info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

آرتروسکوپی مچ دست

آسیب های مچ دست بیشتر در افراد فعال جامعه رخ می دهند که این بخش بیشتر شامل ورزشکاران، جوانان و افراد میانسال جامعه می باشد. اما آسیب های مچ دست به چه دلایلی ایجاد می شوند؟ بهترین درمان برای آسیب دیدگی های مچ دست چیست؟

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره آسیب های مچ دست و درمان آن توسط آرتروسکوپی مطالبی را برایتان شرح دهیم.

آرتروسکوپی-مچ-دست

آرتروسکوپی-مچ-دست

علت بروز آسیب های مچ دست

دلایل متفاوتی برای بروز آسیب های مچ دست وجود دارد که مهمترین آنها آسیب های ورزشی و صدمات ناشی از کار کردن می باشد. آرتروز نیز می تواند یکی دیگر از علل آسیب دیدگی مچ دست است.

آرتروسکوپی مچ دست  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم آسیب های مچ دست

بیشتر این علائم در حین انجام کارهای روزمره رخ می دهد به طوری که هنگام بلند کردن اجسام و یا در هنگام ورزش کردن مچ دست بیمار درد می گیرد و توانایی بیمار در بلند کردن اجسام و یا حرکات ورزشی به شدت کاهش می یابد.

درمان آسیب دیدگی های مچ دست

در حال حاضر درمان های بسیاری برای آسیبب دیدگی های مچ دست وجود دارد اما یکی از تکنینک هایی که جدید است و کمترین آسیب را به بافت مچ دست بیماران وارد می کند استفاده از آرتروسکوپی مچ دست می باشد.

در آرتروسکوپی مچ دست، متخصص ارتوپدی بدون استفاده از برش جراحی که به طور معمول در جراحی ها داده می شود و اصطلاحا به طور بسته اقدام به درمان آسیب دیدگی های مچ دست با استفاده از دستگاه آرتروسکوپ می کند.

مراحل آرتروسکوپی مچ دست

عمل آرتروسکوپی مچ دست به صورت سرپایی انجام می گیرد. در این روش ابتدا دو وسیله از طریق دو سوراخ تقریبا 5 میلی متری وارد مچ دست بیمار می شود که یکی از آنها منبع نور می باشد و دیگری وسیله ای است که به وسیله آن اقدامات درمانی انجام می گیرد. متخصص ارتوپد با استفاده از این وسایل می تواند آسیب دیدگی های زیر را مچ دست درمان نماید:

  • آسیب ها و پارگی های تاندون های مچ دست که بیشتر در ورزشکاران رخ می دهد.
  • آسیب های غضروفی در ناحیه مچ دست که بین تاندون ها و استخوان های مچ دست می باشد نیز توسط آرتروسکوپی مچ دست و به صورت بسته قابل درمان است.

عوارض آرتروسکوپی مچ دست

در حین انجام آرتروسکوپی مچ دست، بیمار دچار آسیبی به طور معمول نمی شود و چند ساعت پس از عمل می تواند از بیمارستان ترخیص شود.

روش آرتروسکوپی هیچگونه آسیبی به بافت های حیاتی در ناحیه مچ دست مثل تاندون ها و غضروف های مچ دست وارد نمی کند و بیمار می تواند پس از چند روز به فعالیت های روزمره خود برگردد و حتی پس از 1 ماه می تواند فعالیت های ورزشی خود را نیز ادامه دهد.

مراقبت های قبل و بعد از آرتروسکوپی مچ دست

پیش و پس از انجام جراحی بهتر است نکات زیر را رعایت نمایید:

منع مصرف خانیات الکلی پیش از جراحی

منع مصرف مشروبات الکلی پیش از جراحی

منع مصرف داروهایی با خاصیت رقیق کنندگی خون پیش از جراحی

استفاده از مسکن و آنتی بیوتیک های تجویزی ازسوی پزشک در زمان مقرر پس از جراحی

استفاده از فیزیوتراپی به منظور تسریع در درمان

تمیز نگه داشتن جای جراحی

عدم فشار آوردن به محل جراحی تا زمان بهبودی کامل

بالا نگه داشتن مچ دست حدود دو الی سه روز

نتیجه گیری

آسیب های مچ دست عمدتا در ورزشکاران و جوانان رخ می دهد و نیاز است برای درمان آن به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه نماید. آرتروسکوپی مچ دست یکی از تکنیک های نوین در درمان آسیب های مچ دست می باشد که به نام جراحی بسته یا جراحی لیزری مچ دست در میان عموم مردم شناخت می شود. در این تکنیک استفاده از برش جراحی به عمل نمی آید و بیمار به صورت بسته و سرپایی تحت جراحی قرار می گیرد و پس از چند ساعت هم ترخیص می شود. در این روش آسیب خاصی به بافت مچ دست وارد نمی شود و بهترین و ایمن ترین روش در درمان آسیب های مچ دست محسوب می شود.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

آرتروسکوپی زانو

drjoulaei

پاسخ

سه + 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button