info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

ورزش های مناسب برای درمان آرتروز زانو

ورزش های مناسب برای درمان آرتروز زانو

آرتروز بعد از سن 40 تا 45 سالگی برای ما واژه آشنایی است. درد ناحیه زانو که به دلیل خوردگی غضروف و استخوان اتفاق می افتد، نشانه آرتروز است. آرتروز در اصلاح یعنی آسیب به غضروف و تخریب غضروف مفصلی و در مراحل نهایی تخریب استخوان زیر غضروف.

در مراحل اولیه آرتروز گرید 1 و 2 درمان ها معمولا نگه دارنده، ضد درد و فیزیکی هستند که تقویت عضلات اطراف زانو و ورزش های زانو بسیار کمک کننده می باشند.

زمانی که آرتروز زانو اتفاق می افتد معمولا علاوه بر مفصل و غضروف، تاندون های اطراف زانو چه در قسمت مدیال و چه در قسمت لترال و خارجی دچار خشکی، گرفتگی و ضعف عضلات می شود.

بنابر این اگر بتوانید طی چند حرکات ورزشی انعطاف تاندون ها را به حالت اولیه برگردانید بسیار کمک کننده هستند و در مراحل بعدی باعث تقویت عضلات و کاهش فشار می شوند.

درمان آرتروز زانو با ورزش  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸کشش تاندون ها

در حالت نشسته، بدون آنکه زانوی خود را خم کنید دست ها را به طرف نوک انگشتان پا بکشید. ممکن است در مراحل اولیه این کار را به سختی انجام دهید اما با کمی تمرین طی 4 الی 6 هفته انجام این کار برای شما راحت می شود. این روش کشش تاندون ها است و علاوه بر اینکه باعث کشیده شدن تاندون های مدیال و لترال در اطراف زانو می شود، تاندون ها و عضلات ناحیه پشت کمر هم انعطاف کافی را پیدا می کنند به این دلیل که عضلات بدن یک سیستم متصل هستند و هر چه انعطاف به صورت جامع تر صورت گیرد درد زانو سریع تر کاهش می یابد.

🌸تقویت عضلات

سعی کنید در حالت دراز کش یک پای خود را تا 45 درجه بالا ببرید و تا ده شماره ثابت نگه دارید تا عضلات اطراف زانو در قسمت قدام و ران تقویت شوند سپس پای خود را پایین بیاورید و این حرکت را ده مرتبه در صبح و شب انجام دهید.

پاهای خود را به سمت بیرون بچرخانید و تا 45 درجه بالا ببرید این کار باعث تقویت عضلات داخلی پا می شود. در انجام این حرکت مانند روش قبلی قانون 10-10 را رعایت کنید.

یکی از حرکاتی که بسیار کمک کننده می باشد این است که در حالت نشسته بر روی صندلی، یک پای خود را تا زمانی که زانو صاف شود بالا ببرید و بگذارید پا تا ده شماره در همان حالت بماند این روش باعث تقویت عضلات زانو و ران می شود و در مجموع بعد از 4 الی 6 هفته تقویت شدن عضلات، حداکثر اثر درمانی را مشاهده می کنید.

زمانی که شدت آرتروز بیشتر باشد نیم ساعت راه رفت در استخر می تواند در کاهش درد بسیار کمک کننده باشد.

گاهی اوقات شدت درد آرتروز به قدری است که تحمل آن برای فرد ممکن نیست در این مورد می توان از داروهای ضد التهاب، تزریقات داخل مفصلی و غیره استفاده کرد.

ورزش-برای-آرتروز-زانو

ورزش-برای-آرتروز-زانو

🌸ورزش هایی که سلامت زانو را به خطر می اندازند؟

ورزش هایی مانند کشتی، والیبال، بسکتبال، فوتبال و تمام ورزش های رزمی که باعث می شوند تا ورزشکاران  با تمام وزن خود به مفصل زانو فشار وارد کنند، می توانند برای زانو بسیار آسیب زا باشند.

حرکت  ورزشی که در حالت خمیدگی زانو انجام می شود و ورزشکار را مجبور به چرخش می کند موجب آسیب دیدن منیسک و رباط صلیبی زانو می شود.

🌸نتیجه گیری

برای رسیدن به نتیجه مطلوب در خصوص درمان انجام حرکات ورزشی صحیح تحت نظر یک متخصص ارتوپد خوب بسیار تاثیر گذار است. دکتر هومن جولایی متخصص و جراح ارتوپد در کرج می توانند شما عزیزان را در درمان بیماری آرتروز راهنمایی کنند.

سایر مقالات:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

مراحل آرتروز زانو

آرتروسکوپی زانو

drjoulaei

پاسخ

18 + پانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button