info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

ورزش های مناسب دیسک کمر

در این مطلب می خواهیم در ارتباط با دیسک کمر صحبت کنیم و اینکه چطور و با چه تمریناتی می شود تا حدودی درد آن را کاهش داد. گاهی وقت ها به راحتی جلوی تلویزیون مشغول تماشای برنامه ای هستید و در یک دقیقه بعد زمانی که سعی می کنید بلند شوید با یک درد از پایین ستون فقرات روبه رو می شوید آیا این می تواند نشانه هایی از مبتلا شدن به دیسک کمر باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

🌸نقش دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات شما از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است، مهره ها به وسیله دیسک ها زیر سازی شده اند دیسک ها حالت ژله مانند و نرم دارند که به شما اجازه خم شدن و حرکت کردن به اطراف را می دهند حالا فرض کنید یکی از دیسک های نرم بین مهره ها از جای خودش تغییر مکان بدهد این موجب درد شدید در ناحیه همان مهره خواهد شد.

درمان دیسک کمر با ورزش  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸چطور متوجه شویم به دیسک کمر دچار هستیم؟

  • درد بسیار زیاد در قسمت پایین ستون فقرات درست بالای باسن است این درد می تواند از پشت باسن، ران و ساق به پا های شما انتشار یابد. این درد با تحرک افزایش می یابد و وقتی در حالت استراحت هستید کمتر احساس درد می کنید.
  • گاهی اوقات یک عطسه یا سرفه و نشستن هم می تواند علائم درد را افزایش دهد.
  • با افزاش سن شما بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرید چون دیسک بیشتر تمایل به شکستن پیدا می کند.

🌸حرکات ورزشی مناسب برای دیسک کمر

حرکت اول:

روی شکم خود دراز بکشید و آرنج های خود را بر روی زمین قرار دهید، سعی کنید با فشار دادن آرنج ها به سمت زمین شکم و سینه خود را از سطح زمین جدا کنید به طوری که لگن شما به زمین چسبیده باشد این حرکت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و بعد پایین بیایید.

حرکت دوم:

روی یک سطح محکم به پشت دراز بکشید و یک پا را به داخل شکم جمع، سپس دست های خود را به روی زانو قلاب کنید با فشار دادن 5 ثانیه ای زانو به صورت آهسته به داخل شکم، گودی کمر به سمت زمین متمایل می شود و به زمین می چسبد. این حرکت را برای پای مقابل هم انجام دهید این ورزش باید به صورت دو بار در روز و هر بار 20 مرتبه تکرار شود. با انجام این حرکت گودی کمر کاهش می یابد و این امر کمک بسیاری در درمان دیسک و کاهش درد در ناحیه کمر می کند.

ورزش های مناسب دیسک کمر

ورزش های مناسب دیسک کمر

حرکت سوم:

برای انجام این حرکت به پشت دراز بکشید و پاهای خود را به صورت یک بعلاوه (+) روی هم قرار دهید با دو دست ران پای زیری را بگیرید و پا را به سمت خودتان بکشید در این حالت کششی در ناحیه پشت ران احساس می کنید مدت زمان نگه داری این حرکت بستگی توان خودتان دارد.

اگر به دیسک کمر دچار هستید باید در انتخاب تمرینات ورزشی بسیار محتاط باشید.

بهترین راه مراجعه به پزشک و انجام آزمایش هایی مانند اشعه ایکس و سی تی اسکن و ام آر آی می باشد که می تواند دقیقا جا و مکان دیسک آسیب دیده را مشخص کند. در موارد زیر شما نیاز به عمل جراحی پیدا می کنید:

  • 1-شما درد زیادی داشته باشید و نتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید.
  • 2-احساس ضعف و بی حسی شدید در ناحیه دیسک کمر
  • 3- بی اختیاری ادرار
  • 4-عدم توانایی ایستادن و نشستن

🌸نتیجه گیری

در طول زندگی خود باید مراقب مهره های کمر خود باشید و فعالیت های غیر عادی انجام ندهید بعضی وقت ها به حالت بدی چرخش پیدا می کنید و این باعث می شود دیسک از جای خودش خارج شود حتی بلند کردن یک جسم سنگین می تواند یکی دیگر از عوارض این عارضه باشد.

سایر مقالات:

علت درد شانه چیست ؟

دیسک گردن چیست؟

ورزش های مناسب برای درمان آرتروز زانو

دکتر هومن جولایی
دکتر هومن جولایی
جراح و متخصص ارتوپدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه
عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی ایران iskast 
مدرس دانشگاه در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران

پاسخ

3 × سه =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button