info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

آیا آرتروز زانو درمان دارد؟

آیا آرتروز زانو درمان دارد؟

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با درمان های نوین آرتروز زانو مطالبی را ارائه دهیم. بیشترین سوالاتی که بیماران از جراح زانو می پرسند این است که آیا آرتروز زانو درمان دارد یا خیر؟
در ادامه با ما همراه باشید تا در این رابطه مطالبی را برایتان شرح دهیم.

درمان-آرتروز-زانو

درمان-آرتروز-زانو

درمان آرتروز زانو

درمان های آرتروز زانو در چند دسته کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
1- درمان های دارویی: امروزه درمان های دارویی متفاوتی اعم از داروهای ضد التهاب، داروهای غضروف ساز، داروهای تقویت کننده استخوان و داروهایی که از طریق اثرات ضد پوکی که در استخوان ها ایجاد می کنند، به ترمیم بافت و در نهایت درمان آرتروز زانو کمک می کنند. این داروها اصولا داروهای موثر و بی خطری هستند و تکامل بسیار وسیعی یافته اند.
2- اصلاح عادات روزمره: اصلاح عادات روزانه از مواردی است که در زندگی افراد جامعه باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از توالت فرنگی، خودداری از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی و پوشیدن کفش های طبی و مناسب که به ناحیه مچ و زانو فشار وارد نکنند، نقش بسزایی در پیشگیری از آرتروز زانو دارد.

3- ورزش و آب درمانی: انجام ورزش های مناسب و آب درمانی در درمان آرتروز زانو بسیار موثر می باشد. اصولا ورزش هایی که زانو را به صورت متوالی خم و راست نکنند در درمان آرتروز موثر هستند. همچنین برخلاف تصور عموم، کوهنوردی و دوچرخه سواری به بافت زانو صدمه زیادی می زند و می تواند باعث تخریب آن شود. بهترین ورزشی که به آرتروز زانو کمک می کند آب درمانی می باشد باعث تقویت مفصل زانو می شود. همچنین ورزش های هوازی مانند دویدن های آهسته و پیاده روی های طولانی مدت روی سطوح صاف به درمان آرتروز زانو و تقویت زانو کمک شایانی می کند.

درمان آرتروز زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد درمان آرتروز زانو را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

4- درمان های نوین: درمان های نوین در درمان آرتروز زانو با توجه به اینکه آرتروز زانو طیف وسیعی از مردم جهان را درگیر خود کرده است که خود شامل چندین دسته می شود:
ژل درمانی: در این روش از غضروف های مایع و آمپول های غضروف ساز استفاده می شود که داخل مفصل زانو تزریق می شود. این روش در اغلب موارد در سه مرحله و هر دو هفته یکبار انجام می شود. این داروها از طریق نرم کردن حرکات در زانو و تحریک غضروف سازی عملکرد بسیار موفقی دارند.
اوزون تراپی: استفاده از اوزون تراپی زانو به عنوان یک روش نوین بسیار گسترش یافته است. گاز اوزون نوعی گاز ترمیم کننده و ضدعفونی کننده می باشد که از خاصیت ترمیم کنندگی آن در درمان آرتروز زانو ودرمان دیسک  کمر استفاده می شود. اوزون تراپی روشی بی خطر است و گاز اوزون پس از مدتی جذب بدن می شود به همین دلیل این روش در افراد جوان و کسانی که دردهای زانوی شدیدی ندارند استفاده می شود.
استفاده از سلول های بنیادی یا PRP: از این تکنیک در سال های اخیر استفاده بسیاری شده است و اثرات قابل توجه آن در درمان آرتروز های خفیف تا متوسط قابل مشاهده می باشد.

استفاده از تکنیک های جراحی در درمان آرتروز زانو

در صورتی که تکنیک های بالا در درمان آرتروز زانو کمک نکنند، استفاده از جراحی توصیه می شود.
همچنین با توجه به گسترش تکنیک های جراحی و به کار بردن وسایل جراحی و پروتزهای جدیدی که حتی در برخی موارد براساس جنسیت متفاوت هستند، درمان های پروتز زانو بسیار موثر هستند و بیماران رضایت لازم را به دست می آورند.
پس از جراحی مفصل زانو بیمار می تواند به فعالیت های روزمره خود برسد حتی به راحتی از پله بالا و پایین برود. بیمار می تواند فعالیت ورزشی در حد معمول هم داشته باشد و از زندگی عادی خود لذت ببرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل درمان های آتروز زانو را مورد بررسی قرار دهیم. این درمان ها شامل درمان های غیرجراحی و جراحی زانو می باشند و در نهایت فرد پس از درمان می تواند به راحتی به فعالیت های سابق زندگی خود بازگردد.

drjoulaei

پاسخ

دوازده + دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button