راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو - دکتر هومن جولایی

راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

چگونگی راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو یکی از موضوعات بسیار مهم برای افرادی است که به تازگی این عمل را انجام داده‌اند. تعویض مفصل زانو یکی از جراحی‌های رایج برای افرادی است که با مشکلات مربوط به زانو همچون ایجاد درد شدید، ساییدگی مفصل و سایر موارد دیگر مواجه هستند. این دسته از افراد از درد مزمن زانو رنج می‌برند و پزشک برای بهبود عملکرد حرکتی آن‌ها جراحی تعویض مفصل زانو را تجویز می‌کند. ما در این مقاله از سایت دکتر ارتوپد؛ هومن جولایی چگونگی راه رفتن و مراقبت‌های مهم پس از جراحی تعویض مفصل زانو را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چقدر بعد از تعویض مفصل زانو می‌توان راه رفت؟

زمان لازم برای شروع راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌شود. شروع حرکت کردن بیمار بستگی به عوامل مختلفی همچون وضعیت سلامتی عمومی، نوع جراحی و میزان بهبودی بیمار دارد. توصیه می‌شود که افراد ابتدا با گام‌های کوچک و آهسته قدم بردارید و تا جایی که امکان دارد، از ایجاد خستگی پاهای خود در حین حرکت خودداری نمایند. در اکثر موارد پس از گذشت ۶ ماه تا یک سال، بیمار به بهبودی کامل دست پیدا کرده و می‌تواند همچون دوران پیش از جراحی اقدام به راه رفتن و حرکت کردن سریع را داشته باشد.

نکات مراقبتی راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

توجه به نکات مرتبط با دوره نقاهت این جراحی باعث کاهش طول دوره بهبودی در بیماران می‌شود. در ادامه برای اینکه بدانید بعد از تعویض مفصل زانو چه باید کرد؛ به معرفی برخی نکات مراقبتی مهم و کلیدی برای راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌پردازیم:

↲ فیزیوتراپی

استفاده از روش‌های فیزیوتراپی باعث بهبود فرآیند حرکتی بیمار می‌شود. بنابراین پیروی از دستورات متخصصان حوزه فیزیوتراپی امری مهم محسوب می‌شود. تمرینات فیزیوتراپی باعث افزایش سطح انعطاف‌پذیری و بهبود توانایی حرکتی بیمار می‌شود.

↲ اجتناب‌ از حرکت ناگهانی

بیمار باید پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو از خم کردن، زانو زدن، نشستن روی صندلی‌هایی که فاصله کمی با سطح زمین دارند و یا انجام حرکات ناگهانی که در ایجاد فشار شدید به زانو موثر هستند خودداری کند.

✍️ بیشتر بخوانید: بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل زانو

↲ تناسب اندام و وزن مناسب

افزایش وزن پس از انجام جراحی باعث ایجاد فشار بسیار زیاد بر زانوی بیمار و افزایش طول دوره بهبودی آن‌ می‌شود. استفاده از یک رژیم غذایی سالم باعث جلوگیری از افزایش وزن و چاقی مفرط خواهد شد.

↲ دوری از فعالیت‌های شدید

توصیه می‌شود که پزشکان از انجام فعالیت بدنی شدید که باعث ایجاد فشار بسیار زیاد به زانو می‌شود خودداری کنند. بنابراین زمانی که پزشک اجازه انجام فعالیت بدنی را به بیمار ندهد، باید از انجام فعالیت‌های سنگین مانند دویدن، پریدن و بلند کردن اجسام سنگین دوری کرد.

↲ کنترل وضعیت بدن

بهتر است بیماران در صورت مشاهده هرگونه علائم هشداردهنده همچون تب، تورم، ایجاد حساسیت در زانو و درد شدید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنند تا علل بروز این وضعیت مورد بررسی قرار گیرد.

بعد از تعویض مفصل زانو برای راه رفتن به عصا نیاز است؟

بعد از تعویض مفصل زانو برای راه رفتن به عصا نیاز است؟

در برخی موارد ممکن است پزشک استفاده از برخی ابزارهای کمک حرکتی همچون عصا یا واکر را برای راه رفتن تجویز کند. استفاده از این قبیل ابزارها باعث کاهش میزان فشار بر زانو بیمار شده و دوره بهبودی آ‌ن‌ را کوتاه‌تر می‌کند. به طور کلی، بیماران می‌توانند با نظر پزشک و به کمک ابزار حرکتی مانند عصا و یا واکر شروع به راه رفتن کنند. معمولا پزشک تا حداکثر هفته هشتم استفاده از ابزار کمک حرکتی را برای بیمار تجویز خواهد کرد. با انجام ارزیابی‌های دوره‌ای که معمولا توسط پزشک معالج صورت می‌گیرد، پس از گذشت مدت زمان مورد نظر استفاده از عصا و ابزار کمکی نیاز نبوده و بیمار می‌تواند پس از گذراندن دوره‌های افزایش توان حرکتی به کمک فیزیوتراپی، به تنهایی گام بردارند.

محدودیت های راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

پس از انجام این جراحی با برخی محدودیت های راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو مواجه خواهید شد. بسیاری از این محدودیت‌ها بر سبک زندگی و چگونگی راه رفتن شما تاثیرات منفی خواهد گذاشت. برخی از مهم‌ترین محدودیت‌های راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو به شرح زیر است:

  • اجتناب از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت بدنی پرتحرک
  • استفاده از ابزارهای کمک حرکتی همچون عصا و واکر
  • عدم خوابیدن بر روی زمین و آگاهی از نکات نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو
  • استفاده از میز مناسب برای غذا خوردن و انجام کارهای روزمره
  • انجام عبادات به کمک میز مخصوص
  • جایگزین کردن سرویس بهداشتی فرنگی به‌جای سرویس ایرانی
  • خودداری از دویدن یا پرش در دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل زانو
  • عدم راه رفتن با سرعت بسیار زیاد و مسافت طولانی در روزهای ابتدایی پس از جراحی

✍️ بیشتر بخوانید: هزینه تعویض مفصل زانو ۱۴۰۳

و اما در نهایت…

چگونگی راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو از جمله موضوعاتی است که افراد پس از انجام این عمل باید به آن توجه بیشتری داشته باشند. معمولا در دوره نقاهت پس جراحی، لازم است که افراد به برخی نکات مهم و کلیدی همچون اجتناب از انجام ورزش‌های سنگین و حرکات بدنی مختلف که شامل پریدن و چرخیدن سریع هستند خودداری کنند.

معمولا پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، پزشک برخی موارد مراقبتی مهم را به بیمار ارائه می‌کند. این موارد شامل یک برنامه کامل برای مراقبت از زخم‌های پس از جراحی، بهبود توان حرکتی در حین راه رفتن و کاهش میزان درد به کمک مصرف دارو، استراحت کردن و سایر موارد دیگر خواهد بود.

*~ سوالات متداول درباره راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو ~*

۱. آیا بعد جراحی تعویض مفصل زانو نیاز به عصا و واکر است؟

بسیاری از پزشکان برای افرادی که به تازگی این جراحی را انجام داده‌اند استفاده از ابزارهای کمکی همچون عصا و واکر را تجویز می‌کنند. این دسته از ابزارهای کمکی برای کاهش فشار به زانو در نظر گرفته می‌شوند.

۲. بعد جراحی تعویض مفصل زانو چه زمانی می‌ توان به فعالیت های روزمره بازگشت؟

به طور کلی پس از گذشت یک ماه افراد می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند‌. در این دوره همچنان لازم است که افراد از ایجاد فشار بسیار شدید به زانوهای خود خودداری کنند تا دوره بهبودی کامل بعد از تعویض مفصل زانو میسر شود.

۳. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه ورزش هایی امکان پذیر است؟

بهتر است برای انجام ورزش و فعالیت بدنی پس از جراحی تعویض مفصل زانو با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است ابتدا پس از گذراندن دوره نقاهت، با حرکات بدنی ساده که فشار کمتری به زانو وارد می‌کنند ورزش کردن را آغاز کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =