info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه

مفصل شانه (Shoulder joint) مفصلی است که بالاترین میزان حرکت و چرخش را در میان مفاصل بدن دارد و طبیعتا می تواند مفصلی باشد که آسیب پذیری بالاتری هم داشته باشد.
مفصل شانه توسط تعدادی از رباط ها و عضلات و همینطور استخوان کتف از پشت، استخوان بازو از کنار و استخوان ترقوه از جلو به سایر قسمت های بدن متصل شده است.

تعویض-مفصل-شانه

تعویض-مفصل-شانه

آرتروز یا سائیدگی مفصل شانه چیست؟

بیماری است که در آن غضروف مفصل شانه دچار سایش و از بین رفتگی می شود.
آرتروز مفصل شانه نسبت به آرتروز در مفاصل تحتانی مانند آرتروز مفصل زانو شیوع کمتری دارد زیرا وزن بدن به اندام های تحتانی فشار بیشتری را وارد می کند. معمولا افرادی که دچار این مشکل می شوند دچار مشکل زمینه ای هستند مثلا ممکن است دچار بیماری روماتولوژیک باشند.

چه افرادی بیشتر در معرض آرتروز یا سائیدگی مفصل شانه قرار دارند؟

1- شکستگی یا سائیدگی مکرر در ناحیه شانه
2- افرادی که شغل ها یا ورزش های خاصی را انجام می دهند که این شغل ها و ورزش ها فشار مضاعفی را به مفصل شانه وارد می کند و موجب آرتروز شانه می شود.
3- مصرف داروهای کورتون هم می تواند موجب تخریب سر استخوان شانه شود و مفصل شانه می تواند مستعد آرتروز شود.

دلایل آرتروز شانه

1- شکستگی های مکرر در مفصل شانه می تواند از دلایل آرتروز شانه باشد.
2- پارگی تاندون های شانه که درمان نشود ممکن است سبب ایجاد آرتروز در شانه ها شود.
3- بیماری های سیستمیک مانند بیماری های روماتولوژیک به علت التهابات داخل مفصلی می تواند سبب آرتروز مفصل شود.
4- وقتی کیفیت مایع داخل مفصل شانه کاهش یابد باعث می شود حرکات بین دو مفصل به سهولت انجام نشود موجب می شود غضروف مفصلی از بین برود که این حالت در بیماران روماتیسمی بیشتر اتفاق می افتد.

انجام جراحی تعویض مفصل شانه نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد تعویض مفصل شانه را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

دردهای شانه چندین منشا می توانند داشته باشند

1- یکی از دلایل شایع دردهای شانه، آرتروز مفصل شانه می باشد که در حرکات مفصل شانه محدودیت ایجاد می کند و سبب میشود بعضی از حرکات دردناک باشد.
2- از عوامل دیگر که باعث درد شانه می شود کشیده شدن رباط ها و تاندون هایی است که در شانه وجود دارند. هرکدام از این رباط ها یا تاندون ها مسئول یک حرکت و چرخشی در مفصل شانه هستند. این درد به خصوص در ورزشکاران که فعالیت های فیزیکی سنگینی را انجام می دهند شیوع بیشتری دارد. در این حالت ممکن است رباطی کشیده شود و دچار پارگی نصفه یا کامل شود. همچنین گاهی دردهای ارجاعی به شانه وارد می شوند که ممکن است باعث اشتباه در تشخیص متخصص ارتوپدی شود. این دردها می توانند از سمت گردن به سمت شانه بیایند.

تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه (Shoulder replacement) نوعی عمل جراحی است که بر روی مفصل تخریب شده شانه انجام می شود. این عمل در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است. این عمل معمولا برای دو دسته انجام می شود. دسته اول بیمارانی هستند که در اثر یک ضربه یا شکستگی دچار آسیب مفصل شانه می شوند و دسته دوم بیمارانی هستند که در اثر وجود یک آرتروز در مفصل شانه، دچار تخریب مفصل شانه شده اند و باید عمل تعویض مفصل شانه را انجام دهند.

برخی از خدمات دکتر جولایی متخصص ارتوپدی به شرح زیر هستند:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل لگن

drjoulaei

پاسخ

دوازده + دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button