پزشک-در-حال-عمل-لگن

مراحل انجام آرتروسکوپی لگن

مراحل انجام آرتروسکوپی لگن

 آرتروسکوپی لگن

اگر جزء کسانی هستید که در زمینه مفصل های لگنی دچار مشکلات هستید این مقاله را از دست ندهید. در این گفتار گرچه کوتاه ولی به طور دقیق، برآنیم یکی از روش های حل مشکلات لگنی را به عزیزان و همراهان معرفی نماییم. آرتروسکوپی لگن جزء عمل های سرپایی و با استفاده از تجهیزات پزشکی مخصوصی انجام می پذیرد. این عمل به دلایلی متعدد می تواند وضعیت جسمی افراد را به سوی بهبودی پیش ببرد.

پزشک-در-حال-عمل-لگن

مدخلی بر آرتروسکوپی لگن

زمانی که بیماران با مشکلی در ناحیه لگن به پزشکان مراجعه می کنند آنها برای حل مشکلات مراجعین راه های متعددی را پیش گرفته و در جهت تسکین درد بر می آیند. اولین مراحل برای مداوای بیماران این است که از طریق روش های غیر حراحی استفاده کرده تا نتیجه را ارزیابی کنند. روش های غیر جراحی از جمله: ورزش کردن های مرتب و نیز با برنامه خاصی که ویژه هر بیمار است. در واقع حرکات ورزشی نباید به افزایش درد و حاد شدن مشکل بینجامد، دومین راهی که پیشنهاد می شود فیزیوتراپی است. در کنار اینها امکان دارد پزشک داروهایی از انواع قرص های مسکن تجویز کند تا مراحل درمانی پیش برود. این سه موردی که برای شما برشمردیم از روش های درمان غیر جراحی است . در شرایطی که هیچ کدام از این روش ها پاسخ  نداد پزشک با در نظر گرفتن وضعیت و شرایط جسمی و میزان وخامت حال وی به روش جراحی روی می آورد. در بین روش هایی که برای جراحی لگن و مفاصل آن وجود دارد آرتروسکوپی را می توان به عنوان معمول ترین روشی دانست که امروزه به  طور رایجی در حال انجام است.

در این زمینه پزشکی که انجام این کار را تشخیص می دهد متخصص ارتوپد است. پس اگر  در این ناحیه از بدن خود دچار مشکلاتی است بهتر است به مطب جراح ارتوپدی بروید که بتواند بهترین مشاوره را در اختیار شما قرار دهد.

روش آرتروسکوپی و مراحل انجام آن

 1. پیش از انجام عمل بیمار باید توسط داروهای بیهوش کننده به بیهوشی برود تا عمل انجام شود .
 2. پس از آنکه بیهوشی اتفاق افتاد و پزشک اطمینان حاصل کرد که بیمار بیهوش شده است، دوربینی در بدن بیمار گذارده می شود. کاری که این دروبین برای پزشک معالج انجام می دهد این است که نواحی مختلف بدن بیمار را به پزشک نشان می دهد .
 3. در مرحله سوم پزشک با توجه به دوربینی که در بدن بیمار است و با توجه به اشرافی که پزشک دارد باید مشکل اصلی را در نواحی مختلف تشخیص داده تا بتواند در جهت رفع آن برآید.
 4. در جراحی آرتروسکوپی مفصل های لگنی پزشک با کمک دستگاهی به نام آرتروسکوپ استفاده می کند.
 5. این دستگاه به پزشک این امکان را می دهد که بتواند مفصل و مشکلی که برای آن وجود دارد را حل کند.
دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نکاتی کلی در خصوص آشنایی بیشتر با عمل آتروسکوپی لگن

 • عمل لگن ( هر فعالیتی که در این بخش محسوب می شود مثل تعویض مفصل لگن)، صرفا در شرایط و موقعیات خاص استفاده می شود. پس بهتر است عزیزان در جریان این باشند که حتما با پزشکی مشورت کنند که مبادا این عمل بدون هیچ دلیل الزام آروی از سوی پزشک بی تجربه تجویز شود.
 • این عمل در نواحی زانو و شانه نیز استفاده می گردد و این دو در نسبت با آرتروسکوپی لگن آمار بیشتری را دارد.
 • از دلایلی که باعث می شود پزشک ارتوپد روش آرتروسکوپی را انجام می دهد: ۱. اگر تاندون پا از مکانی که مخصوص آن است خارج شود موجب بروز سایش می گردد. در نتیجه این عمل بسیار تجویز می شود ونتیجه بخش است.
 • عفونت هایی که در محل مفصل لگنی ایجاد می شود و غیره….

مقالات مفید:

درباره تعویض مفصل زانو چه می دانید؟

چگونه بر دردهای دیسک کمر غلبه کنیم؟

 بسیاری از دلایل وجود دارد که می تواند ما را به سمت این عمل بکشاند.

 • در دوره ای که روند درمانی را برای انجام عمل آتروسکوپی سپری می کنید، اگر داروهایی را استفااده می کنید حتما باید پزشک را در جریان عمل بگذارید تا در جریان باشد. گاها مصرف قرص هایی موجب تداخل با این روند می شود و موجب بروز مشکلاتی می شود.
 • خوشبختانه جزء عمل های سنگینی نیست و در واقع جز ء عمل های سرپایی محسوب می شود. درنتیجه بلافاصله بعد از عمل می توانید به منزل مراجعت کنید.
 • اگر مرد هستید و یا احیانا خانمی که سیگار جزء استعمال های روزانه شماست برای انجام این عمل باید دو هفته این کار را ترک کرده تا بتوانید عمل رضایت بخشی را داشته باشید.
 • الکل از جمله مواردی است که پیش از عمل جزء ممنوعه هاست.
 • کارهای روزانه و پیاده روی برای بیماران پس از عمل قدغن نمی شود. پس این نوید را به شما می دهیم که پس از انجام عمل می توانید به راحتی روند طبیعی زندگی خود را داشته باشید.
 • در حالی که فعالیت های عادی منعی ندارد اما باید گفت به مدت سه ماه فعالیت های ورزشی و حرفه ای سنگین پرهیز داده می شود. پس بهتر است حتما درباره کمیت و کیفیت انجام فعالیت های ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.
 • برای اینکه درد های شما تسکین پیدا کند ممکن است پزشکان داروهایی را تجویز کنند. توصیه اکید این است که حتما به موقع استفاده شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

هزینه آرتروسکوپی لگن

در بسیاری موارد در درمان های پزشکی هزینه درمان با توجه به درجه وخامت حال بیمار و پروسه درمانی که باید طی شود، تعیین می گردد. در این عمل هم وضع بدین منوال است. ابتدا بیمار تحت معاینات دقیق قرار گرفته سپس هزینه انجام درمان و جراحی به وی گزارش می شود. و در صورت موافقت به زودی مراحل درمانی آغاز می شود.

سخن آخر

در آخر بهتر است این نکته را گوشزد کنیم که از آنجایی این عمل در ناحیه ای انجام می شود که بسیار حساس بوده و در صورت بروز مشکلی ممکن است شما با مشکلات حرکتی مواجه شوید این توصیه را به عزیزان و همراهان مان داریم که حتما مراحل تحقیق خود را در خصوص پزشک حاذق تکیل کنید تا بهترین گزینه رابرای انجام این عمل برگزینید. خوشبختانه پزشکان و متخصصین بسیاری وجود دارند که می توانند با توجه به تجربه خود در انجام این اعمال پزشکی، ما را به درستی هدایت کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =