info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

بسیاری از افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده اند یا افرادی که قصد دارند این عمل جراحی را انجام دهند سوالات بسیاری در رابطه با مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو از جراح ارتوپد می پرسند. بنابراین در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع مهم مطالبی را برای شما شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

آرتروز زانو

مفصل زانو یک مفصل ترکیبی می باشد که دو قسمت زانوی فوقانی و تحتانی دارد.

از شایع ترین بیماری های مفصل زانو، آرتروز زانو می باشد که بسیاری از افراد جامعه آن را به عنوان سائیدگی مفصل زانو یا از بین رفتن غضروف مفصلی می شناسند.

تعریف آرتروز زانوعبارت است از سائیدگی پیشرونده یا تخریب پیشرونده مفصل زانو  در واقع غضروف روی سطوح مفصلی زانو دچار تخریب و آسیب می شود و به همین دلیل یک حرکت روان داخل مفصل تبدیل به یک حرکت صدا دار و همراه با درد می شود.

تعویض-مفصل-زانو

تعویض-مفصل-زانو

علائم آرتروز زانو

شایع ترین علائم در بیماری آرتروز زانو، درد و صدای زانو می باشد به خصوص در هنگام بالا رفتن از پله ها یا نشستن و برخاستن زانوی بیمار صدا دهد. بنابراین در صورتی که فرد دچار این علائم شد بهتر است به متخصص ارتوپد  مراجعه نماید.

تعویض مفصل زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان آرتروز زانو

برای درمان آرتروز زانو معمولا دو طیف سنی تعریف می شود که شامل جوانان و افراد میانسال و مسن می باشد.

در جوانان و حتی بچه ها واژه ای تحت عنوان آرتروز زانو وجود ندارد بلکه تحت عنوان نرمی غضروف شناخته می شود که به راحتی توسط تغییر رژیم غذایی، تغییر نوع کفش و ورزش هایی مانند شنا و آبدرمانی قابل درمان است بنابراین نگران کننده نیست اما در صورت تشدید درد نیاز به رادیوگرافی و معاینه توسط جراح ارتوپد است.

اما در افراد میانسال و مسن آرتروز زانو شیوع بیشتری دارد پس از معاینه توسط متخصص ارتوپد بهترین درمان مشخص می شود. در این شرایط ممکن است بیمار به تعویض مفصل زانو هم نیاز داشته باشد.

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

  • یک روز پس از جراحی تعویض مفصل زانو بیمار پاهایش را بر زمان می گذارد و شروع به راه رفتن می کند. این راه رفتن و تشویق به راه رفتن بیمار پس از جراحی می تواند نتیجه بسیار مهمی برای او داشته باشد و می توان براساس آن میزان توانایی بیمار در راه رفتن و میزان عملکرد مفصل زانو را بررسی کرد و در صورتی که بیمار زودتر شروع به راه رفتن کند زودتر بهبود می یابد و نتیجه بهتری حاصل می شود.
  • پس از جراحی تعویض مفصل زانو ضروری است پانسمان بیمار به صورت روزانه تعویض شود که معمولا به پس از شستشو با بتادین محل جراحی با استفاده از گاز استریل تمیز می شود سپس پانسمان جدید بر روی محل جراحی قرار داده می شود.
  • هنگامی که بیمار قصد استحمام دارد حتما باید از پانسمان های ضد آب استفاده نماید.
  • اولین مراجعه بیمار به متخصص ارتوپدی معمولا دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو می باشد که در این زمان هم اقدام به کشیدن بخیه ها می شود. البته شایان ذکر است که در روش هایی که اخیرا به کار می رود بخیه ها نیاز به کشیدن ندارند و قابل جذب هستند.
  • معمولا دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو که بیمار به جراح ارتوپد مراجعه می کند، بیمار شروع به فیزیوتراپی هم می کند.
  • تا 1 ماه پس از جراحی تعویض مفصل زانو بیمار ممکن است درد مختصری در اطراف زانوهایش داشته باشد که همزمان با راه رفتن و افزایش دامنه حرکات مفصل زانو این درد هم کاهش می یابد.

تمام بیمارانی که توصیه های فوق را جدی می گیرند و زودتر شروع به راه رفتن و حرکت می کنند نتایج بسیار خوبی از عمل جراحی تعویض مفصل زانو به دست می آورند، درد مفصل زانو در آنها به مقدار زیادی کاهش می یابد و حرکات زانو بسیار عالی و نرم انجام می گرد. در نتیجه کیفیت زندگی آنها به میزان زیادی افزایش می یابد.

نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل زانو، رها شدن قطعی و کامل بیمار از بیماری آزار دهنده آرتروز زانو می باشد و می توانند از زندگی خود لذت کافی را ببرند.

نتیجه گیری

آرتروز زانو از بیماری های شایع در میان جوانان و افراد میانسال و مسن می باشد که اغلب همراه با درد و صدا است. بنابراین توصیه می شور افراد در چنین شرایط هر چه سریع تر به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج تماس حاصل فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب بهترین جراح ارتوپد  به مقاله  بهترین متخصص ارتوپد در کرج مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد عبارتند از:

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل مچ پا

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

17 − شش =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button