مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

عمل تعویض مفصل لگن و کارگذاری مفصل مصنوعی لگن مانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت های بعد از عمل دارد.مفصل لگن یکی از بزرگترین مفصل های بدن بوده و هنگامی که این مفصل دچار مشکل شود، تاثیر بسزایی روی کل بدن و توانایی انجام فعالیت های معمول می گذارد. در صورتی که این مفصل به دلیل آرتروز یا دیگر مشکلات احتمالی دچار آسیب شدید گردد، احتمالا این عمل به بیمار پیشنهاد می شود. در عمل جراحی جایگزینی لگن، جراح غضروف و استخوان های از بین رفته را از مفصل لگن برداشته و آن را با اعضای مصنوعی تعویض می کند. این عمل جراحی می تواند با کاهش درد لگن بیمار طی مدت طولانی و افزایش قابلیت حرکتی او همراه باشد. عمل جراحی تعویض لگن موجب کاهش درد بیمار، بهبود عملکرد مفصل، بازیابی نحوه راه رفتن عادی و دیگر حرکت های مربوط به این مفصل می شود

دکتر-جولایی
دکتر-جولایی

چرا باید تعویض مفصل لگن انجام شود؟

معمول ترین دلیل برای عمل جایگزینی مفصل لگن مربوط به ابتلای این مفصل به آرتروز می باشد. همچنین پزشک ممکن است در شرایط زیر استفاده از این روش درمانی را برای شما تجویز نماید:

 • ابتلا به آرتریت روماتوئید ( بیماری که موجب ایجاد درد، سفتی و ورم مفصل می گردد)
 • نکروز استخوان ( یک بیماری که موجب مرگ استخوان در محل مفاصل می گردد)
 • آسیب دیدگی مفصل لگن
 • تومور استخوانی که موجب شکستن مفصل لگن می شود.

در برخی موارد پزشک متخصص ابتدا از دیگر روش های درمانی مانند استفاده از ابزاهای کمکی همچون عصا در هنگام راه رفتن، استفاده از یک برنامه تمرینی، فیزیوتراپی و مصرف دارو استفاده می کند. این روش ها ممکن است موجب کاهش درد در ناحیه لگن و بهبود عملکرد آن ها گردد. با این حال گاهی اوقات این دردها باقی مانده و موجب دشواری در انجام فعالیت های روزمره شما می شود. در این صورت پزشک از عکس برداری رادیولوژی برای بررسی وضعیت مفصل های آسیب دیده استفاده می کند. اگر عکس برداری رادیولوژی، ایجاد آسیب در محل مفصل لگن را نشان دهد احتمالا شما نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل لگن دارید.

بیشترین خطر دررفتگی مفصل مصنوعی لگن در سه ماهه اول پس از عمل تعویض مفصل لگن می باشد و پس از آن به علت تشکیل بافت همبندی در محل جراحی، مفصل پایدارتر می شود و خطر دررفتگی هم کاهش می یابد پس پس از جراحی تعویض مفصل لگن باید کاملا دقت نمایید تا حرکت نامناسبی را انجام ندهید و فشار نامناسبی به مفصل مصنوعی وارد نشود.

مواردی که بعد از تعویض مفصل لگن باید رعایت شود.

 • مصرف کردن داروها مطابق دستور پزشکاستفاده از عصا یا واکر.
 • برای استفاده درست و مناسب از عصا و واکر با پزشک خود مشورت کنید.
 • در هنگام بلند شدن از دسته صندلی استفاده کنید تا فشار کمتری به لگن وارد شود.
 • خودداری از خم شدن به جلو در زمانی که پاها در کنار هم قرار ندارند.
 • در هنگام بلند کردن اجسام زانوهای خود را خم کرده و در حالت صاف بودن زانو اجسام را بلند نکنید.
 • از سریع راه رفتن بپرهیزید تا به لگن فشاری وارد نشود.
 • برای دستشویی رفتن از یک صندلی توالت بلند استفاده کنید.

نکات احتیاطی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بیشترین احتیاط پس از جراحی تعویض مفصل لگن مربوط به وضعیت قرارگیری تنه، لگن و حرکت های مرتبط به آنهاست واگر مفصل مصنوعی ران حرکت نادرستی کند و در وضعیت نامناسبی قرار گیرد ممکن است آسیب ببیند. سه حرکت اصلی مفصل لگن که بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • خم شدن مفصل لگن: به صورت طبیعی در حالت ایستاده تنه و لگن در امتداد یکدیگر قرار دارند یا به عبارتی دیگر زاویه بین آنها ۱۸۰ درجه می باشد. با خم شدن مفصل لگن، این زاویه به تدریج از ۱۸۰ درجه کمتر می شود و باید دقت کنید که در هنگام خم کردن لگن، هیچوقت این زاویه از ۹۰ درجه کمتر نشود زیرا با کمتر شدن این زاویه احتمال دررفتگی مفصل لگن بیشتر می شود و حداقل زاویه مجاز بین تنه و لگن ۹۰ درجه می باشد.
 • دومین حرکتی که باید به آن توجه شود چرخش زیاد مفصل لگن به سمت داخل یا خارج است که احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی لگن را بیشتر می کند. وقتی که تنه و لگن در یک امتداد قرار گرفته اند مانند زمانی که دراز کشیده ایم یا ایستاده ایم لازم است از چرخش زیاد لگن خودداری نمایید تا از دررفتگی مفصل مصنوعی لگن جلوگیری شود.
تعویض مفصل لگن  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.
 • سومین حرکتی که باید به آن دقت کنیم نزدیک شدن بیش از حد مفصل لگن است که بیشتر هنگام نشستن اهمیت دارد. کسی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته است به صورت طبیعی موقع نشستن باید زانوهایش را با کمی فاصله از یکدیگر قرار دهد تا دو لگن کمی از یکدیگر دور باشند. در صورتی که لگن عمل شده به لگن دیگر خیلی نزدیک شود به خصوص در صورتی که لگن عمل شده بر روی لگن طرف مقابل قرار گیرد احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی لگن نیز افزایش می یابد و باید از این کار اجتناب کنید.
مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن
مراقبت-های-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

نتیجه گیری

پس از عمل تعویض مفصل لگن در سه حرکت خم شدن زیاد، چرخش زیاد لگن به داخل  یا خارج و نزدیک شدن دو لگن به یکدیگر باید احتیاط کنید. در ابتدا ممکن است توجه به این حرکات کمی دشوار باشد ولی به مرور زمان و با تکرار می توانید آنها را به راحتی رعایت کنید.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج:

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

آرتروسکوپی زانو

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 15 =