نیمه-دررفتگی-لگن

نیمه دررفتگی لگن

نیمه دررفتگی لگن

در این مقاله برخی از اصلی ترین روش های درمانی نیمه دررفتگی مفصل لگن که برای شما مفید است، بیان خواهیم کرد.

سابولاکس

مفصل لگن را مانند یک مخروط بستنی شکل در نظر بگیرید. لگن یک مفصل توپی و سوکت مانند است که توسط استابولوم (ناحیه فنجانی شکل لگن) و قسمت انتهایی استخوان لگن ساخته شده است. به طور معمول ، توپ اسکوپ بستنی به طور صحیح در سوکت یا قیف قرار می گیرد. اما گاهی اوقات این وضعیت به دلیل وارد شدن نیروی زیادی مانند تصادف با ماشین یا وضعیتی به نام دیسپلازی لگن، که مفصل در آن ناپایدار است، مختل می شود. اگر توپ کاملا از سوکت جدا شود، به این حالت دررفتگی مفصل لگن گفته می شود. اگر فقط به صورت جزئی از بین برود، به این حالت نیمه دررفتگی مفصل لگن گفته می شود. نیمه دررفتگی می تواند باعث بسیاری از عوارض مشابه دررفتگی مفصل لگن شود از جمله درد، آسیب عصبی، آرتروز و همچنین نیاز به تعویض مفصل لگن شود.

نیمه-دررفتگی-لگن
نیمه-دررفتگی-لگن

درمان نیمه دررفتگی لگن

درمان نیمه دررفتگی مفصل لگن به شدت صدمات بستگی دارد. اولویت این است که سر استخوان ران در استابولوم را در موقعیت اصلی خود برگردانید. سپس، درد و التهاب را کنترل کرده و در آخر، مفاصل را تثبیت کنید تا از بروز نیمه دررفتگی مفصل در آینده جلوگیری شود.

استقرار مفصل لگن به طور محکم در جای خود کار دشواری است که نیاز به نیروی قابل توجهی دارد. پزشک ابتدا به بیمار آرام بخش می دهد، سپس استخوان ها را در جای خود دستکاری می کند. این فرآیند احیا نامیده می شود.

هنگامی که پزشک اطمینان حاصل کرد که لگن در جای خود قرار دارد، معمولاً به بیمار گفته می شود که از روش درمانی RICE  (استراحت، یخ، فشردن و بالا نگه داشتن عضو) استفاده می کند. استراحت مفصل مستلزم جلوگیری از تحمل وزن بر روی آن قبل از آن است که عضو بهبودی و تثبیت لازم را به دست آورده باشد. یخ، فشردن و همچنین بالا نگه داشتن لگن نیز باعث کاهش تورم می شود.

بیمارانی که دیسپلازی مفصل لگن یا دررفتگی مزمن دارند ممکن است بی ثباتی هم در مفصل لگن ایجاد شود و این امر مستعد ابتلا به نیمه دررفتگی و دررفتگی می شود. نوزادان با این شرایط معمولاً با یک نوار پاویلیک (بریس نرم) که توپ را محکم در سوکت برای چند ماه نگه دارد، درمان می شوند.

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان جراحی

در بعضی مواقع، عمل جراحی برای نیمه دررفتگی لگن انجام خواهد شد. این حالت معمولا در شرایطی اتفاق می افتد که آسیب قابل توجهی به رباط ها و تاندون های اطراف مفصل وارد شده باشد، یا اگر پزشکان نتوانند با احیا یا سایر روش های تثبیت کننده، استخوان لگن را در استابولوم نگه دارند. یک نوع اصلی جراحی تعویض مفصل لگن می باشد.

تعویض مفصل لگن

به عنوان آخرین راه حل، تعویض مفصل لگن برای موارد شدید انجام می شود که سایر روش های نگه داشتن مفصل در جای خودش موثر نباشند. این عمل شامل برداشتن همه استخوان های آسیب دیده و جایگزینی آن با مواد پروتزی، معمولاً فلزی است که در محل توسط صفحات و پیچ ها محکم می شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی برخی از درمان های نیمه دررفتگی لگن پرداختیم. لازم به ذکر است این مشکل باید تحت نظر جراح ارتوپد متبحر درمان شود. در صورت نیاز به مشاوره و درمان می توانید به مطب دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 17 =