمان ها در اغلب موارد شامل دو دسته کلی می شوند که عبارتند از:

  • استفاده از داروهای جدید که اثرات ترمیم کنندگی بسیار بالایی دارند.
  • استفاده از تکنیک های جدید که شامل اوزون درمانی، تزریق سلول های بنیادی و تزریق ژل های غضروف ساز می باشد.

نقش ورزش در آرتروز زانو چیست؟

اصولا ورزش ها به دو دسته ورزش های مفید و ورزش های مضر تقسیم می شوند.

ورزش های مضر اصولا ورزش هایی هستند که در سطح شیب دار انجام می شوند که عبارتند از:

  • کوهنوردی و یا استفاده از پله ها
  • ورزش هایی که باعث خم و راست شدن متوالی زانوها می شوند مانند دوچرخه سواری که برخلاف تصور مردم برای زانو مضر می باشد.
  • حرکاتی که سبب خم شدن زانوها توام با فشار می شوند برای زانو بسیار مضر هستند. یکی از ورزش های شایع که به این صورت می باشد ورزش بدنسازی است که در آن حرکات خم شدن شدن زانو همراه با وزنه فشار بسیار زیادی به زانوها وارد می کند و باعث سایش سریع و آرتروز زانوی ما می شود.

ورزش های مفید برای زانو عموما ورزش هایی هستند که همراه با تقویت عضلات ران و عضلا ناحیه همسترینگ هستند. در صورتی که ورزشی عضلات ران و همسترینگ ما را تقویت کند برای درمان و پیشگیری از آرتروز زانو بسیار مفید می باشد. بهترین ورزش برای تقویت عضلات ران ما عبارتند از:

  • حرکت شنا و آبدرمانی نقش بسزایی در درمان آرتروز زانو دارد.
  • پیاده روی و دویدن به صورت آهسته و نرم نیز می تواند موجب پیشگیری ار آرتروز زانو و درمان آن شود.
  • استفاده از تردمیل در صورتی که در سطح صاف انجام گیرد و همراه با کفش مناسب باشد باعث کمک به درمان آرتروز و پیشگیری از آن می گردد ولی در صورتی که استفاده از تردمیل با استفاده از کفش نامناسب و در سطح شیبدار انجام گیرد موجب تخریب سریع زانو و به طبع آن سبب آرتروز در ناحیه زانو می گردد.

نتیجه گیری

پوکی استخوان ها با ایجاد ضعف در استخوان های ما می تواند موجب بروز آرتروز زانو گردد که نیاز است در صورت وجود پوکی استخوان حتما به جراح ارتوپد برای درمان مراجعه شود. همچنین انجام برخی ورزش های مفید مانند شنا، آبدرمانی و پیاده روی آهسته می تواند در پیشگیری و درمان آرتروز زانو بسیار موثر باشد.

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

پنج × سه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button