آرتروز زانو

آرتروز زانو

آنچه می خوانید...

آرتروز زانو

آیا با علائم آرتروز زانو آشنا هستید؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی این علائم بپردازیم پس با ما همراه باشید.
شایع ترین مفصلی که دچار سائیدگی می شود زانو است. درد زانو در میان مردم بسیار شایع است به خصوص در میان افراد چاق یا سنین بالا. سائیدگی کشکک زانو همچنین می تواند یکی از علائم آرتروز زانو باشد،  بیماری که باعث التهاب مفصل و بافت می شود. التهاب هم می تواند مانع از عملکرد درست کاسه زانو شود.

آرتروز زانو
آرتروز زانو

نشانه ها و علائم آرتروز زانو

۱-    درد زانو: درد شایع ترین علامت آرتروز زانو می باشد. کیفیت درد به شرایط و وضعیت بیمار بستگی دارد. ممکن است درد مبهم باشد و یا تیز و تهاجمی. به دلیل ایجاد بار اضافی در مفصل معمولا با انجام فعالیت خاص مانند خم کردن زانو و یا بالا رفتن از پله ها شدت درد افزایش می یابد. به طور معمول درد زانو را می توان با استراحت و کمپرس سرد کاهش داد.
۲-    سفت شدن و خشکی زانو: اصطکاک استخوان ها و تورم در مفصل زانو باعث می شود زانو سفت شده و انعطاف پذیری آن کاهش یابد. در نتیجه دامنه حرکتی زانو محدود می شود. ممکن است فرد مبتلا به آرتروز زانو نتواند به راحتی زانوی خود را صاف کند.

درمان آرتروز زانو نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد درمان آرتروز زانو را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

۳-    تورم زانو: هنگامی که غضروف زانو تحلیل می رود استخوان ساق و ران و گاهی اوقات استخوان کشکک ممکن است روی هم سائیده شود در نتیجه زانو دچار التهاب و تورم می شود.
۴-    ایجاد سر و صدا در زانو:احساس خرد شدن شی در زانو و یا شنیدن صدا هنگام خم کردن زانو می تواند نشانه ای از پارگی غضروف باشد. این بدان معنی است که غضروف ها دیگر از استخوان ها در مقابل اصطکاک محافظت نمی کنند.
۵-    پیچش و یا قفل کردن زانو: برخی از بیماران مبتلا به آرتروز زانو متوسط تا پیشرفته گاهی حس می کنند زانوی آن ها دچار پیچش یا قفل شدن می شود به ویژه هنگامی که از پله ها پایین می آیند. اگر شیارهای ناهموار مفصل زانو و یا قطعات پاره شده غضروف داخل مفصل گیر کنند ممکن است بیمار دچار پیچش یا قفل شدن زانو شود.

درمان آرتروز زانو

یکی از درمان های مناسب جهت درمان آرتروز زانو فیزیوتراپی می باشد که می تواند باعث کاهش درد، کاهش تورم زانو و بهبود حرکت زانو شود. گاهی اوقات هم طب سوزنی می تواند در درمان آرتروز زانو مفید باشد.
استفاده از کفی های کفش گاهی اوقات می تواند باعث کاهش درد آرتروز زانو شود زیرا مفاصل معمولا به هم ارتباط دارند و هرکدام از این مفاصل که مشکلی داشته باشند می تواند باعث اختلال در عملکرد سایر مفاصل شود.
گاهی داروهایی مانند استامینوفن می توانند باعث کاهش درد آرتروز زانو شوند ولی در صورتی که این درد همراه با التهاب باشد نیاز است از داروهای ضد التهاب استفاده شود که شامل داروهایی مانند پروفن و دیکروفناک می باشد و حتما باید با مشورت متخصص ارتوپد مصرف شوند تا بیمار دچار عوارضی مانند عوارض گوارشی یا افزایش فشارخون نشود.
بعضی از داروها به صورت پماد یا ژل می توانند باعث کاهش تورم و درد شوند. همچنین گاهی نیاز به تزریق داخل مفصل زانو می باشد. این تزریق ها انواع مختلفی دارند مانند کورتون که مهمترین داروی ضد التهاب می باشد یا انواع ژل ها که اسید هیالورونیک نامیده می شوند.
از جدیدترین تزریق ها PRP می باشد که در حقیقت پلاسمای غنی از پلاکت می باشد و ابتدا خون از بیمار گرفته می شود و پس از جداسازی پلاکت های خون به صورت غلیظ شده داخل مفصل زانو تزریق می کنند که هر کدام از این تزریق ها نیاز به بررسی کامل دارد.

برخی از خدمات دکتر جولایی متخصص ارتوپدی به شرح زیر هستند:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =