پارگی-منیسک-زانو

پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو

منیسک زانو چیست؟

یکی از دلایل ایجاد درد زانو به خصوص در ورزشکاران پارگی منیسک زانو می باشد که قصد داریم به بررسی دلایل و درمان آن بپردازیم.

پارگی-منیسک-زانو
پارگی-منیسک-زانو

منیسک ها به صورت بالشتک هایی به شکل O و C در روی زانو می باشند که از نظر سطح مقطع به صورت مثلث می باشند. منیسک ها به عنوان کم کننده شوک درون زانو عمل می کنند و کار آنها کم کردن فشار بر روی غضروف مفصل و ثابت کردن زانو می باشد.
گرچه منیسک ها ساختمان های سختی می باشند ولی زمانی که تحت فشار بسیار زیار قرار گیرند می توانند دچار پارگی شوند و خوشبختانه پارگی منیسک زانو را می توان با جراحی درمان کرد.

انواع پارگی منیسک

شایع ترین شکل پارگی منیسک به صورت دسته سطلی، پارگی شعاعی عرضی، پارگی منقاری و پارگی افقی در سطح مقطع منیسک می باشد.

درمان پارگی منیسک زانو نیازمند مهارت بالایی می باشد و لازم است بیمار قبل از این عمل با یک سری نکات مهم آشنا شود. دکتر هومن جولایی متخصص ارتوپد و جراح ارتوپد این درمان  را با تخصص ویژه ای انجام می دهد. جهت مشاوره و رزرو وقت قبلی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت است تماس حاصل فرمائید .

علائم پارگی منیسک

شکایت بیماران دچار پارگی منیسک زانو عمدتا به صورت درد و احساس قفل شدگی درون زانو و گاهی اوقات احساس وجود یک صدا در درون زانو می باشد.
درمعاینه بالینی بیماران گاهی اوقات بیماران دچار محدودیت حرکت، تورم و حساسیت موضعی خصوصا در خط مفصلی هستند.

دلایل پارگی منیسک زانو

۱- پارگی منیسک زانو بیشتر در ورزشکاران رخ می دهد. در صورتی که هنگام ورزش به زانوی فرد فشار زیادی وارد شود به خصوص زمانی که زانو خمیده باشد ممکن است دچار پارگی منیسک زانو شود.
۲- در صورتی که ضربه ناگهانی به زانو وارد شود به خصوص در حالتی که زانو خمیده است می تواند منجر به پارگی منیسک زانو شود چون در این حالت منیسک نسبت به زانو برجسته تر می باشد.
۳- بلند کردن وزنه های سنگین هم باعث می شود به منیسک فشار زیادی وارد شده و ممکن است منجر به پارگی منیسک شود.
۴- اضافه وزن هم می تواند باعث فرسودگی سریع تر منیسک و در نهایت منجر به پارگی آن شود.

روش های تشخیص پارگی منیسک

از نظر بررسی های رادیولوژیک، رادیولوژی ساده و سی تی اسکن به تشخیص جراح ارتوپد کمکی نمی کند و لازم است بیماران به منظور تشخیص پارگی منسیک آرتروگرافی و MRI را انجام دهند.

درمان پارگی منیسک

درمان پارگی منیسک زانو با توجه به عوامل مختلفی از جمله محل و شکل پارگی و همچنین مدت زمان آن متفاوت می باشد و متخصص ارتوپدی با توجه به این عوامل، درمان مناسب را انتخاب می کند.
در صورتی که پارگی منیسک در ناحیه ای باشد که درآن خون جریان دارد، منیسک را می توان ترمیم کرد ولی اگر پارگی در قسمت فاقد جریان خون اتفاق بیفتد ممکن است با ترمیم قابل درمان نباشد.
روش های مختلفی برای ترمیم منیسک وجود دارد که اولین کاری که جراح ارتوپد انجام می دهد این است که با کمک آرتروسکوپی وارد زانو شده و پارگی منیسک را به طور دقیق می بیند سپس با یک سوهان قسمت پاره شده را تمیز می کند تا جریان خون مجددا برقرار شود. در نهایت با ابزارهای مختلفی محل پارگی را می دوزد.

اما اگر منیسک در قسمت فاقد جریان خون باشد دیگر قابل ترمیم نیست و تنها راه درمان آن خارج کردن منیسک پاره توسط متخصص ارتوپد می باشد.

ویدئو جراحی منیسک زانو توسط بهترین جراح ارتوپد در کرج :

برخی از خدمات دکتر جولایی متخصص ارتوپدی به شرح زیر هستند:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل شانه

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =