نحوه-خوابیدن-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

آنچه می خوانید...

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

در این مقاله قصد داریم درباره نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن برای شما توضیحاتی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

توجه داشته باشید شما پس از جراحی تعویض مفصل لگن باید بر روی تخت بخوابید و دراز کشیدن بر روی زمین اصلا برای شما مناسب نیست. اولین نکته این است زمانی که بر روی تخت نشستید نباید خیلی به سمت جلو خم شوید و این کار معمولا زمانی انجام می شود که می خواهیم لبه پتو را بگیریم و روی خودمان بکشیم و با انجام این کار زاویه بین تنه و لگن به شدت کم می شود.

نحوه-خوابیدن-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن
نحوه-خوابیدن-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

نکته دیگر این است که پس از تعویض مفصل لگن موقع دراز کشیدن بر روی تخت هیچ وقت نباید پای عمل شده را بر روی پای سالم قرار دهیم. این کار موجب نزدیک شدن ران و در نتیجه افزایش احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی می شود. به هنگام دراز کشیدن بر روی تخت هر دو پا باید بر روی تخت قرار بگیرند و کمی از یکدیگر فاصله داشته باشند. همچنین پس از عمل جراحی تعویض مفصل لگن در صورتی که جراح ارتوپد به شما اجازه می دهد می توانید بر روی شانه هایتان نیز بخوابید و برای خوابیدن باید بر روی شانه سمت سالم خود دراز بکشید. برای این کار حتما باید یک بالشت را میان دو زانوی خود قرار دهید البته دقت کنید این کار حتما در زمان بیداری باشد چون در صورتی که خوابتان ببرد ممکن است زانوی شما به جلوی بالشت حرکت کند و در نتیجه احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی شما بیشتر می شود و زانو حتما باید بر روی بالشت قرار گرفته باشد.

تعویض مفصل لگن  نیازمند مهارت بالایی می باشد. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپدی در کرج  و جراح ارتوپد در کرج این درمان را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره با دکتر هومن جولایی و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید . همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نحوه بلند شدن از روی تخت پس از تعویض مفصل لگن

نکته دیگر این است که چطور از حالت ایستاده بر روی تخت دراز بکشیم؟ یا چگونه زمانی که بر روی تخت دراز کشیده ایم بلند شویم و بایستیم؟
روش درست این است که ابتدا پشت به تخت بایستیم و به آرامی بر روی تخت بنشینیم سپس با کمک فشار دستان بر روی تخت، لگن را بلند کنیم و به سمت عقب می بریم و این کار را در چند مرحله انجام می دهیم تا جایی که زانوهای ما بر روی تخت قرار بگیرند سپس پاها را یک در میان به روی تخت نزدیک می کنیم با دستان لگن را جابجا می کنیم و مجددا پاها را یک در میان نزدیک تر می کنیم. این کار را در چند مرحله انجام می دهیم تا اینکه پاها کاملا بر روی تخت قرار بگیرند و پس از آن بر روی تخت دراز می کشید. دقت کنید این کار را هیچوقت نباید به صورت یکباره و ناآگاهانه انجام دهید. در صورتی که پاها را به سرعت و یک دفعه بر روی تخت قرار دهید احتمال دررفتگی مفصل شما وجود دارد.
برای بلند شدن از روی تخت هم عکس این کار را انجام می دهید یعنی پاها را یک در میان از روی تخت دور می کنید و با کمک دست ها لگن را جابجا می کنید، این کار را در چند مرحله تکرار می کنید تا به کنار تخت بروید سپس به آرامی از روی تخت بلند می شوید.

اشتباه دیگر این است که به هنگام دراز کش تنه را به شدت به یک سمت بچرخانید به طور مثال در صورتی که مفصل سمت چپ تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته باشد و تنه را به شدت به سمت راست بچرخانید و در این حال پای چپ حرکت نکرده و بر روی تخت باقی بماند در این حالت لگن سمت چپ به شدت به سمت عقب حرکت می کند و احتمال دررفتگی آن وجود دارد پس این کار اشتباه است. البته اگر در حالت نشسته بر روی تخت باشیم هیچ ایرادی ندارد که تنه را به سمت راست یا به سمت چپ بچرخانیم.

نتیجه گیری

بهترین مسیر درمان با همفکری مشترک بیمار و پزشک به دست می آید و بهترین نتایج درمانی وقتی به دست می آید که بیمار بداند تلاش او به اندازه کاری که متخصص ارتوپدی انجام می دهد ارزشمند است و بهتر است این نکات را جراح ارتوپد برای بیمار شرح دهد.

سایر خدمات دکتر هومن جولایی جراح ارتوپد در کرج:

درمان آرتروز زانو در کرج

تعویض مفصل زانو در کرج

تعویض مفصل لگن در کرج

دکتر هومن جولایی

دکتر هومن جولایی

جـــراح و متخصص ارتوپـــــدی
جراح فوق تخصصی زانو، لگن و شانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 13 =