مراقبت-بعد-آرتروسکوپی-لگن

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی لگن

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی لگن

آرتروسکوپی لگن چیست؟

احتمالا با شنیدن نام آرتروسکوپی،تصور می کنید صحبت از یک اصطلاح عجیب و غریب پزشکی در میان است که بدون داشتن دانش پزشکی نمی توان آن را شناخت و  یا از آن سر در آورد؛ اما ماجرا خیلی ساده است.وقتی می گویند آرتروسکوپی لگن،در واقع دارند از  جراحی با دوربینی بسیار کوچک حرف می زنند که یک جراح متخصص ارتوپدی برای کارهایی خاص نظیر تعویض مفصل لگن با کمک آن انجام می دهد.

مراقبت-بعد-آرتروسکوپی-لگن
مراقبت-بعد-آرتروسکوپی-لگن

آرتروسکوپی لگن چگونه انجام می شود؟

در این روش جراح ارتوپدی بدون اینکه یک برش بزرگ و عمیق در ناحیه لگن و بافت نرم اطراف لگن بیمار ایجاد کند،و تنها از طریق فرستادن  دوربین به داخل مفصل لگن ،می تواند دست به بررسی وضعیت لگن بیمار بزند و پس از آن، با  ابزارک های مینی مال جراحی ،کاری کارستان در مفصل لگن بیمار انجام دهد.

جراح لگن،تصاویر آرتروسکوپ یا همان دوربین کوچک پیشرفته اش را روی یک صفحه نمایش بزرگ می بیند و می تواند جزئی ترین چیزها را در ناحیه مورد نظر،بررسی کند و روی آنها عمل جراحی انجام دهد.

این تکنیک بسیار پیشرفته که چندین سال است در ایران از آن بهره برده می شود کار را هم برای جراحان خیلی ساده تر و صد البته دقیق تر کرده است و هم برای بیماران.آرتروسکوپی روشی بسیار کارآمد است تا با کمک آن جراح لگن بتواند بیمارش را با عارضه های گوناگون لگن،درمان کند.اینها هم از برکات پیشرفت های بزرگ در دانش ناب پزشکی است که شاید روزگاری هیچ کس درباره پیدایش و اختراع آنها گمان نمی برده است .

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مزایای آرتروسکوپی چیست؟

اقداماتی مانند بهبود غضروفی که پاره شده و ترمیم غضروف، تراش دادن زوائد استخوانی در مفصل و حذف قسمت هایی از بافت سینویال که ملتهب شده اند از جمله کارهایی هستند که در عمل آرتروسکوپی انجام می شود.

مراقبت های بعد از آرتروسکوپی لگن

اما بیماری که آرتروسکوپی را تجربه می کند هم مانند بسیاری از اقدامات درمانی دیگر در سایر بیماران،باید بداند اقداماتی هست که او پس از آرتروسکوپی باید انجام دهد.

البته آرتروسکوپی لگن راهی سرپایی است و بیمار در همان روز عمل می تواند به خانه برگردد. آغاز فیزیوتراپی تنها یک روز بعد از انجام عمل برای کم شدن التهاب ضروری است و آغاز تمرینات حرکتی و  تقویت کننده و انعطاف آور برای لگن در این فیزیوتراپی ها انجام می شود. بیماران عمدتا در چند روز بعد از عمل از داروهای تسکین دهنده درد استفاده می کنند و می توانند بعد از حدود ۱۴ روز به رفتارها و فعالیت های عادی مثل راه رفتن و … برگردند. برای ورزشکاران اما توصیه می شود که پس از  ۳ ماه به ورزش حرفه ای خود بازگردند. این را نباید ناگفته گذاشت که ممکن است بین ۳ تا ۶ ماه بعد آرتروسکوپی لگن گاهی درد به سراغ بیمار عمل شده بیاید و این کاملا طبیعی است.

جدای از اینها یک برنامه توانبخشی هم توسط پزشک متخصص جراح ارتوپد برای بیمار تنظیم و طراحی می شود. گاهی شاید لازم باشد  بیمار از عصا کمک بگیرد، اما این کار تا وقتی خواهد بود که بیمار دیگر نلنگد.

فراموش نکنید که طی مرحله فیزیوتراپی و توانبخشی بعد از عمل است که بیمار می تواند تمرین هایی آزموده شده را انجام دهد که مجموع آنها نتایجی مطلوب در روند بهبودی و بازگشت او به زندگی عادی را به خوبی رقم می زنند اما باید دانست که این تمرین ها و حرکات به نوعی طراحی برای حصول نتیجه مطلوب احتیاج دارند که بیمار باید به تمام این طراحی تن بدهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =