آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن فرد می شود؟

آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن فرد می شود؟

آنچه می خوانید...

🌸 آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن فرد می شود؟

اگر دچار بیرون زدگی دیسک کمر شده اید و هیچ کدام از روش های غیر تهاجمی و محافظتی تاثیری در بهبودی نداشت می توانید از روش های جراحی باز و بسته استفاده کنید.

 🌸دیسک ستون فقرات

دیسک ستون فقرات در چند مرحله دچار بیرون زدگی می شود اگر در مرحله ای باشد که قسمت مرکزی دیسک کامل پاره نشده و بیرون نریخته باشد می توان با جراحی های بسته آن را درمان کرد اما اگر به طور کامل پاره شود، و از محل خود بیرون بریزد و غلاف دور دیسک پاره شود در این زمان پزشک متخصص با استفاده از روش جراحی باز دیسک بیرون ریخته را تخلیه می کند تا فشاری که به عصب سیاتیک وارد می شود مهار شود. بنابراین در مراحل اولیه بیرون زدگی دیسک می توان از جراحی های بسته کمک گرفت اما در حالت حاد که پارگی دیسک و جداشدن قطعات دیسک از بدنه اصلی آن وجود دارد با روش جراحی باز قابل درمان است.

درمان دیسک ستون فقرات  نیازمند مهارت بالایی می باشد دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸 جراحی باز

در جراحی باز بین 5 الی 6 درصد موارد احتمال آسیب به ریشه عصب در حین جراحی وجود دارد و به نوع بیماری مربوط نیست، اگر دیسک به مدت طولانی بر روی عصب فشار وارد کند این عصب در زیر فشار دیسک حالت درگیری و له شدگی پیدا می کند و برای جداکردن عصب از دیسک، در حین جراحی خطراتی در نظر گرفته می شود که ممکن است در 5 الی 6 درصد موارد به عصب آسیب کامل وارد شود که در نهایت موجب فلج شدن فرد می شود این مورد در همه جای دنیا ممکن است اتفاق بیافتد. اما این درصد نسبت به جراحی بسته 5 تا 6 درصد می باشد که درصد بالایی است و امروزه سعی شده با استفاده از  تکنیک های جدید همان درصد هم حذف شود و عوارض کمتری برای بیمار ایجاد کند.

🌸 جراحی بسته

جراحی های بسته زمانی که غلاف دور دیسک سالم است و دیسک به طور کامل پاره نشده است انجام می شود و پزشک متخصص با استفاده از سوزن های ظریف و مخصوص، توسط دوربین های مخصوص از روی پوست وارد دیسک می شود بدون آنکه پوست را برش بزند و به عضلات کمر آسیب وارد شود. زمانی که وارد دیسک شد با  کمک انرژی  لیزر به دیسک حرارت وارد می کند. در نتیجه از طریق یک سوزن باریک این جراحی انجام می شود در حالی که بیمار به هوش است و بر تمام مراحل جراحی نظارت دارد.

در جراحی های بسته دیسک ستون فقرات احتمال فلج شدگی فرد تقریبا به صفر رسیده است به شرطی که این جراحی در زمان مناسب و توسط متخصص در این زمینه انجام شود. در نتیجه جراحی های بسته هیچ عارضه ای به همراه ندارند و ممکن است در 20 درصد موارد افراد به این گونه درمان پاسخ ندهند که می تواند از جراحی های باز جهت درمان دیسک استفاده کنند.

آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن فرد می شود؟
آیا جراحی دیسک کمر باعث فلج شدن فرد می شود؟

🌸 نتیجه گیری

در نتیجه اگر طبق قوانین علمی امروز دیسک ستون فقرات بین 5/1 تا 3 ماه درمان های اولیه را انجام دادید و درد شما تسکین نیافت بدون عجله برای درمان اقدام کنید. اگر به موقع به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید او می تواند با ستفاده از تکنیک های جدید روز دنیا این دیسک را درمان کند.

همشهریان مقیم کرج می توانند جهت درمان دیسک ستون فقرات خود به دکتر هومن جولایی متخصص و جراح ارتوپد در کرج مراجعه کنند.

سایر مقالات:

بیماری های ستون فقرات

علائم دیسک کمر و سیاتیک

درمان دیسک کمر در کرج

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =