info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

پارگی رباط ACL چیست؟

پارگی رباط ACL چیست؟

رباط  ACL همان رباط صلیبی جلویی یا قدامی درون مفصل زانو می باشد. این رباط از جمله مهم ترین رباط هایی است که در پا قرار دارند. پارگی رباط ACL در شرایط مختلفی می تواند صورت بگیرد اما شایع ترین این نوع پارگی رباط مربوط به ورزش های با توپ به خصوص فوتسال و فوتبال می باشد. رباط ACL، رباط صلیبی یا متقاطعی می باشد که وظیفه دارد حرکت استخوان درشت نی زانو را رو به جلو محدود کند و مانع از چرخش آن در داخل زانو شود. همچنین لازم است بدانید، وظیفه دیگر این رباط این است که مانع از حرکت استخوان ران رو به عقب شود. در این مقاله قصد داریم به پارگی رباط ACL زانو بپردازیم با ما همراه باشید.

پارگی رباط ACL زانو یا همان رباط صلیبی جلویی

علائم پارگی رباط ACL چیست؟

تصور کنید مشغول بازی فوتبال یا فوتسال هستید، ناگهان زانوی شما می پیچد ، در این حال درد بسیار شدیدی به صورت ناگهانی در زانوی شما می پیچد و دیگر قادر به ادامه ی بازی نیستید. این یکی از صحنه هایی ست که برای بسیاری از کسانی که در هنگام ورزش دچار پارگی رباط ACL شده اند، پیش آمده است. پارگی رباط ACL در مفصل زانو می تواند دارای علائم متعددی باشد. مهم ترین علائم و نشانه های پارگی این رباط به شرح زیر می باشد:

  • متورم و گرم شدن زانو: همان طور که گفتیم پارگی رباط ACL زانو و آسیب دیدن این رباط در هنگام چرخیدن ناگهانی زانو اتفاق می افتد. در همین هنگام صدایی از زانو شنیده می شود و سپس در زانو دردی عظیم پیچیده می شود که نشان دهنده پاره شدن رباط صلیبی قدامی یا جلویی می باشد. بعد حدود دو الی سه ساعت زانو متورم گشته و اگر آن را لمس کنید گرم می باشد.
  • خالی کردن زانو: خالی کردن زانو یکی از مهم ترین و شایع ترین علائمی می باشد که به وسیله ی آن می توانید بفهمید دچار پارگی رباط صلیبی جلویی شده اید. در این حالت هنگامی که بیمار راه می رود متوجه می شود زانویش بی ثبات است و یا به اصطلاح به دفعات زانو خالی می کند و موجب می شود بیمار دیگر نتواند روی پای خود بایستد.
  • احساس درد در زانو: یکی دیگر از علائم مهم و تاثیر گذار که نشان دهنده ی پارگی رباط ACL می باشد این است که بیمار در هنگام راه رفتن، دویدن و پایین آمدن از پله ها در زانوی خود احساس درد می کند. همچنین بیمار شب ها در هنگام خواب در زانوی خود احساس دردی مداوم دارد.
دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

drjoulaei

پاسخ

8 + پنج =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button