عمل-تعویض-مفصل-زانو

هزینه تعویض مفصل زانو ۱۴۰۳

تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو (Knee arthroplasty) نوعی جراحی بوده که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو با یک سطح مصنوعی جایگزین می شود. یکی از سوالات متداول متقاضیان این عمل در خصوص هزینه ها است. اما هزینه جراحی های مفاصل به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. به منظور آشنایی بیشتر با هزینه تعویض مفصل زانو عوامل اثرگذار بر آن تا انتهای این مقاله از سایت دکتر هومن جولایی همراه ما باشید.

عمل-تعویض-مفصل-زانو-در-کرج

تعویض مفصل زانو چه زمانی پیشنهاد می‌شود؟

پیش از بررسی هزینه تعویض مفصل زانو بهتر است با این جراحی و دلایل انجام آن آشنا شوید. در مواقعی که به دلیل آسیب های زانو، مفصل تخریب شده و دردهای شدیدی در آن به وجود می آید، فرد حتی در انجام فعالیت های ساده مانند بالارفتن از پله یا راه رفتن دچار مشکل می شود. اگر استفاده از داروها، تغییر سطح فعالیت های روزمره زندگی و استفاده از عصا نتواند مشکل بیمار را کاهش دهد آخرین اقدام تعویض مفصل زانو می باشد.
در این شرایط عمل تعویض زانو درد بیمار را برطرف کرده و پای به شکل پرانتزی یا ضربدری بیمار را از بین می برد. دامنه حرکت مریض به طور کامل بدست می آید و نشستن و راه رفتن بیمار پس از این عمل به راحتی انجام می شود. مزایا تعویض مفصل زانو زیاد است و موجب می‌شود بیمار بدون نیاز به کمک دیگران کارهای خود را انجام دهد.

هدف از جراحی تعویض مفصل زانو

تعویض سطح مفصلی می تواند مشکل درد زانو و تغییر شکل آن را برطرف کند. مهمترین هدف تعویض مفصل زانو رفع درد در زانو بر اثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم یا تخریب سطح مفصلی است. بدست آوردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل های ایجاد شده در زانو از دیگر علت های به کار گیری مفصل مصنوعی زانو می باشد. هنگامی که غضروف مفصل زانو به هر دلیلی تخریب شود، حرکت مفصل دردناک و مفصل دچار خشکی و محدودیت حرکتی می گردد.
در این صورت می توان با تعویض سطوح مفصلی حرکات مفصل را بهتر و درد را برطرف کرد. در هنگام انتخاب زانوی پروتزی پزشک برخی موارد از جمله سن، وزن، سطح فعالیت و وضعیت سلامت کلی فرد را در نظر می گیرد. متخصص ارتوپد در برخی مواقع به دلیل بیماری های زمینه ای یا پوکی استخوان شدید مجبور به استفاده از نوع خاصی از مفصل های مصنوعی می شود که هزینه آن بالاتر از مفصل های معمولی است.

۰۱:۵۰
truncate dir-rtl

رضایت بیمار از تعویض مفصل زانو

مراقبت پس از عمل تعویض مفصل زانو

پس از عمل تعویض مفصل زانو بیمار در پای خود احساس سفتی و درد می کند. دریافت داروهای ضد درد به صورت داخل وریدی می تواند به کم کردن درد کمک کند. احتمالا بیمار در هنگام عمل جراحی بی حس کننده های موضعی طولانی مدت یا انسداد عصبی برای کاهش درد پس از عمل در یافت می کند.

همچنین از داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود. بیشتر افراد فیزیوتراپی را در روز جراحی یا یک روز پس از آن شروع می کنند تا جریان خون به بافت های اطراف زانوی جدید را افزایش بدهند. بیمار بسته به نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل زانو و شرایط پس از عمل از بیمارستان مرخص می شود

هزینه تعویض مفصل زانو

هزینه عمل های جراحی تعویض مفاصل از جمله تعویض مفصل زانو، تعویض مفصل شانه، تعویض مفصل لگن و دیگر مفاصل در افراد مختلف، یکسان نیست. به طورکلی، هزینه تعویض مفصل زانو بسته به تجربه جراح، شرایط بیمار و بیمارستان یا کلینیک در افراد متفاوت است و برای تعیین هزینه دقیق عمل باید پزشک بیمار را معاینه کند.

عوامل اثر گذار بر هزینه تعویض مفصل زانو

همانطور که اشاره شد، هزینه جراحی های ارتوپد هماننئ تعویض مفصل زانو در افراد مختلف، متفاوت است. به طورکلی، عوامل متعددی در تعیین هزینه های نهایی نقش دارند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • شدت آسیب به مفاصل
 • شرایط جسمی و سن بیمار
 • نوع عمل جراحی
 • نوع و جنس مفصل مصنوعی
 • محل بستری (بیمارستان دولتی یا خصوصی)
 • دستمزد جراح
 • آزمایشات و عکس برداری های قبل از عمل
 • ویزیت های قبل و بعد از عمل
 • مخارج داروهای مصرفی
 • مراقبت های تکمیلی مانند فیزیوتراپی
 • نوع بیمه تحت پوشش بیمار

به طور کلی، هزینه تعویض مفصل زانو باتوجه به شدت آسیب ممکن است به صورت کامل یا جزئی انجام شود. از طرفی جنس مفصل جایگذاری شده و برند آن نیز می تواند نقش موثری در هزینه های نهایی عمل داشته باشد. از طرفی نوع بیمارستان و خدمات ارائه شده در قیمت نهایی عمل موثر استف به طوری که هزینه بستری و خدمات در بیمارستان های دولتی به مراتب کمتر از بیمارستان های خصوصی است. از طرفی تجربه و تخصص پزشک می تواند در هزینه دستمزد وی نقش داشته باشد. البته توجه داشته باشید که هزینه بالا نشان دهنده تخصص بالای جراح نیست. در حقیقت میزان رضایت بیماران قبلی و تعداد جراحی های موفق دلیل بر تخصص و تجربه بالای جراح است.

↫ نتیجه عمل تعویض مفصل زانو توسط دکتر هومن جولایی:

۰۱:۳۱
truncate dir-rtl

فیلم ۴۸ ساعت پس از تعویض مفصل زانو

هزینه تعویض مفصل زانو با بیمه

یکی از عوامل موثر در تعیین مخارج نهایی عمل تعویض زانو، نوع بیمه است. به طور کلی، شرکت های بیمه کل یا بخشی از هزینه های جراحی های درمانی را تحت پوشش قرار می دهد. هزینه تعویض مفص زانو معمولا تحت پوشش بیمه های درمانی مانند بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی قرار می گیرد. با این حال میزان پرداختی بیمه بسته به سقف بیمه و میزان پرداختی بیمار متفاوت است. در شرایط فعلی بیمارانی که دارای بیمه های تکمیلی هستند یا به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار کمی امکان جراحی دارند.

در نهایت…

تعویض مفصل زانو یکی از عمل های حساس و مهمی است که نیاز به تخصص بالای جراح دارد. یکی از دغدغه های این جراحی برای متقاضیان عمل تعویض مفصل زانو، هزینه های عمل است. به طورکلی، تعیین هزینه دقیق جراحی های مفاصل متفاوت است و به عواملی مانند دستمزد جراح، شدت آسیب، نوع مفصل، بیمارستان و دیگر هزینه های جانبی بستگی دارد.
اگر چه هزینه های جراحی بالاست، اما خوشبختانه کل هزینه یا بخش یاز آن را شرکت های بیمه های مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و سایر بیمه های درمانی تحت پوشش قرار می دهند. در پایان توصیه می شود برای کاهش هزینه ها از جراحی زیر نظر پزشکان غیر متخصص خودداری کرده و به بهترین متخصص ارتوپد در کرج مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =