صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل - دکتر هومن جولایی

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از مسائل نگران کننده بعد از تعویض مفصل زانو است. این عارضه جانبی عمل طبیعی بوده و در اغلب موارد بی خطر است. بیشتر افرادی که این جراحی را انجام می‌دهند در زمان راه رفتن یا خم کردن زانو با صدا تق تق فلز و پلاستیک مواجه می‌شوند و این مسئله برای برخی از آنها نگران کننده است. یکی از دلایل ایجاد این صدا قرار گرفتن ایمپلنت در زانو است که برای بافت‌های آن ناحیه غیرعادی به حساب می‌آید. بررسی سایر دلایل صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل، خطرات آن و راهکارهای کاهش این صدا موضوع مورد بررسی ما در این مقاله از سایت دکتر هومن جولایی خواهد بود پس در ادامه با ما همراه باشید.

آیا تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل طبیعی است؟

تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل یکی از چالش‌های افراد پس از جراحی است. طبق گزارش منتشر شده از آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا بسیاری از افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند در هنگام خم کردن زانو و راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو صدای تق تق فلز و پلاستیک را می‌شنوند و حس می‌کنند. این اتفاق در ماه‌های اول پس از جراحی طبیعی است. این صدا در روزهای اول به دلیل عادت نکردن بدن به ایمپلنت و یا برخورد قسمت‌های فلزی و پلاستیکی ایمپلنت به یکدیگر ایجاد می‌شود و دور از انتظار نیست.

علت صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از عوارضی است که در بسیاری از افراد رخ می‌دهد. این صدا به احتمال زیاد ناشی از به کار بردن فلز و پلاستیک در مفصل تعویض شده زانو است. این فلز در مفصل زانو قرار داده می‌شود و ممکن است صدای ناشی از برخورد این فلز و پلاستیک باعث نگرانی فرد شود. ایمپلنت جایگزین شده تحت عنوان زانوی مصنوعی دارای دو قسمت فلزی و دو قسمت پلاستیکی است. درگیر شدن انتهای فلزی استخوان ران با بالشتکی از جنس پلاستیک که در بین استخوان ران و درشت‌نی قرار گرفته است یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که منجر به تق تق کردن زانو می‌شود. بدون حضور غضروف لاستیکی که انتهای استخوان ران و درشت‌نی را می‌پوشاند، این صدا تولید می‌شود.

یکی دیگر از دلایل شنیدن تق تق بعد از عمل مفصل زانو ناشی از عملکرد کاسه زانوی جدید است. این اتفاق به دلیل جدا شدن کاسه زانو در زمان تکان خوردن زانو هنگام دراز کردن پا رخ می‌دهد و طی آن ایمپلنت فلزی فمورال صدا ایجاد می‌کند. در زمان ثابت ایستادن مجددا بین سطح داخلی کاسه زانو و سطح فلزی انتهای استخوان ران فاصله ایجاد می‌شود.

✍️ بیشتر بخوانید: بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل زانو

در برخی از افراد این صدا از تاندون‌هایی باشد که با ایمپلنت جدید هم ردیف می‌شود. سست شدن تاندون‌ها و عدم مقاومت آن در برابر ایمپلنت یکی دیگر از دلایل صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل است. بافت اسکار اطراف زانو از دیگر مواردی است که باعث ایجاد صدا در این عضو می‌گردد. این بافت منجر به ایجاد بافت فیبری و متراکم در پشت کاسه زانو می‌شود. این توده در زمان راه رفتن صدا ایجاد می‌کند. در هنگام خم کردن زانو این توده در شکاف استخوان ران گیر می‌کند و در زمان صاف کردن پا از شکاف بیرون می‌زند. تکرار این اتفاق در زمان راه رفتن صدایی مشابه تق تق را از خود خارج می‌کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر این صدا بعد از گذشت مدت طولانی پس از جراحی رخ دهد، می‎تواند نشان از لق شدن پروتز باشد. برای شناسایی منبع صدا لازم است بهترین پزشک ارتوپد بعد از معاینه آزمایشات لازم را انجام دهد. یکی از آزمایش‌های پرکاربرد در این شرایط استفاده از اشعه ایکس است.

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل خطرناک است؟

تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل یکی از مواردی است که ممکن است برای فرد آزاردهنده باشد. این صدا در بیشتر افراد مشکل جدی و خطرناکی نیست و تهدیدی برای فرد به حساب نمی‌آید. در شرایطی که این صدا با درد، سفت شدن زانو و تورم همراه باشد بهتر است علت آن توسط پزشک بررسی شود. در این شرایط احتمال دارد صدایی که شنیده می‌شود به دلیل شکستن و شل شدن پروتز و یا شکستن استخوان پا باشد. در موارد نادر مشاهده می‌شود که بدن ایمپلنت را پس زده است. در حالت کلی صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل در حالت عادی خطرناک نیست اما در صورت مشاهده هرگونه مشکل غیر طبیعی بهتر است سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

✍️ بیشتر بخوانید: بعد از تعویض مفصل زانو چه کنیم؟

تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو تا کی ادامه دارد؟

تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل یکی از مواردی که ممکن است افراد بعد از جراحی آن را تجربه کنند. این اتفاق بلافاصله پس از جراحی رخ نمی‌دهد زیرا تورم ناشی از جراحی باعث قرارگیری اجزا در کنار هم می‌شود. صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل به مرور زمان کاهش می‌یابد؛ به طوری که فرد چند ماه بعد از عمل هیچ صدایی نمی‌شنود. این اتفاق به دلیل عادت کردن بدن به ایمپلنت‌های به کار رفته و تقویت عضلات پا است.

پیشگیری از کلیک کردن زانو بعد از تعویض مفصل

راهکارهای پیشگیری از کلیک کردن زانو بعد از تعویض مفصل

انجام برنامه‎ های بازپروری و توانبخشی‌های لازم باعث می‌شود مفصل زانو به طور طبیعی شروع به کار کند. قوی‌تر کردن ماهیچه‌ها و تاندون‌های پا باعث رشد بافت‌های اطراف زانو می‌شود و این مسئله به مستقر شدن ایمپلنت در جای خود کمک می‌کند. این کار موجب می‌شود تق تق کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو در مدت زمان کوتاه‌تری کنترل شود. فیزیوتراپی و تمریناتی نظیر اکستنشن ساق پا با وزنه که به تقویت زانو کمک می‌کند، یکی از موثرترین راهکارها برای کاهش صدای زانو است.

کم تحرکی یکی از مواردی است که صدای زانو را تشدید می‌کند. به عبارتی کم تحرکی با ضعیف کردن عضلات پا و افزایش وزن موجب بروز درد بیشتر در زانو شده و باعث ایجاد صدای بیشتر در زانو می‌شود. ورزش‌هایی نظیر پیاده روی، شنا و ورزش‌های هوازی از جمله ورزش‌های موثر برای تقویت زانو هستند. البته توجه داشته باشید که ورزش‌هایی نظیر دوی ماراتن، فوتبال و ژیمناستیک که به زانو و محل جراحی فشار وارد می‌کند پیشنهاد نمی‌شود.

استفاده از تجهیزاتی نظیر عصا، کفش‌های مخصوص و ارتزها یکی از نکات مهمی است که تاثیر قابل توجهی در کاهش صدای زانو دارد. این تجهیزات با توزیع یکنواخت فشار در مفصل زانو احتمال بروز صدا در زانو را کاهش می‌دهند. بهتر است پیش از جراحی با پزشک خود در رابطه با مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های لازم به همراه بایدها و نبایدهای حرکتی مشورت کنید و از این موارد تبعیت کنید.

آخرین نکات در رابطه با صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

تعویض مفصل زانو یکی از درمان‌های موثر برای آرتروز و مشکلات ناشی از آن است. بعد از انجام این جراحی، یکی از عوارض اجتناب‌ناپذیر صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل است. این صدا با گذشت زمان کوتاه و از بین رفتن تورم در ناحیه جراحی ایجاد می‌شود و طبیعی است. این صدا تا چند ماه پس از جراحی به دلایل گوناگونی بروز می‌یابد و انتظار می‌رود با انجام اقداماتی در راستای تقویت عضلات پا کاهش یابد. اگر زانوی شما هم بعد از گذشت چند ماه هنوز در زمان راه رفتن تق تق می‌کند و این صدا با علائمی نظیر درد همراه است بهتر است با یک پزشک متخصص و مجرب مشورت کنید.

*~ سوالات متداول درباره صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل ~*

۱. آیا گذر زمان باعث تشدید صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل می‎شود؟

بله. فرسوده شدن اجزای مفصل مصنوعی قرار گرفته در زانو بعد از گذشت چندین سال می‌تواند باعث ایجاد صدای تق تق در زانو شود.

۲. آیا کاهش وزن در کنترل صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل موثر است؟

بله. داشتن سبک زندگی استاندارد و کنترل وزن می‎تواند باعث کاهش فشار وارد شده بر زانو شود و همین عامل در کاهش صدای زانو موثر خواهد بود.

۳. موثرترین راهکار برای کاهش صدای مفصل مصنوعی زانو چیست؟

بهترین اقدامی که در راستای کاهش صدای مفصل مصنوعی زانو انجام می‌گیرد، تقویت عضلات مفصل زانو است. این اقدام موجب کاهش حرکت قطعات مفصل زانو شده و صدای ناشی از برخورد این قطعات را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =