info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

علت پارگی رباط صلیبی ACL چیست؟

علت پارگی رباط ACL چیست؟

پارگی رباط ACL می تواند به عوامل متفاوتی ربط داشته باشد. مهم ترین عواملی که سبب می شوند رباط صلیبی جلویی یا قدامی پا یعنی همان ACL دچار آسیب دیدگی و پارگی شود، به شرح زیر می باشند:

  • چرخش و متغیر شدن مسیر پا به سرعت و یا به صورت ناگهانی
  • فرود آمدن به صورت اشتباه و ناگهانی در هنگام پریدن
  • کم کردن شدت و سرعت در هنگام دویدن
  • وارد شدن یک ضربه ی مستقیم به زان

همان طور که در بالا شرح دادیم تعداد کثیری از ورزشکاران به خصوص ورزشکارانی که در حوزه ی فوتبال ورزش می کنند، دچار پارگی رباط ACL می شوند. شاید برای شما جالب باشد اما لازم است بدانید این اتفاق در ورزشکاران خانم بیشتر رخ می دهد. بررسی ها و تحقیقات انجام شده گواه این موضوع می باشد که پارگی رباط صلیبی جلویی در ورزشکاران خانم به دلایلی مانند قدرت جسمی خانم ها، ضعف در عضلات، نحوه ی فیزیک جسمی آن ها و همچنین کنترل کردن عصبی عضلات در هنگام ورزش، بسیار بیشتر از ورزشکاران مرد می باشد. از دیگر علت های بسیار مهم که پارگی این رباط در ورزشکاران خانم بیشتر از آقایان رخ می دهد این است که اندام لگن و تحتانی پا در بدن خانم ها به شیوه ای متفاوت از آقایان قرار گرفته است. همچنین رباط های بانوان بسیار شل تر و نرم تر از رباط های آقایان می باشد و نیز استروژن ترشح شده در بدن خانم ها تاثیرات مستقیمی بر رباط های آنان دارد.

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.
drjoulaei

پاسخ

15 − سه =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Button