نحوه-خوابیدن-بعد-از-تعویض-مفصل-لگن

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

برای کسانی که جراحی تعویض کامل مفصل لگن انجام داده اند، مراقبت های بعد از عمل بسیار ضروری است. اغلب افراد پس از عمل تعویض مفصل، دردی را تجربه می کنند که خواب را دشوار خواهد کرد. یکی از راه هایی که می توانید درد را کاهش دهید، خوابیدن در وضعیت صحیح است. اگرچه مصرف داروهای مسکن نقش بسزایی در کاهش درد بعد از عمل دارد، اما نحوه خوابیدن درست نیز می تواند به تسکین درد کمک کند. در این مقاله سعی شده است به بایدها و نبایدهای هنگام خواب بعد از جراحی تعویض مفصل لگن پرداخته شود. لذا به منظور آشنایی بیشتر با نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

همانطور که اشاره شد نحوه خوابیدن صحیح تاثیر بسیاری در کاهش درد و بهبود بیمار دارد. پیش از هر چیز بهتر است بدانید که پس از جراحی تعویض مفصل لگن باید بر روی تخت خوابیده و از دراز کشیدن بر روی زمین خودداری کنید، زیرا خوابیدن بر روی زمین اصلا برای بیمار مناسب نیست. همچنین، وقتی احساس ناراحتی می کنید، موقعیت خود را به شیوه درست تغییر دهید. مهمترین نکاتی که به هنگام خوابیدن بر روی تخت باید رعایت شود، به شرح زیر است:

۱- اجتناب از خم شدن به جلو

اولین نکته این است، زمانی که بر روی تخت نشستید نباید خیلی به سمت جلو خم شوید. این کار معمولا زمانی انجام می شود که می خواهیم لبه پتو را گرفته و بر روی خود بکشید. بهتر است بدانید که با انجام این کار زاویه بین تنه و لگن به شدت کاسته شده و مفصل لگن تحت فشار قرار می گیرد.

۲- خودداری از قرار دادن پاها بر روی یکدیگر

نکته دوم این است که موقع دراز کشیدن بر روی تخت پس از تعویض مفصل لگن هیچ وقت نباید پای عمل شده را بر روی پای سالم قرار دهیم. این کار موجب نزدیک شدن ران و در نتیجه افزایش احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی می شود. به هنگام دراز کشیدن بر روی تخت هر دو پا باید بر روی تخت قرار بگیرند و کمی از یکدیگر فاصله داشته باشند.

۳- قرار دادن بالش بین دو پا

پس از جراحی تعویض مفصل لگن در صورتی که جراح ارتوپد به شما اجازه دهد، می توانید بر روی شانه هایتان نیز بخوابید و برای خوابیدن باید بر روی شانه سمت سالم خود دراز بکشید. برای این کار حتما باید یک بالشت را میان دو زانوی خود قرار دهید. البته دقت کنید این کار حتما در زمان بیداری باشد، زیرا در صورتی که خوابتان ببرد ممکن است زانوی شما به جلوی بالش حرکت کرده و در نتیجه احتمال دررفتگی مفصل مصنوعی شما بیشتر می شود، بنابراین زانو حتما باید بر روی بالش قرار گرفته باشد. همچنین، توجه داشته باشید که بالش باید بین دو زانو قرار گرفته و از گذاشتن بالش زیر زانوها باید خودداری شود.

۴- اجتناب از خوابیدن روی شکم

یکی از بدترین وضعیت هایی که می تواند به افزایش درد و ایجاد آسیب احتمالی بعد از تعویض مفصل لگن منجر شود، خوابیدن بر روی شکم است. لذا توصیه می شود از خوابیدن بر روی شکم بعد از تعویض مفصل ران لگن، خودداری کنید.۵-

۵- خودداری از چرخش ناگهانی

یکی از اشتباهات بیماران این است که به هنگام دراز کش، تنه را به شدت به یک سمت بچرخانند. به طور مثال در صورتی که مفصل سمت چپ تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته باشد، بیمار تنه را به شدت به سمت راست بچرخاند و در این حال پای چپ حرکت نکرده و بر روی تخت باقی بماند، در این حالت لگن سمت چپ به شدت به سمت عقب حرکت می کند و احتمال دررفتگی آن وجود دارد. البته اگر در حالت نشسته بر روی تخت باشیم هیچ ایرادی ندارد که تنه را به سمت راست یا به سمت چپ بچرخانیم.

