جراحی رباط صلیبی زانو ممنوع!

جراحی رباط صلیبی زانو ممنوع!

آنچه می خوانید...

جراحی رباط صلیبی زانو ممنوع!

چه افرادی کاندید جراحی رباط صلیبی زانو هستند؟ چه عواملی باعث پارگی رباط صلیبی زانو می شود؟ بعد از جراحی رباط صلیبی زانو فرد چه موقع می تواند راه برود و ورزش کند؟ دکتر هومن جولایی در مطلب ذیل توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه می دهند.

جراحی رباط صلیبی زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸پارگی رباط صلیبی 

رباط ها نوارهای بافتی بسیار محکمی هستند که دو استخوان را از اطراف به هم متصل می نمایند زانو دارای دو دسته رباط اصلی است، زمانی که عملکرد رباط صلیبی زانو به هر علتی به خصوص در جوانان بر اثر ضربات ورزشی دچار پارگی و لقی می شود  در زانو حالتی به وجود می آید که به آن خالی کردن زانو و یا در اصطلاح پزشکی گرین وی زانو می گویند و حتی ممکن است باعث قفل کردن و لاکینگ در حرکات زانو شود.

دسته اول:

این دسته شامل رباط های کلترال یا جانبی MCL و LCL است.

دسته دوم:

این دسته شامل رباط های صلیبی ACL و PCL می باشد.

رباط ها در کناره های داخلی و خارجی زانو قرار دارند و ثبات جانبی زانو را فراهم می آورند.

 

 

🌸چه عواملی باعث آسیب رسیدن به رباط ها می شود؟

  • ضربه مستقیم به قسمت داخل یا خارج ران و زانو
  • چرخش تنه به روی زانوی خم شده که بیشتر در ورزشکاران رخ می دهد

در کشیدگی خفیف این رباط ها درد و تورم در کناره های زانو احساس می شود در موارد پارگی شدید زانو بی ثبات شده و معمولا خونریزی داخلی رخ می دهد و پوست ناحیه اتصال این رباط کبود خواهد شد.

🌸درمان پارگی رباط صلیبی زانو

بر اساس شرایط بیمار ممکن است درمان، جراحی و یا غیر جراحی صورت گیرد. در درمان غیر جراحی می توان جهت محافظت از زانو در مقابل نیروهای دو طرفی از زانو بند های مخصوص استفاده کرد.

در ارتباط با اینکه آیا پارگی رباط صلیبی نیاز به جراحی دارد یا خیر، چند نکته را دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد برای شما عزیزان عرض می کنند.

عموما در افراد میانسال منظور از 40 سال به بالا و در افراد مسن اگر پارگی رباط صلیبی زانو بدون علامت باشد یعنی اینکه بیمار علائمی مانند:

  • قفل کردن
  • خالی کردن
  • لاکینگ

نداشته باشد. لزومی به جراحی رباط صلیبی زانو ندارد اما عموما در افراد زیر 40 سال که جوانان و ورزشکاران ( فوتبالیست و کشتی گیر ) هستند، پارگی رباط صلیبی با علائم شدیدی همراه است که در این افراد جراحی رباط صلیبی توسط بازسازی وجود دارد.

جراحی رباط صلیبی زانو ممنوع!
جراحی رباط صلیبی زانو ممنوع!

🌸جراحی

در ارتباط با درمان پارگی شدید رباط صلیبی زانو روش های مختلفی وجود دارد که بهترین، کم عارضه ترین و مدرن ترین روشی که استفاده می شود جراحی بسته به وسیله آرتروسکوپ می باشد.

🌸بیمار چه موقع بعد از جراحی مرخص می شود؟

در این روش بیماری که صبح جراحی شده است عصرهمان روز مرخص می شود یک روز پس از جراحی بیمار می توان به کمک عصا روی پای خود راه برود تقریبا بعد از یک ماه از جراحی بیمار می تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد.

🌸فعالیت ورزشی بیمار بعد از جراحی

اگر بیمار قصد انجام فعالیت های ورزشی دارد سه ماه  پس از جراحی می تواند به فعالیت ورزشی خود بازگردد.

🌸نتیجه گیری

در نتیجه اگر افراد بالا 40 سال بدون علائم باشند نیازی به جراحی رباط صلیبی ندارند افراد زیر 40 سال که پارگی رباط صلیبی با قفل کردن و خالی کردن همراه باشد انجام جراحی بازسازی رباط صلیبی واجب است.

سایر مقالات بهترین جراح ارتوپد در کرج :

جراحی منیسک زانو ممنوع!

دیسک ستون فقرات

آرتروز چیست؟

عمل پارگی رباط صلیبی

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =