info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

ورزش برای آرتروز زانو

ورزش برای آرتروز زانو

هنگام آرتروز زانو به چه میزان ورزش کنیم؟

تمرینات ورزشی و کششی را هواره از میزان کم شروع کنید و به تدریج بر میزان و شدت آنها بیفزایید. چنانچه تمرینات را بدون احساس درد انجام دادید، می توانید به مرور میزان آنها را افزایش دهید. به طور کلی مدت زمان مناسب انجام تمرینات ورزشی 30 دقیقه در طول روز است. به مرور زمان عضلات پا تقویت شده در نتیجه، قدرت حمایت و انعطاف پذیری این عضلات برای نگهداری از مفاصل افزایش می یابد. احساس کوفتگی حین تمرینات، طبیعی بوده ولی در صورت بروز آسیب و ورم مفاصل باید مدتی را به استراحت بگذرانید. برای این منظور تمرینات را با فواصل زمانی طولانی تر انجام دهید و برای اطمینان با متخصص ارتوپد خود مشورت نمایید. جهت تسکین درد مفصل از کمپرس سرد و در صورت تجویز پزشک از یک مسکن استفاده نمایید.

ورزش های زیان آور یرای آرتروز زانو

هر نوع ورزشی که منجر به خم شدن شدید زانو شود می تواند برای زانو زیان آور باشد. چنانچه موقع خم کردن زانو، وزنه ای هم برداشته شود فشار وارد شده به زانوها دوبرابر می شود و میزان آسیب افزایش می یابد. بنابراین در ورزش هایی که شامل حرکت خم شدن و پریدن هستند مانند بسکتبال و فوتبال احتمال آسیب زانوها بیشتر است. از طرفی ورزش هایی که در آنها حرکات خم شدن و فرود آمدن روی پاها به کرات اتفاق می افتد مانند بدمینتون و فوتبال نیز می تواند به مفصل زانو آسیب برساند.

ورزش-برای-آرتروز-زانو

ورزش-برای-آرتروز-زانو

در حرکات ورزشی که طی آنها فرد می پرد، فرود می آید یا حین فعالیت و در حال دویدن ناگهان مسیر خود را تغییر می دهد، به دلیل اینکه فشار زیادی روی زانوها اعمال می شود، منجر به آسیب رباط های زانو و مخصوصا رباط صلیبی قدامی می شود. برخی این تمرینات ورزشی می توانند به غضروف ها یا منیسک های زانو آسیب وارد کنند. اما احتمال این گونه آسیب ها برای ورزشکاران حرفه ای کمتر است چرا که آنان طی دوران بدنسازی با تقویت عضلات پا، خود را در برابر این آسیب ها محافظت می نمایند. یکی دیگر از اقدامات محافظتی در برابر این آسیب ها، گرم کردن بدن به طور کاملا اصولی و مناسب قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی است.

درمان آرتروز زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد ورزش کردن بیماران مبتلا به آرتروز زانو

 • وقتی مفاصل شما دردناک و سفت هستند، یا خسته هستید ورزش نکنید.
 • موقع ورزش کردن لباس و کفش راحت بپوشید.
 • تا زمانی ورزش کنید که مفاصل شما بیش از حد خسته نشوند.
 • اگر حین ورزش کردن به درد شدید دچار شدید، فورا تمرین را متوقف کنید.
 • چنانچه پس از انجام ورزشی دچار درد شدید، دفعه بعد آن تمرین را به مدت و شدت کمتر انجام دهید.
 • چنانچه مفصل شما گرم و ملتهب است، از ورزش کردن خودداری نمایید.
 • برای ایمنی بیشتر ورزش های خوابیده را با قرار گرفتن روی زمین انجام دهید.
 • سعی کنید به ورزش کردن همانند خوردن و خوابیدن، عادت کنید.

تصحیح سبک زندگی

توصیه می شود موارد زیر را برای تصحیح سبک زندگی به کار ببرید.

 • استفاده از صندلی برای نشستن: افراد مسن خصوصا آنهایی که دچار آرتروز زانو هستند نباید در وضعیت هایی که مستلزم خم شدن زانو هستند قرار بگیرند. به این افراد توصیه می شود برای نشستن از صدلی راحتی یا مبل استفاده نمایند.
 • برای خواب از تخت خواب استفاده کنند نه تشک.
 • برای دستشویی از دستشویی فرنگی استفاده کنند.
 • برای بالا رفتن از آسانسور و پله برقی استفاده کنند چرا که بالا رفتن از پله برای این افراد مضر است.
 • موقع پیاده روی از مناطق سراشیبی یا سربالایی عبور نکنند.
 • اجسام سنگین بلند نکنند.
 • اجسام با وزن مناسب را به طرز صحیح از روی زمین بردارند یعنی از کمر خم نشوند. عضلات شکم را جمع کرده و در کنار جسم، زانو بزنند و آن را از روی زمین بردارند در حالی که تنه خود را صاف نگه داشته اند.
 • از کفش های پاشنه بلند استفاده نکنند. کفش های پاشنه بلند فشار مضاعفی را بر مفصل میان کشکک زانو و قسمت داخلی مفصل زانو اعمال می کند. این فشارها خود باعث بروز بیماری آرتروز زانو می شوند. ارتفاع مناسب برای پاشنه کفش دو تا سه سانتی متر است. ضمنا باید از پوشیدن کفش های با کف لغزنده ویا خشک و سفت نیز خودداری شود.

سایر خدمات دکترهومن جولایی متخصص ارتوپد:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل مچ پا

آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی زانو

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

هجده − سه =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button