عمل-پارگی-رباط-صلیبی

عمل پارگی رباط صلیبی

آنچه می خوانید...

یکی از شایع ترین آسیب های زانو به خصوص در میان ورزشکاران پارگی رباط صلیبی یا ACL می باشد که در صورت تداوم می تواند درد بسیاری را به همراه داشته باشد و عملکرد طبیعی فرد را دچار اختلال کند به همین دلیل در این مقاله لازم دیدیم درباره عمل پارگی رباط صلیبی زانو مطالبی را برای شما عزیزان شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید رباط صلیبی قدامی می تواند سبب حفظ ثبات و پایداری زانوها شود و در صورتی که در اثر یک حرکت ناگهانی به هنگام پریدن یا دویدن دچار پارگی یا کشیدگی شود می تواند مشکل ساز باشد.

علائم پارگی رباط صلیبی

 • گاهی ممکن است در اثر پارگی رباط صلیبی فرد به هنگام حرکت دادن زانوهای خود صدایی از درون آنها بشنود.
 • یکی از علائم دیگر آن احساس درد به هنگام ایستادن یا قرار گرفتن یک پا بر روی دیگری می باشد.
 • ممکن است در روز اول شما در زانوهای خود دچار تورم شوید.
 • گاهی پس از پارگی رباط صلیبی خم کردن زانوها مشکل می باشد.
عمل-پارگی-رباط-صلیبی
عمل-پارگی-رباط-صلیبی
 • نقش مهم رباط صلیبی در زانو این است که به پایداری در ناحیه زانو و ارتباط میان دو قسمت زانو کمک می کند.زمانی که رباط صلیبی پاره می شود، مشکلی که برای بیمار ایجاد می شود این است که؛ بیمار دچار خالی کردن زانو می شود. به این شکل که برای مثال بیمار در حال حرکت است؛ اما به صورت ناگهانی احساس می کند که زیر پای او خالی شده است.

همچنین در برخی از موارد می تواند باعث لاکینگ یا قفل کردن در زانو شود. زانو کاملا نمی تواند حالت صاف خود را پیدا کند و اصطلاحا زانو گیر می کند. مواردی که به آن ها اشاره کردیم برخی از شایع ترین علائم پارگی رباط صلیبی زانو هستند.

تشخیص پارگی رباط صلیبی

اگر به این بیماری دچار شوید، روش های متعددی برای تشخیص پارگی رباط صلیبی در شما وجود دارد که یکی از آنها MRI می باشد اما این روش ممکن است گاهی با خطا نیز همراه باشد. بنابراین بهتر است برای تشخیص قطعی به بهترین متخصص ارتوپد در کرج با شهر محل سکونت خود مراجعه کنید تا او با بررسی شرایط و معاینه بالینی تشخیص قطعی و نهایی خود را اعلام کند.

درمان رباط صلیبی

 • اقدامات ابتدایی: در صورتی که آسیب دیدگی رباط صلیبی جزئی باشد می توان با قرار دادن کمپرس یخ و همچنین بالا نگه داشتن پاها آن را تا حدی التیام بخشید. همچنین استفاده از عصا هم به دلیل جلوگیری از وارد شدن وزن زیاد به زانوهای شما کمک کننده می باشد.
 • دارو درمانی: متخصص ارتوپد ممکن است برای شما داروهای ضد التهاب یا داروهای تزریقی استروئیدی را تجویز نماید. علاوه بر آن استفاده از زانوبند به هنگام ورزش و دویدن نیز موثر می باشد.
 • فیزیوتراپی: انجام حرکات فیزیوتراپی برای تقویت عضلات زانو بسیار مفید می باشد و به شما کمک می کند تا زانوهایتان سریعتر عملکرد قبلی خود را به دست آورند.
 • عمل پارگی رباط صلیبی:
  در صورتی که آسیب دیدگی جدی باشد ممکن است نیاز به عمل پارگی رباط صلیبی باشد که در این نوع جراحی رباط آسیب دیده برداشته می شود. امروزه جراحي مدرن رباط صليبي بصورت بسته و يا در اصطلاح ليزري و توسط ارتروسكوپ انجام ميشود ، در اين روش نياز به بستري نبوده و دوران نقاهت بيمار پس از جراحي بسيار كوتاه مي باشد. همچنین توصیه می شود پس از جراحی فیزیوتراپی انجام گیرد تا بهبودی زودتر حاصل شود.

عمل پارگی رباط صلیبی

در ارتباط با درمان رباط صلیبی؛ در افراد زیر چهل سال باید گفت که اگر این عارضه رخ دهد، که عموما هم در افراد ورزشکار اتفاق می افتد، بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گرد و حتما درمان شود.  اگر در درمان سهل انگاری صصورت بگرد و بیمار در برای جراحی اقدام کند ( یا حتی اگر جراح انجام نشود) طی مدت بسیار کوتاهی زانو دچار تخریب و دچار ضایعات شدید می شود به طوری که حتی می تواند باعث پارگی منیسک و آرتروز زودرس در ناحیه مفصل زانو شود.

به همین علت به همه جوانان و وزشکاران و یا تمامی بیمارانی که دچار این مشکل می شوند توصیه می شود حتما به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کنید و این عمل را انجام دهید.

از بین راه ها و انواع جراحی که برای درمان پارگی رباط صلیبی وجود دارد و استفاده می شود، می توان گفت محبوب ترین، بی خطر ترین و پرکاربرد ترین عملی که این روز ها انجام می شود،  عمل بسته یا به کمک آرتروسکوپ است.در این روش جراحی، زانوی بیمار باز نشده و به صورت بسته جراحی می شود. پس از این عمل بیمار می تواند بعد از یکماه به فعالیت عادی خودش و پس از ۳ ماه حتی به فعالیت حرفه ای ورزشی خود باز گردد.

حتما بخوانید: همه چیز در رابطه با تعویض مفصل لگن

هزینه عمل پارگی رباط صلیبی

هر ساله هزینه با توجه به شرایط خاصی تغییر می کنند، اما حقیقتی که وجود دارد این است که هزینه عمل از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه عمل پارگی رباط صلیبی به موارد مختلفی نظیر؛ نوع عمل، دستمزد پزشک، بیمارستانی که عمل در آن صورت می‌گیرد، داروهایی که لازم است پس از عمل مصرف کنید و … بستگی دارد. پیشنهاد می کنیم که برای اطلاع از  هزینه دقیق عمل پارگی رباط صلیبی به پزشک خوب برا درمان پارگی رباط صلیبی مراجعه کنید، تا با بررسی شرایط شما هزینه را به شما اطلاع دهد.

مراقبت های پس از عمل پارگی رباط صلیبی

 • پس از عمل پارگی رباط صلیبی نیاز است برای مدتی از زانوبند استفاده شود که توصیه می شود تا 1 ماه از زانوبند و عصا استفاده کنید.
 • پس از جراحی به دلیل تورم ممکن است درد داشته باشید که با مصرف داروهای ضد درد میزان درد و تورم کاهش می یابد.
 • بهتر است از روز بعد عمل شروع به راه رفتن کنید تا زانوهای شما زودتر عملکرد طبیعی خود را به دست آورند.
 • معمولا از روز سوم باید فیزیوتراپی را شروع کنید تا زانو سریعتر بهبود یابد.

فیلم های واقعی عمل پارگی رباط صلیبی

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت که نوع درمان پارگی رباط صلیبی با توجه به شدت آسیب متفاوت می باشد و می تواند به روش های متفاوتی مانند دارو درمانی، عمل پارگی رباط صلیبی و… انجام گیرد.

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + پانزده =