موقعیت های صحیح خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

یکی از بهترین راه ها برای کنترل درد این است که در وضعیتی بخوابید که آن را کاهش دهد. تصاویر زیر نمونه صحیح بدن به هنگام خوابیدن بعد از عمل است و شما می توانید موقعیت بدن خود را بر اساس شکل زیر تنظیم کنید:

وضعیت بد خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مشکل در خوابیدن ناشی از درد، یک شکایت بسیار رایج پس از جراحی تعویض کامل مفصل لگن و ران است. به منظور کاهش درد توصیه می شود از خوابیدن به شکل زیر خودداری نمایید.

نحوه صحیح خوابیدن و بلند شدن پس از تعویض مفصل لگن

همانطور که چگونگی خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل را ضروری است، نحوه بلند شدن از روی تخت نیز اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از افراد با این سوال مواجه می شوند که چطور از حالت ایستاده بر روی تخت دراز بکشیم؟ یا چگونه زمانی که بر روی تخت دراز کشیده ایم بلند شویم و بایستیم؟

روش درست این است که ابتدا پشت به تخت بایستیم و به آرامی بر روی تخت بنشینیم سپس با کمک فشار دستان بر روی تخت، لگن را بلند کنیم و به سمت عقب برده و این کار را در چند مرحله انجام می دهیم تا جایی که زانوهای ما بر روی تخت قرار بگیرند. سپس پاها را یک در میان به روی تخت نزدیک کرده و با دستان لگن را جابجا می کنیم و مجددا پاها را یک در میان نزدیک تر می کنیم. این کار را در چند مرحله انجام می دهیم تا اینکه پاها کاملا بر روی تخت قرار بگیرند و پس از آن بر روی تخت دراز می کشید.

دقت کنید این کار را هیچوقت نباید به صورت ناگهانی و ناآگاهانه انجام شود. در صورتی که پاها را به سرعت و بلافاصله بر روی تخت قرار دهید، احتمال دررفتگی مفصل شما وجود دارد. برای بلند شدن از روی تخت هم عکس این کار را انجام می دهید یعنی پاها را یک در میان از روی تخت دور می کنید و با کمک دست ها لگن را جابجا می کنید، این کار را در چند مرحله تکرار می کنید تا به کنار تخت بروید سپس به آرامی از روی تخت بلند می شوید.

کلام آخر

معمولا درد پس از عمل، خواب بیمار را مختل کرده و میزان مصرف داروهای ضد درد را افزایش می دهد. توجه به مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن از جمله نحوه خوابیدن، تاثیر بسزایی در کاهش درد ناشی از جراحی خواهد داشت. به همین علت توصیه می شود پس از عمل بر روی تخت خوابیده و از خوابیدن بر روی زمین خودداری کنید. همچنین، از تغییرات و چرخش های ناگهانی بدن اجتناب کرده و به هنگام خوابیدن از یک یا دو بالش بین دو زانوی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر عمل شما زیر نظر بهترین متخصص ارتوپد انجام شده و مراقبت های بعد از عمل از جمله نحوه درست خوابیدن را جدی بگیرید، روند بهبودی شما هرچه سریع تر طی خواهد شد.

مطالب مرتبط
4 پاسخ
 1. سلام و عرص ادب این موارد بعد از عمل تا چه مدت باید رعایت بشه الان مادرم جراحی لگن کرده تا چه مدت ما بین پاهاش باید بالشت گداشت و این نکات رو رعایت کنه. باتشکر

  1. سلام بر شما
   بسته به نظر جراح و تکنیک جراحی زمان متفاوت است
   پیشنهاد میشه برای جلوگیری از دررفتگی لگن حتما از بالش بین دوتا پا استفاده بشه

  1. با سلام
   حالت خوابیده یا دراز کش باشند و به طور کلی حرکت کمتری داشته باشند، زیرا حرکت زیاد خطر آمبولی را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =