آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

🌸آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

التهاب مفاصل موجب بروز بیماری آرتروز ( Osteoarthritis) می شود. برای پیشگیری و درمان این بیماری می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. التهاب یک واکنش بدن در برابر بیماری ها و آسیب ها است که شامل ورم، درد و گرفتگی می گردد. التهاب هایی که برای طولانی مدت باقی می مانند موجب ایجاد آسیب دیدگی بافت های بدن می شوند. مفصل محلی ست که دو یا چند استخوان به هم متصل می شوند، مانند زانو و لگن. بخشی از استخوان ها که در مفصل با استخوان های دیگر در تماس هستند با ماده ای اسفنجی به نام غضروف پوشیده شده اند که موجب راحتی حرکت استخوان ها می شود. در مفصل ها مایعی لغزنده به نام مایع سینوویال ترشح شده که مفصل ها را تغذیه می کند و موجب کاهش اصطحکاک آن می شود. استخوان ها توسط بافت های طناب مانند بسیار قوی به نام رباط به یکدیگر متصل می شوند که رباط ها موجب ثبات استخوان ها می گردد. مفصل ها از طریق عضلات و تاندون ها پشتینانی شده و موجب راحتی حرکت کردن شما می شوند. درآرتروز یک یا چند بخش از مفصل ملتهب شده که موجب بروز درد، سفتی و اختلالات حرکتی در فرد می شود.

آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری آرتروز
آشنایی با راه های پیشگیری و درمان بیماری آرتروز

🌸برخی روش های درمانی برای آرتروز

هر چند برای آرتروز درمان کامل و قطعی هنوز وجود ندارد، ولی از طریق انجام برخی درمان ها می توانید دردهای ناشی از آرتوروز را کم کنید و حرکت مفصل ها را برگردانید. برخی از این درمان ها عبارتند از
• تزریق داخل مفصلی ژل های غضروف ساز: در موارد درد و التهاب شدید آرتروز می توان از تزریق کورتون برای بهبود چند هفته بیمار استفاده کرد.
• تزریق داخل مفصلی گازازن: تزریق گاز ازن علاوه بر کاهش درد و التهاب موجب ترمیم مجدد مفصل و بهبود آسیب ایجاد شده درآن می شود.
• تزریق داخل مفصلی سلول های بنیادی prp : دراین روش سلول های فعالی که درروند ترمیم ضایعه بافتی شرکت می کنند را از خون جدا کرده و با غلظت بالا و کنترل شده، متناسب با ضایعه درمفصل تزریق می کنند.

برای آرتروز روش های درمانی و پیشگیری وجود دارد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

🌸نشانه های بیماری آرتروز چیست؟

آرتروز دارای علایم زیادی است ولی شایع ترین و بارزترین علامت آن عبارتند: اول خشک شدن بعد از استراحت. دراین حالت زمانی که مفاصل برای مدت طولانی بی حرکت باقی می مانند، پس از حرکت مجدد با درد همراه است. به خصوص این افراد زمانی که صبح از خواب بیدارمی شوند در ابتدا به سختی راه می روند ولی بعد از مدتی راه رفتن دوباره به حالت اول برمی گردد. دوم کاهش انعطاف پذیری. افراد مبتلا به آرتروز نمی توانند مفاصل خود را به راحتی خم و راست کنند. از دیگر علامت این بیماری درد در مفاصل است.

🌸روش های پیشگیری از بیماری آرتروز چیست؟

اگر چه از ابتلا به بیماری آرتروز نمی توان پیشگیری کرد ولی با رعایت برخی نکات خطر مبتلا شدن به آن کاهش می یابد. برخی از این روش ها عبارتند از:
• با متعادل نگه داشتن وزن خود می توانید از آرتروز پیشگیری کنید.
• ورزش می تواند برای جلوگیری از ابتلا به آرتروز موثرباشد.
• رژیم غذایی سالم می تواند برای تقویت استخوان ها و عضلات مفید باشد.
• در محیط کار از لوازم استانداراستفاده کنید.
• در نشستن، ایستادن و بلند کردن اجسام از روش ها و حالت های درست و اصولی استفاده نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =