info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

آیا می دانید جراحی تعویض مفصل ران به چه دلایلی انجام می شود؟ آیا این جراحی باعث بهبود کامل مفصل ران می شود؟ سوالاتی از این قبیل به مراتب از جراح ارتوپد پرسیده می شود و ما قصد داریم در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم.
حتی زمانی که مفصل ران شما کاملا از بین رفته و امکان بازسازی آن وجود ندارد هنوز یک انتخاب تاثیرگذار وجود دارد که می تواند شما را از این مشکل نجات دهد و این انتخاب تعویض مفصل ران و کارگذاری یک مفصل مصنوعی جدید می باشد.

تعویض-مفصل-ران

تعویض-مفصل-ران

مراحل جراحی تعویض مفصل ران

برای انجام یک جراحی تعویض مفصل ران ابتدا بر روی قسمتی از پوست لگن بیمار یک شکاف ایجاد می شود و با برش بافت های پوست و عضلات مفصل ران مشخص می شود. پس از آن سر استخوان ران بیرون آورده می شود و با اره جدا شده و پس از آن برداشته می شود. با این کار حفره استابولوم قابل مشاهده است.
در مرحله بعد با یک رنده مخصوص که به شکل نیمکره است غضروف آسیب دیده از داخل حفره استابولوم خارج می شود. سپس یک کاسه فلزی که کاپ نامیده می شود در داخل این حفره استخوانی ایجاد شده قرار داده می شود.ممکن است برای اتصال کاپ استخوان لگن از پیچ هم استفاده شود.

تعویض مفصل  ران نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

در مرحله بعدی یک نیمکره پلاستیکی داخل کاسه فلزی یا کاپ قرار گرفته می شود. این قطعه پلاستیکی در واقع وظیفه غضروف را انجام می دهد. سطح بیرونی کاپ معمولا زبر و خشن است و این موجب می شود استخوان به تدریج داخل ناهمواری های سطح آن رشد کند و اتصال محکمی بین استخوان و کاپ ایجاد شود. به این صورت کاسه فلزی مفصل مصنوعی به استخوان لگن محکم متصل می شود. البته گاهی اوقات برای اتصال مفصل مصنوعی ران به استخوان از مواد خاصی به نام سیمان استخوانی استفاده می شود. تا کنون یک سمت مفصل آماده شده و باید سمت مقابل آن هم درست شود.
در مرحله بعد بالای استخوان ران سوراخ می شود و یک پروتز به نام استم یا پایه در داخل استخوان قرار می گیرد. سپس یک گوی موقتی روی استم گذاشته می شود و با قرار گرفتن سر کروی در داخل کاسه مفصل مصنوعی ران عملا جایگذاری می شود و قسمت های آن در کنار هم قرار می گیرد. پس از آن با حرکت دادن ران، دامنه حرکتی مفصل مصنوعی و پایداری آن بررسی می شود و وقتی جراح ارتوپد مطمئن شد که مفصل مصنوعی پایدار است و به راحتی در نمی رود سر اصلی را که معمولا از جنس فلز یا سرامیک است در داخل کاسه پلاستیکی که معمولا از جنس پلی اتیلن است قرار داده می شود. در انتهای عمل جراحی، محل جراحی کاملا شسته و تمیز می شود و پس از آن عضلات و بافت های دیگر بدن و درنهایت پوست بخیه زده می شود.
استفاده از به روزترین مفاصل مصنوعی و کمک گرفتن از جدیدترین تکنیک های جراحی تعویض مفصل ران و همکاری بیمار با پزشک ضامن به دست آمدن نتایج خوب جراحی و سلامتی بیمار می باشد. مفصل مصنوعی ران می تواند دردی که که سال ها با شما همراه بوده را از بین ببرد تا بتوانید بعد از مدت ها دوباره لذت یک زندگی فعال و راحت را تجربه کنید.

برخی از خدمات دکتر جولایی متخصص ارتوپدی به شرح زیر هستند:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

drjoulaei

پاسخ

5 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button