info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی

آیا می دانید پارگی رباط صلیبی از طریق جراحی قابل درمان می باشد؟ در این مقاله قصد داریم درباره یکی از این رباط ها که بیشتر دچار آسیب دیدگی می شود مطالبی را ارائه دهیم.

رباط صلیبی چیست؟

زانوی هر فردی توسط چهار رباط اصلی به صورت کامل پایدار می شود. در واقع می توان زانو را به صورت یک صندلی در نظر گرفت که بر روی چهار پایه قرار گرفته است. هر کدام از این پایه ها اهمیت خاص خود را دارند. دو رباط در خارج از زانو و دو رباط دیگر هم در داخل زانو قرار دارند.

پارگی-رباط-صلیبی

پارگی-رباط-صلیبی

پارگی رباط صلیبی بیشتر در میان چه افرادی اتفاق می افتد؟

این رباط بیشتر در میان ورزشکارانی که ورزش های تماسی مانند فوتبال ، بسکتبال یا والیبال وهمچنین ورزشکاران رزمی دچار آسیب می شود که از نظر پزشکی این آسیب دیدگی، پارگی رباط صلیبی نامیده می شود.

عمل بازسازی رباط صلیبی چیست؟

همانطور که بیان شد دو رباطی که داخل زانو قرار گرفته اند به صورت عمودی از هم عبور می کنند و به همین دلیل به رباط های صلیبی مشهور هستند. یکی از این رباط ها در جلو و دیگری در عقب قرار دارند. رباط صلیبی جلویی یا قدامی شایع ترین آسیبی می باشد که به رباط های داخل زانو وارد می شود.

انجام جراحی پارگی رباط صلیبی نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد جراحی پارگی رباط صلیبی را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

نکته قابل توجه این است که رباط صلیبی بعد از پارگی توانایی ترمیم ندارد و حتی دوختن مجدد این رباط ها هم فایده ای ندارد زیرا این رباط ها مانند کش هایی عمل می کنند که بین دو نقطه با یک کشسان مشخصی از حرکت زانو به جلو و عقب جلوگیری می کنند. بنابراین زمانی که یکی از این نقاط دچار آسیب دیدگی می شود حالت کشسانی خود را از دست می دهد و به هیچ عنوان اتصال آنها به یکدیگر، باعث بهبود کارکرد و عملکرد آنها نمی شود.
به همین دلیل متخصص ارتوپدی در آسیب های رباط صلیبی ترجیح می دهد این رباط آسیب دیده را به طور کامل بردارد و با یک رباط دیگر جایگزین کند، این عمل، بازسازی رباط صلیبی نامیده می شود.

آیا ورزشکاران پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی می توانند به ورزش قبلی خود ادامه دهند؟

ورزشکاران بسیاری هستند که دچار پارگی رباط صلیبی می شوند و برای بهبود لازم است بازسازی رباط صلیبی را انجام دهند. جراح ارتوپد توصیه می کند که ورزشکاران در صورتی که ورزش های تماسی مانند فوتبال انجام می دهند آن را تغییر دهند ولی در صورتی که ورزشکار تمایل دارد ورزش خود را ادامه دهد، متخصص ارتوپد باید با توجه به میزان احتمال آسیب دیدگی های مجدد و همچنین انجام بازتوانایی های مناسب، کمک کند تا ورزشکار به میادین ورزشی بازگردد اما باید توجه داشت زانویی که تحت عمل جراحی قرار گرفته همواره مستعد آسیب های مجدد می باشد و این آسیب های مجدد با جراحی های بزرگتر و باقی ماندن علائم های بیشتری برای بیمار همراه خواهد بود.

مراقبت های پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی

1- پس از جراحی بازسازی رباط صلیبی بیمار با زانوبند به بخش منتقل می شود.
2- طبق تجویز پزشک بیمار داروهای ضد درد مصرف می کند و به مرور التهاب زانوها از بین می رود.
3- از روز بعد از جراحی بیمار آهسته شروع به راه رفتن می کند.
4- تقریبا تا یک ماه بیمار باید از زانوبند و عصا استفاده کند.
5- پس از سه روز باید فیزیوتراپی و حرکت دادن و خم و راست کردن زانوها شروع شود.

ویدئو جراحی پارگی رباط صلیبی توسط دکتر هومن جولایی:

برخی از خدمات دکتر جولایی متخصص ارتوپدی به شرح زیر هستند:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

چهار + 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button