info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

جراحی منیسک زانو ممنوع!

جراحی منیسک زانو ممنوع!

آیا پارگی منیسک زانو نیاز به جراحی دارد؟ چه عاملی باعث پارگی منیسک زانو می شود؟ چه علائمی در پارگی منیسک زانو مشاهده می شود؟ دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد در مطلب ذیل پاسخ پرسش های فوق را برای شما عزیزان توضیح خواهند داد.

 

 

🌸منیسک چیست؟

در ساختار مفصل زانو بین سطوح مفصلی استخوان ران و درشت نی دو قطعه حلقوی وجود دارد که منیسک داخلی و خارجی نامیده و از طریق رباط های زانو به استخوان درشت نی متصل می شوند.

منیسک ها از ماده ای تقریبا ژلاتینی تشکیل شده اند و وظیفه آنها عبارتند از:

  • افزایش سطح تماس مفصل زانو
  • پخش نیروی وزن
  • کاهش نیروی اصطکاک ناشی از حرکت بین دو استخوان می باشد.
درمان پارگی منیسک زانو  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸عامل پارگی منیسک چیست؟

چرخش با نیروی شدید بر روی زانو سبب پارگی منیسک خواهد شد.

🌸علائم پارگی منیسک چیست؟

  • تورم
  • درد
  • قفل شدن زانو
  • خالی شدن زانو
  • احساس ایجاد صدای کلیک در زانو است.

اصولا بر خلاف نظر همه مردم که فکر می کنند هر پارگی در ناحیه منیسک زانو باید جراحی شود کاملا اشتباه است. پارگی منیسک در درجات مختلفی ممکن است رخ دهد و تشخیص آن از طریق پزشک متخصص ارتوپد انجام پذیر است. بسته به شدت آسیب،میزان پارگی، سطح فعالیت، وضعیت جسمانی و سن بیمار ممکن است درمان جراحی و یا غیر جراحی انتخاب شود.

🌸درمان پارگی منیسک

ابتدا با انجام ام آر ای  زانو بیماربررسی می شود، اگر پارگی بیمار خفیف و یا در اصطلاح علمی گرید 2 باشد در این مورد نیازی به جراحی نیست، اما اگر پارگی بیمار شدید ( گرید 3 ) باشد حتما باید اقدام به جراحی شود که معمولا عمل به صورت بسته و از طریق آرتروسکوپ انجام می شود.

🌸درمان غیر جراحی

اگر پارگی منیسک زانو باعث قفل شدن و خالی کردن شدید در ناحیه زانو نشود نیازی به انجام جراحی نیست و درمان غیر جراحی صورت می گیرد.

🌸درمان های غیر جراحی منیسک زانو

  • استفاده از دارو های مختلف
  • تزریقات داخل مفصلی

با استفاده از این دو روش اقدام به درمان ضایعات و پارگی های خفیف داخل زانو می شود.

جراحی منیسک زانو ممنوع!

جراحی منیسک زانو ممنوع!

🌸نتیجه گیری

در نتیجه پارگی های منیسک نیازی به جراحی ندارند موارد خفیف و متوسط را می توان با روش های غیر جراحی درمان کرد و پارگی های شدید که باعث قفل کردن و خالی کردن شدید زانو می شوند را معمولا از طریق جراحی های بسته بدون استفاده از برش جراحی درمان خواهیم کرد. جراحی پارگی منیسک سرپایی است و بیمار تقریبا 3 ساعت بعد از جراحی می تواند مرخص شود.

همشهریان کرجی می توانند جهت رفع تمام مشکلات ارتوپدی به خصوص پارگی منیسک به دکتر هومن جولایی بهترین متخصص ارتوپد در کرج مراجعه کنند. دکتر جولایی با مهارت بالا و استفاده از تجهیزات پیشرفته به درمان بیماری های ارتوپدی می پردازند.

سایر مقالات بهترین جراح ارتوپد در کرج :

آسیب های زانو

آرتروسکوپی مچ دست

ورزش برای آرتروز زانو

دکتر هومن جولایی
دکتر هومن جولایی
جراح و متخصص ارتوپدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه
عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی ایران iskast 
مدرس دانشگاه در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران

پاسخ

14 − سه =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button