بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو - دکتر هومن جولایی

بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو  یکی از مسائلی است که برای افرادی که این جراحی را انجام داده اند، بسیار مهم است. اغلب افراد از قبل انجام این عمل، کنجکاو هستند که بدانند بهبودی کامل را چه زمانی بدست می‌آورند. در این مقاله ما به طور کامل این مسئله را مورد بررسی قرار دادیم و عوامل تاثیرگذار بر زمان بهبودی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را بیان کردیم.

مراحل بهبودی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو برای هر فرد تا حدودی متفاوت است و تقریبا می‌توان گفت که به شرایط جسمانی و میزان سلامت و نحوه پیشبرد عمل نیز بستگی دارد. مراحل عمومی بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو را برای شما شرح می‌دهیم:

یک روز بعد از انجام این عمل در بیمارستان بستری خواهید ماند تا شرایط جسمانی شما در ناحیه عمل نیز مورد بررسی قرار گیرد. بعد از ترخیص از بیمارستان، شما باید از زمان تجویز شده، فیزیوتراپی انجام دهید. فیزیوتراپی در این مرحله برای بهبود قدرت عضلات مورد استفاده قرار  می‌گیرد و از موارد الزامی برای بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو  بشمار می‌رود. تمرینات مربوط به انعطاف پذیری، تقویت عضلات زانو دارای اهمیت بسیار در این روند است.
در ابتدا بهبودی به این صورت است که فرد باید برای راه رفتن و حرکات خود از عصا یا واکر و ابزار کمکی استفاده کند و بهتر است شخصی در نزدیکی شما به هنگام راه رفتن باشد که مشکلی برای شما به وجود نیاید اما به مرور زمان این روند بهبودی به خوبی پیش رفته و دیگر نیاز به عصا و … نخواهید داشت. در ابتدای گذراندن دوره بهبودی احتمالا درد را گاها تجربه خواهید کرد که به مرور زمان رفع خواهد شد.

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو 

دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو 

دوره نقاهت بعد از عمل تعویض مفصل زانو برای هر فرد تا حدودی متفاوت است و بستگی به عوامل مختلف مانند سن، عملکرد قبلی زانو، وضعیت عمومی و نوع جراحی دارد. در دوره نقاهت، دستورات و راهنمایی‌ های به بیمار اعطا می‌شود که شامل تغییرات در سبک زندگی روزمره و فعالیت ها، مراقبت بعد از تعویص مفصل زانو از ناحیه جراحی و تمرینات فیزیوتراپی خواهد بود. این دوره نقاهت برای بیماران چندان سخت نیست و چالش های دوره نقاهت عمل لگن را ندارد و جالب است بدانید تا بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو  زمان زیادی برای استراحت نیاز ندارید و این دوران بسیار سریع سپری می‌شوند.

📞 برای مشاوره و رزرو نوبت از دکتر هومن جولایی با شماره ۰۹۳۰۸۱۰۰۵۱۰ در تماس باشید 📞

عوامل تاثیرگذار بر زمان بهبودی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

لازم به ذکر است که عوامل متعددی در بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو موثر هستند و چه بهتر که بیماران از قبل آن را بشناسند

+ سن فرد نیز می‌تواند در زمان بهبودی تأثیرگذار باشد. افراد جوان‌تر به طور کلی زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارند و قدرت بازگشت به فعالیت ‌های عادی را سریع‌تر به دست می‌آورند.
+ وضعیت قبلی زانو قبل از عمل نیز می‌تواند در زمان بهبودی تأثیرگذار باشد. اگر زانو قبل از جراحی تعویض مفصل، دچار مشکلاتی مانند آسیب های شدید و ساییدگی در این ناحیه باشد، زمان بهبودی نیز افزایش می‌یابد.
+ رعایت دقیق دستورات جراح ارتوپد و همچنین فیزیوتراپیست بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار مهم است. عدم رعایت دستورات و عدم انجام تمرینات فیزیوتراپی منظم، منجر به طولانی شدن زمان بهبودی خواهد شد.

ترفند های کاهش زمان بهبودی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

توجه داشته باشید که از فعالیت‌هایی که زانو را تحت فشار قرار می‌دهند و ممکن است ناحیه جراحی را تحت تاثیر قرار دهند، خودداری کنید. به عنوان مثال، فعالیت‌هایی مانند دویدن و به یکباره از جای خود بلند شدن نیز بهبودی را به تاخیر می‌اندازد و باید تا مدتی از انجام آن‌ها اکیدا پرهیز کنید.

شرط بهبودی کامل بعد از تعویض مفصل زانو….

بهبودی کامل بعد از تعویض مفصل زانو تنها در شرایطی که فرد تمامی نکات ذکر شده را رعایت کند نیز انجام می‌شود. همه افراد باید از قبل این جراحی در مورد روند بهبودی اطلاعاتی را کسب کنند تا بدون داشتن استرس و اضطراب در این زمینه دوران نقاهت و بهبودی خود را سپری کنند.

*~ سوالات متداول بهبودی کامل بعد از تعویض مفصل زانو ~*

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =