info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

معاینه پارگی رباط ACL

معاینه تشخیص پارگی رباط ACL چگونه است؟

معاینه و تشخیص این که پارگی رباط ACL برای بیمار اتفاق افتاده است یا خیر باید توسط پزشک متخصص ارتوپد انجام شود. همان طور که شرح دادیم پارگی این رباط در ورزشکاران بسیار رایج است بنابراین درمان صحیح این آسیب باید به طور جدی و توسط یک ارتوپد متخصص انجام شود. مهم ترین اطلاعاتی که می تواند موجب شود پزشک هر چه بهتر و دقیق تر پارگی رباط  را تشخیص دهد، به شرح زیر می باشد:

  • این که پزشک متخصص ارتوپد بداند در لحظه ی آسیب، ضربه در چه جهتی به زانو و رباط وارد شده است، می تواند اطلاعات مفیدی را جهت ارزیابی در اختیار داشته باشد.
  • وجود تورم در ناحیه زانو و تورم رو بالا به سمت استخوان کشکک زانو می تواند به پزشک کمک کند بهتر پارگی رباط را بهتر تشخیص دهد.
  • وجود خون مردگی بر روی ناحیه آسیب دیده می تواند گواه این مسئله باشد که پارگی رباط جلویی اتفاق افتاده و بیمار در ناحیه آسیب دیده دچار خون ریزی داخلی شده است.
  • اگر تجمع مایع در ناحیه آسیب دیده رو به بالای زانو و در قسمت کشکک باشد پزشک متخصص  ارتوپد می تواند با فشار دادن آن ناحیه به وسیله دست متوجه شود پارگی رباط ACL اتفاق افتاده است یا خیر.
  • پزشک ارتوپد می تواند به وسیله تست ورزش و راه رفتن ناپایداری را در زانوی بیمار تشخیص دهد.
  • پزشک می تواند به وسیله اشعه ایکس، ام آر آی و یا معاینه کردن رباط جانب خارجی نیز متوجه شود پارگی رباط اتفاق افتاده است یا خیر.

هنگام پارگی رباط ACL چه کاری انجام دهیم؟

همان طور که گفتیم رباط ACL یکی از دو رباط مهم و تاثیر گذار زانو می باشد که پارگی آن می تواند بیمار را با درد ها و آسیب های جدی رو به رو کند. مهم ترین کاری که بیمار در هنگام پارگی رباط می تواند انجام دهد این است که با حفظ خونسردی و رعایت کردن جوانب احتیاط به یک متخصص و ارتوپد ماهر مراجعه کند تا روند درمان به وسیله ی پزشک کنترل شود.

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.
drjoulaei

پاسخ

16 + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button