info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو، روش جراحی است که به رفع مشکلات موجود در زانو می پردازد. این روش که با استفاده از آرتروسکوپ انجام می شود، روشی است با کمترین میزان تهاجم که در تشخیص و درمان اختلالات و مشکلات مفصل زانو کاربرد دارد.

آرتروسکوپ، ابزاری است که امکان مشاهده قسمت های داخلی مفصل و بررسی آسیب را فراهم می کند. جهت انجام این روش، برش های بسیار ریز و کوچکی بر روی پوست، جهت وارد شدن دستگاه ایجاد می شود.

از آن جایی که دوره نقاهت این روش و مدت زمان جراحی نیز بسیار کوتاه می باشد، طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

مزایا و دلایل انجام آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو، نسبت به روش های جراحی بسیار کم تهاجمی بوده و در درمان مشکلات مربوط به زانو نیز بسیار موثر می باشد، از جمله:

 • درد و سفتی مفصل
 • آسیب غضروف
 • تخلیه مایع اضافی

در بسیاری از موارد بالا، انجام آرتروسکوپی زانو نیاز می شود. دلیل انتخاب این شیوه درمانی چه از سوی بیمار و چه از سوی متخصص ارتوپدی عبارت است از:

 • آسیب کمتر به بافت
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • تعداد برش و بخیه کم
 • درد بسیار کم بعد از جراحی
 • احتمال ابتلای کم به عفونت

با این حال، این نکته را در نظر داشته باشید که آرتروسکوپی برای تمامی افراد مناسب نیست. افرادی که از استئوآرتریت و ساییدگی مفاصل رنج می برند، بهترین گزینه برای انجام این شیوه درمانی هستند.

آرتروسکوپی-زانو

آرتروسکوپی-زانو

اقدامات و آمادگی های قبل از آرتروسکوپی زانو

نکته بسیار مهم قبل از جراحی این است که بیمار حتما در خصوص داروهایی که مصرف می کند با پزشک خود مشورت کند. مصرف برخی داروها پیش از جراحی قطع، و برخی دیگر جایگزین خواهند شد که بایستی طبق تجویز پزشک مصرف شوند. داروهایی از قبیل ژلوفن و آسپیرین بایستی قبل از جراحی قطع شوند.

برای این جراحی فرد باید ناشتا باشد، به همین خاطر، توصیه می شود دوازده ساعت قبل از جراحی وعده غذایی مصرف نشود، به خصوص اگر جراحی تحت بی هوشی عمومی صورت گیرد. اطلاعاتی در خصوص غذاهای مصرفی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

در برخی موارد، پیش از جراحی، داروهای مسکنی برای بیمار در نظر گفته خواهد شد تا آمادگی لازم برای جراحی را داشته باشد.

روند انجام آرتروسکوپی زانو

روند انجام آرتروسکوپی زانو به این صورت است که ابتدا زانو بی حس می شود، سپس برش های بسیار کوچکی در ناحیه زانو ایجاد خواهد شد. معمولا در طول جراحی، محلولی به داخل این برش ها پمپاژ می شود تا زانو منبسط شود و جراح به آن چه که انجام می شود تسلط کامل داشته باشد.

با انبساط زانو، آرتروسکوپ وارد برش ایجاد شده خواهد شد. دوربین متصل به سر این دستگاه، امکان تهیه تصاویر از داخل زانو و بررسی مشکلات و اختلالات موجود در این ناحیه را فراهم می سازد. این کار، در تشخیص اولیه بیماری و اختلال بسیار موثر می باشد.

بعد از تشخیص مشکل و رفع آن، آرتروسکوپ از برش خارج، و بخیه ایجاد می شود، این پروسه درمانی تقریبا یک ساعت طول می کشد.

آرتروسکوپی زانو نیز همانند بسیاری از جراحی ها ممکن است با یک سری عوارض همراه باشد، از جمله: عفونت، خونریزی و یا مشکلاتی در ناحیه زانو که البته با رعایت نکات گفته شده از سوی جراح و طی کردن دوره نقاهت، این عوارض به حداقل خواهد رسید.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از آرتروسکوپی زانو

می توان گفت که دوره نقاهت آرتروسکوپی زانو نسبت به سایر روش های جراحی کمتر است و فرد سریع تر به زندگی عادی خود باز می گردد.

آرتروسکوپی-زانو

آرتروسکوپی-زانو

مراقبت های کلی بعد از آرتروسکوپی زانو عبارتند از:

 • قرار دادن کیسه یخ بر روی پانسمان و نواحی اطراف زانو جهت کاهش التهاب و درد
 • بالا نگه داشتن پا به مدت چند روز بعد از جراحی
 • استراحت در منزل
 • تعویض مرتب و به موقع پانسمان
 • استفاده از عصا و یا واکر تا نیرو و فشار کمتری حین راه رفتن به زانویی که تحت جراحی قرار گرفته، وارد شود.
 • معمولا دو تا سه هفته بعد از جراحی، فرد قادر به انجام کارها و فعالیت سبک می باشد اما بهتر است ورزش و فعالیت های شدید بدنی به مدت شش تا هشت هفته، به تعویق بیفتد.
 • پیاده روی و شنا، از جمله فعالیت هایی هستند که انجام آن ها همواره توصیه می شود.
 • رانندگی تا زمان بهبودی کامل و زمانی که فرد قادر به خم کردن زانوی خود باشد، ممنوع می باشد.
 • از مسافرت های طولانی مدتی که فرد باید برای مدت زمان طولانی بنشیند، برای مدتی ممنوع است، زیرا که در چنین شرایطی احتمال لخته شدن خون در پا افزایش خواهد یافت.
 • رژیم غذایی سالم و متعادل، مصرف میوه و سبزیجات تازه و غذاهای حاوی فیبر و پروتئین، در تسریع روند بهبودی بسیار موثر می باشد.

معمولا این قبیل مراقبت ها و آموزش های قبل از جراحی، به بیمار آموزش داده می شود. در برخی موارد، جهت پیشگیری از لخته شدن خون مصرف آسپیرین توصیه می شود.

طول دوره نقاهت در هر بیمار متفاوت است و به عواملی مانند شرایط جسمانی فرد و نوع جراحی بستگی دارد.

ورزش و تمرینات بدنی بعد از آرتروسکوپی زانو

با این که بسیاری از افراد بر این باورند که ورزش باعث تشدید زانو درد می شود، اما باید گفت که ورزش و فعالیت بدنی حتی قبل از جراحی نیز به تسریع روند بهبودی کمک می کند. فیزیوتراپی از جمله اقدامات موثری است که از سوی متخصصین ارتوپدی توصیه می شود و به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی نیز کمک می کند.

ورزش، مهم ترین بخش پروسه درمان می باشد، انتخاب نوع ورزش و فعالیت به نوع اختلال و هم چنین وضعیت جسمانی بیمار بستگی دارد. حتی انجام تمرینات موثر در منزل نیز به فرد آموزش داده می شود.

نتایج جراحی آرتروسکوپی زانو در هر فردی متفاوت است. شدت و نوع آسیب و اختلال، تاثیر مستقیم می گذارد بر روی نتیجه جراحی. با رعایت نکات و مراقبت های گفته شده از سوی جراح، دوره نقاهت و بهبودی با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

سایر خدمات بهترین جراح ارتوپد در کرج :

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل زانو

درمان انواع شکستگی

درمان آرتروز زانو

drjoulaei

پاسخ

20 − دو =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button