info@dr-joulaei.com 36563602 - (026)

جراحی ارتوپدی در دوران کرونا

جراحی ارتوپدی در دوران کرونا

کرونا یا کووید-19 ویروسی ناشناخته است که این روزها اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است. این ویروس از سرعت انتقال بسیار بالایی برخوردار است که همین عامل سبب فراگیری سریع آن شده است. ظهور کووید-19 علاوه بر افت شدید اقتصادی در سراسر جهان، بسیاری از مشکلات دیگر را به خصوص برای بیماران نیازمند جراحی ایجاد کرده است. شاید به قطعیت بتوان گفت بیماران نیازمند جراحی ارتوپدی از مهمترین گروه هایی هستند که در اثر شیوع ویروس کرونا و عدو انجام به موقع جراحی دچار آسیب های بیشتری شده اند. به همین دلیل در این مقاله لازم دانستیم درباره جراحی ارتوپدی در دوران کرونا برای شما مطالبی ارائه نماییم.

در ادامه دکتر هومن جولایی جراح و متخصص ارتوپدی، در ارتباط با مشکلات بیماران ارتوپدی در دوران کرونا نکاتی را خدمت شما عزیزان ارائه می نمایند.

بیمارانی که به هر علتی نیاز به جراحی مانند تعویض مفصل زانو، درمان پاگی های مینیسک، درمان پارگی های رباط های صلیبی و همچنین دچار دیسک کمر و دیسک گردن هستند، در ایامی که درگیر بیماری کرونا هستیم، ترجیح بر این است که جراحی ها کمی دیرتر انجام شود تا زمانی که شیوع کرونا کمتر شود.

درمان بیماران مبتلا به دیسک در دوران کرونا

بیمارانی که دردهای شدید گردن و کمر دارند یا به اصلاح دچار دیسک حاد هستند، توصیه ما این است که حتما به پزشک مراجعه کنند. ما می توانیم با استفاده از درمان های قوی تری که در دسترس داریم، اقدام به کمک به آنها کنیم. در مواردی هم که به خصوص دیسک کمر یا دیسک گردن بسیار شدید باشد می توان از تزریقات داخل نخاعی هم بهره برد. بسیاری از بیماران هستند که دیسکشان خیلی شدید است و نیاز به جراحی دارند ولی می توان با استفاده از تزریقات نخاعی اقدام به درمان دیسک بیماران نمود.

درمان بیماران نیازمند تعویض مفصل زانو در دوران کرونا

بیماران نیازمند به تعویض مفصل زانو هم می توانند به پزشک ارتوپدی مراجعه کنند و با استفاده از تزریقات داخل مفصلی مانند ژل های دیارگان و ازن تراپی می توان تا حد زیادی به بهبودی وضعیت زانوی این بیماران کمک کرد. اگر مشکل زانوی این بیماران خیلی حاد نباشد با چنین درمان هایی بهبود می یابد، اگر هم مشکل زانو خیلی حاد باشد و قطعا نیاز به تعویض مفصل داشته باشد، می توان تا چند ماه عمل تعویض مفصل را به تاخیر انداخت و پس از سپری شدن دوران کرونا، نسبت به عمل جراحی اقدام کرد.

جراحی ارتوپدی در دوران کرونا

درمان بیماران مبتلا به پارگی منیسک و رباط صلیبی در دوران کرونا

برای بیماران مبتلا به پارگی مینیسک و رباط صلیبی هم اگر دچار دردهای شدید نباشند و زانوی آنها دچار قفل شدن نشده باشد، می توان از تزریقات داخل مفصلی برای بهبودی آنها اسنفاده نمود، اما چنانچه مشکل آنها حاد باشد و نیاز به عمل جراحی داشته باشند می توان با استفاده از تزریقات داخل مفصلی، درد و التهاب آنها را کمتر کرد تا در زمان مناسب پس از سپری شدن دوران کرونا، نسبت به عمل جراحی آرتروسکوپی برای آنها اقدام شود.

دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج و تهران درمان بیماری های زانو، لگن، ستون فقرات و… را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

آیا جراحی ارتوپدی در دوران شیوع کرونا امکان پذیر است؟

بیمارانی که دچار دردهای دیسک کمر، آرتروز شدید، پارگی مینیسک و پارگی رباط صلیبی زانو به شکل بسیار حاد هستند، اگر واقعا نیاز به جراحی داشته باشند، در حال حاضر مراکزی وجود دارد که اصلاحا مراکز سفید نامیده می شوند. ما می توانیم با محافظت های بهداشتی و آزمایشاتی که قبل از عمل ازبیمار گرفته می شود، برای این بیماران عمل جراحی انجام دهیم و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد. تمام بیمارانی که وارد این مراکر می شوند ابتدا از آنها سی تی اسکن ریه، آزمایشات لازم برای تشخیص کرونا و تست خون انجام می شود، اگر تست کرونای بیمار منفی باشد، اقدام به بستری و جراحی آنها می کنیم. بنابراین با توجه به میزان آسیب و نیازی که بیماران دارند می توان برای آنها تصمیم گرفت که آیا نیاز به جراحی در این ایام دارند یا خیر.

جراحی سندروم تونل کارپ در دوران کرونا

بیمارانی که نیاز به جراحی های کوچک مانند سندرم تونل کارپ هم دارند، باید به پزشک ارتوپدی خود مراجعه کنند. در حال حاضر برای این دسته از بیماران درمان های دارویی موثری وجود دارد که می توان از آنها بهره برد. حتما از مچ بند استفاده کنند تا درد و ناراحتی آنها کمتر شود. برای این بیماران در یک تا دو هفته آینده می توان عمل جراحی را انجام داد. البته قبل عمل باید از بیمار سی تی اسکن ریه و تست های مرتبط به کرونا گرفته شود.

دکتر هومن جولایی
دکتر هومن جولایی
جراح و متخصص ارتوپدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه
عضو انجمن جراحان زانو و آسیب های ورزشی ایران iskast 
مدرس دانشگاه در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران

پاسخ

4 + 14 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button