info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

پیوند استخوان در جراحی تعویض مفصل

پیوند استخوان در جراحی تعویض مفصل

پیوند استخوان در جراحی تعویض مفصل در مواردی که به دلیل آسیب بافت استخوانی ، فضای خالی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد . پیوند استخوان در عمل جراحی تعویض مفصل معمول نیست مگر این که به دلیل کج شکلی مفصلی ، جهت بازسازی آناتومی مفصل نیاز به بافت استخوانی اضافی باشد . اما در عمل های بار دوم تعویض مفصل ممکن است نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد . در این موارد پیوند استخوان به استحکام بافت موجود در اطراف پروتز کمک می کند .
گاهی اوقات استخوانی که در پیوند استخوان در جراحی تعویض مفصل مورد استفاده قرار می گیرد از بافت جسد تهیه و برای استفاده در اتاق عمل آماده می شود که در این صورت به آن آلوگرافت گفته می شود .در این صورت استخوان خارج شده از جسد از جهت وجود بیماری مورد آزمایش قرار می گیرد سپس فریز و استریل می شود و در بسته هایی توسط بانک استخوان آماده استفاده می شود .
نوع دیگر پیوند استخوان اتوگرافت است که در واقع قطعه ای از استخوان خود فرد می باشد . در حین عمل جراحی تعویض مفصل این استخوان می تواند قطعه ای از سر استخوان ران باشد که ممکن است در قسمت فوقانی کاپ مورد استفاده قرار گیرد تا به کاسه مصنوعی استحکام بیشتری دهد .

جراحی تعویض مفصل عملی است که نیازمند تخصص و مهارت می باشد و به همین خاطر نقش جراح ارتوپد به اندازه بسیار زیادی در این جراحی دخیل است . دکتر هومن جولایی جراح و متخصص ارتوپدی تخصص ویژه ای در جراحی تعویض مفصل دارد . دکتر جولایی در طی سابقه چندین ساله خود توانسته هزاران مفصل را جراحی و سلامتی را به بیمار خود برگرداند . جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

از آنجایی که مقادیر بیشتری بافت استخوان از طریق آلوگرافت قابل تهیه است کاربرد آن از اتوگرافت بیشتر است یکی از انواع این گرافت ها Fermoral cortical struts می باشد که شامل یک پایه بلند از استخوان کورتیکال ران به پهنای محیط استخوان قرار می گیرد و به وسیله سیم های حلقه ای به استخوان محکم می شود تا بتواند ثبات استخوان را بالا ببرد . همچنین از این بافت در پر کردن سوراخ های به وجود آمده در استخوان هنگام عمل جراحی می توان استفاده کرد . گاهی مثلا برای تخلیه سیمان از استخوان نیاز به باز کردن پنجره در استخوان است و از آلوگرافت Corticol strut جهت تقویت محل استئوتومی می توان بهره برد .
دیگر قطعات پیوندی مورد استفاده خرده های بافت اسفنجی است که گاهی اوقات جهت استحکام بخشیدن به کاسه جهت نگهداری پروتز به خصوص در دفکت های دیواره داخلی آن مورد اسفاده قرار می گیرند .از این خرده های استخوان همچنین در کانال مرکزی استخوان ران استفاده می شود تا استحکام آن را بالا ببرد . سپس به وسیله سیمان ارتوپدی ایمپلنت در جای خودش قرار می گیرد .

پیوند-استخوان-در-جراحی-تعویض-مفصل

پیوند-استخوان-در-جراحی-تعویض-مفصل

در برخی موارد کل محیط قسمتی از استخوان ران ممکن است ضعیف باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد که در این صورت Segmental allograft استفاده می شود .
در موارد شدیدتر که استخوان زیادی از دست رفته است استفاده از bulk allograft مورد نیاز است . این موارد شامل عمل های مجدد تعویض مفصل لگن و یا مواردی مانند تومورها و …. می باشد .
به محض این که پیوند استخوانی کار گذاشته شد نیازمند زمان است تا به استخوان طبیعی جوش بخورد .
این مرحله ممکن است چندین ماه یا بیشتر طول بکشد . جهت بررسی وضعیت جوش خوردن پیوند انجام تصویربرداری سریال می توان کمک کننده باشد .

 

 

drjoulaei

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

15 − 8 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button