info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن و کارگذاری مفصل مصنوعی لگن مانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت های بعد از عمل دارد. این مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن برای این است که احتمال بروز عارضه کاهش یابد و مفصلی را که به دست آورده اید عمر بیشتری داشته باشد. یکی از عوارض احتمالی دررفتگی مفصل مصنوعی است گرچه این احتمال خیلی کم است و در حد ۱ الی ۲ درصد می باشد ولی توجه به همین مقدار هم مهم است و باید از بروز آن جلوگیری کرد.

دکتر-جولایی

دکتر-جولایی

بیشترین خطر دررفتگی مفصل مصنوعی لگن در سه ماهه اول پس از عمل تعویض مفصل لگن می باشد و پس از آن به علت تشکیل بافت همبندی در محل جراحی، مفصل پایدارتر می شود و خطر دررفتگی هم کاهش می یابد پس پس از جراحی تعویض مفصل لگن باید کاملا دقت نمایید تا حرکت نامناسبی را انجام ندهید و فشار نامناسبی به مفصل مصنوعی وارد نشود.

نکات احتیاطی پس از عمل تعویض مفصل لگن

بیشترین احتیاط پس از جراحی تعویض مفصل لگن مربوط به وضعیت قرارگیری تنه، لگن و حرکت های مرتبط به آنهاست واگر مفصل مصنوعی ران حرکت نادرستی کند و در وضعیت نامناسبی قرار گیرد ممکن است آسیب ببیند. سه حرکت اصلی مفصل لگن که بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

  • خم شدن مفصل لگن: به صورت طبیعی در حالت ایستاده تنه و لگن در امتداد یکدیگر قرار دارند یا به عبارتی دیگر زاویه بین آنها ۱۸۰ درجه می باشد. با خم شدن مفصل لگن، این زاویه به تدریج از ۱۸۰ درجه کمتر می شود و باید دقت کنید که در هنگام خم کردن لگن، هیچوقت این زاویه از ۹۰ درجه کمتر نشود زیرا با کمتر شدن این زاویه احتمال دررفتگی مفصل لگن بیشتر می شود و حداقل زاویه مجاز بین تنه و لگن ۹۰ درجه می باشد.
  • دومین حرکتی که باید به آن توجه شود چرخش زیاد مفصل لگن به سمت داخل یا خارج است که احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی لگن را بیشتر می کند. وقتی که تنه و لگن در یک امتداد قرار گرفته اند مانند زمانی که دراز کشیده ایم یا ایستاده ایم لازم است از چرخش زیاد لگن خودداری نمایید تا از دررفتگی مفصل مصنوعی لگن جلوگیری شود.
تعویض مفصل لگن  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.
  • سومین حرکتی که باید به آن دقت کنیم نزدیک شدن بیش از حد مفصل لگن است که بیشتر هنگام نشستن اهمیت دارد. کسی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته است به صورت طبیعی موقع نشستن باید زانوهایش را با کمی فاصله از یکدیگر قرار دهد تا دو لگن کمی از یکدیگر دور باشند. در صورتی که لگن عمل شده به لگن دیگر خیلی نزدیک شود به خصوص در صورتی که لگن عمل شده بر روی لگن طرف مقابل قرار گیرد احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی لگن نیز افزایش می یابد و باید از این کار اجتناب کنید.
مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

نتیجه گیری

پس از عمل تعویض مفصل لگن در سه حرکت خم شدن زیاد، چرخش زیاد لگن به داخل  یا خارج و نزدیک شدن دو لگن به یکدیگر باید احتیاط کنید. در ابتدا ممکن است توجه به این حرکات کمی دشوار باشد ولی به مرور زمان و با تکرار می توانید آنها را به راحتی رعایت کنید.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

آرتروسکوپی زانو

پاسخ

14 + دو =