info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

عمل پارگی رباط صلیبی

عمل پارگی رباط صلیبی

یکی از شایع ترین آسیب های زانو به خصوص در میان ورزشکاران پارگی رباط صلیبی یا ACL می باشد که در صورت تداوم می تواند درد بسیاری را به همراه داشته باشد و عملکرد طبیعی فرد را دچار اختلال کند به همین دلیل در این مقاله لازم دیدیم درباره عمل پارگی رباط صلیبی زانو مطالبی را برای شما عزیزان شرح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید رباط صلیبی قدامی می تواند سبب حفظ ثبات و پایداری زانوها شود و در صورتی که در اثر یک حرکت ناگهانی به هنگام پریدن یا دویدن دچار پارگی یا کشیدگی شود می تواند مشکل ساز باشد.

عمل-پارگی-رباط-صلیبی

عمل-پارگی-رباط-صلیبی

علائم پارگی رباط صلیبی

 • گاهی ممکن است در اثر پارگی رباط صلیبی فرد به هنگام حرکت دادن زانوهای خود صدایی از درون آنها بشنود.
 • یکی از علائم دیگر آن احساس درد به هنگام ایستادن یا قرار گرفتن یک پا بر روی دیگری می باشد.
 • ممکن است در روز اول شما در زانوهای خود دچار تورم شوید.
 • گاهی پس از پارگی رباط صلیبی خم کردن زانوها مشکل می باشد.

 

تشخیص پارگی رباط صلیبی

روش های متعددی برای تشخیص پارگی رباط صلیبی وجود دارد که یکی از آنها MRI می باشد اما این روش ممکن است گاهی با خطا نیز همراه باشد. بنابراین تشخیص قطعی پس از معاینه بالینی توسط متخصص ارتوپد به دست می آید.

درمان پارگی رباط صلیبی

با توجه به شدت آسیب نوع درمان پارگی رباط صلیبی نیز متفاوت می باشد که عمده ترین روش ها عبارتند از:

 • اقدامات ابتدایی: در صورتی که آسیب دیدگی رباط صلیبی جزئی باشد می توان با قرار دادن کمپرس یخ و همچنین بالا نگه داشتن پاها آن را تا حدی التیام بخشید. همچنین استفاده از عصا هم به دلیل جلوگیری از وارد شدن وزن زیاد به زانوهای شما کمک کننده می باشد.
 • دارو درمانی: متخصص ارتوپد ممکن است برای شما داروهای ضد التهاب یا داروهای تزریقی استروئیدی را تجویز نماید. علاوه بر آن استفاده از زانوبند به هنگام ورزش و دویدن نیز موثر می باشد.
 • فیزیوتراپی: انجام حرکات فیزیوتراپی برای تقویت عضلات زانو بسیار مفید می باشد و به شما کمک می کند تا زانوهایتان سریعتر عملکرد قبلی خود را به دست آورند.
 • عمل پارگی رباط صلیبی: در صورتی که آسیب دیدگی جدی باشد ممکن است نیاز به عمل پارگی رباط صلیبی باشد که در این نوع جراحی رباط آسیب دیده برداشته می شود. امروزه جراحي مدرن رباط صليبي بصورت بسته و يا در اصطلاح ليزري و توسط ارتروسكوپ انجام ميشود ، در اين روش نياز به بستري نبوده و دوران نقاهت بيمار پس از جراحي بسيار كوتاه مي باشد. همچنین توصیه می شود پس از جراحی فیزیوتراپی انجام گیرد تا بهبودی زودتر حاصل شود.
عمل پارگی رباط صلیبی  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مراقبت های پس از عمل پارگی رباط صلیبی

 • پس از عمل پارگی رباط صلیبی نیاز است برای مدتی از زانوبند استفاده شود که توصیه می شود تا 1 ماه از زانوبند و عصا استفاده کنید.
 • پس از جراحی به دلیل تورم ممکن است درد داشته باشید که با مصرف داروهای ضد درد میزان درد و تورم کاهش می یابد.
 • بهتر است از روز بعد عمل شروع به راه رفتن کنید تا زانوهای شما زودتر عملکرد طبیعی خود را به دست آورند.
 • معمولا از روز سوم باید فیزیوتراپی را شروع کنید تا زانو سریعتر بهبود یابد.

نتیجه گیری

در نهایت می توان گفت که نوع درمان پارگی رباط صلیبی با توجه به شدت آسیب متفاوت می باشد و می تواند به روش های متفاوتی مانند دارو درمانی، عمل پارگی رباط صلیبی و… انجام گیرد.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی جراح ارتوپد در کرج:

درمان آرتروز زانو در کرج

تعویض مفصل زانو در کرج

تعویض مفصل لگن در کرج

drjoulaei

پاسخ

1 × یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button